Venku sice není zrovna ukázkový leden, ale to neznamená, že bychom si nemohli zimu udělat alespoň prostřednictvím víkendové četby. Obdobně jako naši otužilí hrdinové z divadelní hry Dobytí severního pólu, kteří využili zvlášť zvolená témata, aby navodili psychologický pocit zimy.
Mrazivá krásaFotoamatér zachytil sněhové vločky kompaktem
Sníh není jen beztvará hmota, kterou vyhlížíte na horách a proklínáte, když vám zasype příjezdovou cestu. Ruský pomocný učitel Alexej Kljatov ve volném čase vyhlíží sněhové vločky, pomocí párátek je sbírá a fotografuje kompaktním fotoaparátem doplněným obráceným pevným objektivem ze Zenitu.
Vločky Alexej umístí na tkaninu, protože pak se mu s nimi lépe pracuje a může je natáčet, a využívat tak nízké hloubky ostrosti. "Většinou oddělím jednotlivou vločku párátky. Někdy jich naopak schválně vezmu více." (Foto: Alexej Kljatov, leden 2009, Moskva)
Jak podotkla řada čtenářů, nejde o nijak inovativní techniku. Ovšem výsledky jsou (i díky dobře provedenému odšumění a zaostření) velmi pěkné.
Nebezpečná námrazaPospíchat se nevyplácí
Varování, jak zrádný může být mráz, přinesla letecká nehoda z roku 1989. Letoun kanadských aerolinek havaroval necelou minutu po vzletu. Ukázalo se, že za to mohla námraza na křídlech, piloti totiž nepožádali od odmrazování. Vyšetřování ovšem nevyústilo v dostatečné poučení o tom, jak náchylná jsou některá letadla na neviditelnou námrazu na křídlech, a tak se podobná nehoda bohužel opakovala o tři roky později. Důležité informace o nebezpečí a zrádnosti námrazy se totiž nedostaly k posádkám letounů, kterých se to nejvíce týkalo.
ReportážJak vypadá odmrazování na pražském letišti
Aby se podobné nehody neopakovaly, jsou letiště vybavena rozmrazovaní soupravou. Podívejte se s Vaškem, jak si s námrazou na křídlech poradí technici v Praze.
Odmrazování se provádí v co nejkratší době před vzletem letadla. S cestujícími na palubě.
Technici odmrazovali i americký speciál Air Force One, na kterém se vytvořila několikacentimetrová vrstva ledu.
O tom, jak si letiště poradí se sněhem a dalšími zimními radostmi, si zase můžete přečíst v reportáži Terezy Šírové: Zima na letišti.
Mráz v kosmuKrev se vám neuvaří, ale zábava to není
Na základě recenze filmu Gravity se v diskuzi rozpoutala otázka - co se stane s tělem ve vesmíru. Čtenáři kromě správných úvah psali i řadu scestných hypotéz, a tak si Matouš sedl a v populárně naučném článku spolu s citovanými vědci a odborníky ukázal, co se stane s lidským tělem ve vesmíru. Jestli vás nebude mrazit u tohoto, tak už nevíme.
ŽelezniceMráz trhá koleje, podívejte se, kdo je opravuje
Na železnici, dějou se věci. Hlavně v zimě, kdy mají švarní mládenci na dráze zaměstnaní plné ruce práce s opravováním kolejí. Podívejte se spolu s Rosťou Jančarem na četu, která nad kolejemi bdí.
Elektronika v mrazuPodívejte se, jak zabezpečit baterky i auto
Elektronika sice v chladu běží lépe než obvykle, ale nic se nesmí přehánět. Redaktoři Technetu radí, jak se chovat ke svým přístrojům, aby nezamrzly a sloužily i v zimě. Hlavně žádné unáhlené lámání a násilí. A kdybyste chtěli v mrazu přehrávat luxusně věrné audio, raději zkuste cokoli jiného než LP desky. Tedy ne že by to někoho jiného než Vaška vůbec napadlo.
StratocachingProč nám semínka hozená z vesmíru zamrzla?
Organizátoři experimentu Stratocaching, Technet.cz a Otevřená věda, si zažili, jak může být teplota ve stratosféře nepředvídatelná. Tedy ona předvídatelná i předvídaná byla, ale při propočtech se podcenil efekt wind-chill.
- Více o našem experimentu Stratocaching 2013 a video z celého letu.
Lednička pro AfrikuMladá vynálezkyně a její zlepšovák
Zatímco někde je zimy moc, jinde je to doslova nedostatkové zboží. Třeba v Africe se zkazí potraviny a léky zbytečně, kvůli nedostatku energie nebo dostupných přístrojů.
Mladá Britka chce pomoci chudým africkým oblastem k levným a jednoduchým ledničkám. Fungují na principu adiabatického odpařování a nevyžadují elektrický proud. No a můžete se také podívat, kde se vzala první lednička a proč stála jako dvě auta.