"Občas si všimnu zajímavého krystalu, u těch větších to můžete posoudit i pouhým okem," říká osmatřicetiletý ruský fotograf Alexej Kljatov. "Foťák pak ukáže vločku včetně drobných detailů."
Vločky nabírá pomocí párátka a fotí je venku. Může tak využít přírodního světla a vločky navíc v moskevské zimě tak rychle netají. "Na vlněné podložce je výhoda, že mohu vločku naklonit a ovlivnit tak, nakolik budou její jednotlivé části ostré."
Netradiční sestava kombinuje kompakt Canon A650 (objektiv nastavený na maximální zoom), obrácený objektiv ze staré zrcadlovky Zenith a někdy i rozšířující kroužek pro vertikální focení. Vše je namontováno na dřevěné prkénko a uzavřeno před světlem pomocí tmavého igelitu a lepící pásky. Návod na konstrukci publikoval Alexey na svém blogu. (Foto: Alexey Kljatov, leden 2009, Moskva)
Za nejtěží část práce považuje Alexej zaostřování. Jeho kompaktní fotoaparát Canon A650 zkombinovaný s obráceným objektivem Helios 44 má velmi malou hloubku ostrosti, což mu umožňuje zachytit křehkou strukturu sněhových vloček.
Způsob jejich focení vyvíjel postupně, začal s makro režimem fotoaparátu a později se propracoval až k využití obráceného objektivu a rozšiřujícího kroužku.
Za zmínku stojí také jeho technika odstraňování šumu. Využívá k tomu složení více záběrů. Zatímco náhodný šum se mezi snímky sekvence proměňuje, vločka je stále na svém místě. Ve Photoshopu lze tedy snímky na sebe navrstvit a tyto odlišnosti zprůměrovat.
Zobrazit celou fotogaleriiProhlédněte si pohodlně všechny fotografie |