Před pár měsíci je potupně vyhnali a teď toho litují a volají je zpět. Řeč je o nadšení z Linuxu, nasazení tohoto systému do praxe a nynějšího vzpomínání na staré dobré časy s Windows.
Možná si vzpomínáte na polovinu loňského roku, kdy město Mnichov po vleklém výběrovém řízení zvolilo pro svých 14 tisíc počítačů jako operační systém Linux. Ten porazil Windows, ačkoliv do Mnichova přijel Windows prezentovat sám šéf Microsoftu Steve Balmer. Následně Microsoft výběrové řízení zpochybnil a požadoval, aby bylo opakováno. Nyní se může Balmer i celý Microsoft Mnichovu, který s Linuxem zažívá velká trápení, škodolivě smát.
O tom, že má německý Mnichov s Linuxem, který je nainstalován na úřednických počítačích problémy, informoval kanadský list Toronto Star. Podle něj mnichovští připustili, že Linux je nyní do důsledku dražší než Windows. Zdánlivá úspora se tak projevuje v plné míře.
"Najednou je dražší provoz Linuxu než Windows," řekl Steve Ballmer pro kanadské noviny. Jak dodal, ještě před pár měsíci byl slyšet z Mnichova opak.
Problémy s Linuxem spočívají v technických záludnostech tohoto systému, který nezvládají obsluhovat administrátoři. Nečekaně je také nedostatek peněz, které byly na projekt Li-Mux vyčleněny. Podle serveru ComputerWoche.de nebylo počítáno s nutnými finančními rezervami, a právě proto nemohla být realizace projektu stoprocentní.
Mnichov je tak první město, které zjistilo, že Linux pro něj zkrátka není. Bude ovšem zajímavé pozorovat, zda se tato tendence přenese i na ostatní země, které se inspirovaly právě pozitivním přístupem Mnichova k Linuxu. Již delší dobu se hovoří o prosazování Linuxu na Dálném východě, kde po open-source řešení pokukuje Čína. Sun Microsystems již dokonce s touto zemí uzavřel smlouvu na dodávku linencí Linuxu.
V Evropě je Linuxu nakloněna francouzská metropole Paříž. Ta si již nechává vypracovat studii společností Unilog o výhodnosti nasazení Linuxu ve státní správě na 17 tisíc počítačů městských úředníků. Pikantní je, že studii pro francouzské hlavní město připravuje stejná společnost, jako tomu bylo v případě Mnichova. Unilog tehdy dospěl k jednoznačnému závěru.