Když začínal telegraf, kolovalo o něm bezpočet pověr. Lidé tvrdili, že dokáží odposlouchávat posílané zprávy podle zvuku telegrafního vedení, rozhoupaného větrem. Vzkazy předávali telegrafistům úhledně napsané, aby potěšili příjemce na druhé straně drátu. Posílali zaokrouhlené částky, aby se drobné po cestě nepoztrácely. Nesmějme se jim. Podobné mýty provázejí každou novou komunikační technologii, které lidé nerozumí. Teď zrovna je to Facebook, oblíbený a všudypřítomný, zatracovaný a kontroverzní.
V diskuzích, článcích, z doslechu i na samotném Facebooku se stále dokola setkáváme se stejnými nepochopeními a omyly, které se Facebooku týkají. Schválně, kolik mýtů se nám podaří v tomto a dalším článku zbořit, a kolik jich nechtěně utvrdíme...
Mýtus: žádost o přátelství musím buď přijmout, nebo odmítnout
Lídě si často stěžují, že jsou na facebooku zahlceni žádostmi o přátelství od lidí, které sice znají, ale se kterými nejsou dostatečně dobrými přáteli. Na jednu stranu by si je rádi přidali do kontaktů, vždyť Facebook se stává nejjednodušším adresářem známých. Na druhou stranu nechtějí, aby tito vzdálení známí mohli číst jejich vzkazy nebo prohlížet fotky, které na Facebook nahráli pro přátele.
Jak vytvořit seznam přátelPřátelé - Upravit možnosti přátel - Vytvořit seznam Pak u jednotlivých přátel nastavte, do kterých seznamů patří, a v nastavení soukromí určete, který seznam má k čemu přístup. |
Řešení je ale celkem snadné, i když málo využívané - na Facebooku si můžete vytvořit několik skupin přátel ("seznamů" přátel): kolegové, známí, rodina, záleží to jen na vás. Můžete pak nastavit, že rodina a přátelé mají přístup k vašim fotkám, zatímco kolegové a známí jen k vašim základním údajům. Možnosti nastavení jsou celkem bohaté a na vytvoření svých vlastních pravidel budete potřebovat jen pár minut. Používání Facebooku pak pro vás bude mnohem bezpečnější a pohodlnější.
Mýtus: Když udělám to nebo ono, uvidím, kdo prohlíží můj profil
"Staňte se fanouškem této stránky, nainstalujte tuto aplikaci, a uvidíte, kdo si prohlíží váš profil," hlásají různé podvodné stránky. Svá tvrzení obvykle dokládají ujištěními, že "Toto skutečně funguje, toto je oficiální aplikace."
Tlačítko "nelíbí" neexistujeZapomeňte na tlačítko "To se mi nelíbí" ("Dislike"), buď nabízí nějaké vlastní rozšíření prohlížeče, nebo jde rovnou o podvod, v žádném případě nejde o nic oficiálního. Facebook si je zřejmě vědom toho, že tlačítko "palec dolů" by vzalo lidem chuť sdílet. |
Nevěřte jim. Nejenže se vystavujete nebezpečí škodlivých programů (spyware a malware), které mohou být na váš počítač nainstalovány skrytě, ale také většinou automaticky děláte této aplikaci dále reklamu. Všem vašim přátelům v seznamu se totiž, po vzoru starých známých mailových červů, pokusí rozeslat pozvání do této aplikace. Dáte tím najevo, že jste na podvůdek naletěli, a možná si vás dokonce někteří opatrnější přátelé zablokují.
Podobnou nedůvěru chovejte ke všem aplikacím, které slibují, že změní vzhled vašeho Facebooku nebo že vám doinstalují nové smajlíky. Opět se za těmito lákavými sliby, cílenými na marnivce a laiky, skrývá pozvání do osidel spyware, ze kterého se budete dlouho vymotávat.
Mýtus: Facebookový účet nelze smazat
Často se mluví o tom, že facebookový účet, který je jednou vytvořený, už není možné smazat. To je skutečně do jistě míry pravda: účet se standardně nemaže, pouze deaktivuje, a v budoucnu se k němu můžete vrátit. Deaktivovaný účet je ale pro kohokoli, kromě vás, naprosto nedostupný, a tedy de facto smazán. Rozdíl je v tom, že vaše data nezmizela ze serverů Facebooku, jen jsou nepřístupná, a to některým zastáncům soukromí není příjemné.
Facebook ale nabízí i možnost skutečného, trvalého smazání účtu. Zájemci ji ale nenajdou nikde v nastavení, musejí se pídit v nápovědě. Hledejte třeba "trvale odstranit" a v nápovědě najdete odkaz, kde můžete o definitivní smazání účtu zažádat.
Mýtus: Co na Facebook napíšete, to vidí všichni
Jak vás vidí ostatní?Pokud si nejste jistí, zda máte nastavení správně vyladěné, můžete se podívat, jak váš profil vidí jednotliví vaši přátelé. Jděte na Účet - Nastavení soukromí - Zobrazit nastavení - Náhled mého profilu. |
Jak už bylo řečeno, můžete přesně ovlivnit, kteří vaši přátelé a známí budou mít přístup k vašim informacím, fotkám nebo vzkazům. Navíc můžete ovlivnit, kdo uvidí který status, a to přímo při jeho vyplňování. Můžete tedy postěžování si na šéfa směřovat tak, aby jej viděli jen vaši přátelé, nikoli kolegové. V delikátnějších případech ale na tato nastavení nespoléhejte. Pamatujte, že facebook je síť spletitá, a nepište na ní raději nic, co byste nemohli probírat na veřejném místě. Může se stát, že jste si špatně nastavili soukromí, nebo že někdo vaši zprávu přepošle...
Mýtus: Firmy mají přístup k vašim soukromým údajům
Tím, že "jste si oblíbili" nějakou stránku, nedáváte této stránce přístup k ničemu jinému, než vašemu veřejně dostupnému jménu a veřejně dostupným údajům. Firmy tedy nemůžou využívat vašeho fandění k tomu, aby vám třeba zaslaly hromadný e-mail.
Přístup k osobním datům naopak mají facebookové aplikace. Ale jen k těm, ke kterým jim to dovolíte. Zde je na místě velká dávka opatrnosti, mnoho facebookových aplikací a stránek slouží pouze k tomu, aby sbíralo tyto soukromé, neveřejné údaje. Změnit oprávnění již povolených aplikaci můžete v Účet - Nastavení soukromí - Aplikace a webové stránky.
Mýtus: Zuckerberg chce na Facebooku jen vydělávat
Mnoho lidí se domnívá, že všechno, co Facebook dělá, směřuje bezprostředně k vydělání většího a ještě většího balíku peněz. Ale bez ohledu na to, jak Marka Zuckerberga vykreslil populární film "The Social Network", mnohá fakta ukazují, že zakladatel Facebooku vidí ve svém systému víc než jen továrnu na peníze. Vytrvale totiž, už od dětství, odmítá přílišnou monetizaci služeb, a stejně tak odmítá miliardové nabídky, například ty od Microsoftu. Neříkáme, že Markovi o peníze nejde, ale pravděpodobně pro něj od začátku nebyly tou ústřední motivací.
Mýtus: Na Facebooku jsou jen puberťáci
V době, kdy Facebook začínal jako univerzitní síť, jistě platilo, že mladí uživatelé drtivě převažovali. Od té doby se ale mnohé změnilo, Facebook se zalíbil i středním a starším generacím a dnes zde najdeme skutečně všechny věkové skupiny.
Možná, že mladší uživatelé kolem Facebooku (i na něm) "více nadělají", ale ve skutečnosti tvoří v Česku uživatelé mladší 19 let jen asi čtvrtinu facebookářů. V Americe je pak podíl starší generace ještě mnohem vyšší. Asi třetině uživatelů je přes 45 let. Další zajímavé statistiky nejen o Facebooku naleznete na Pingdom.com.