Tipy na zajímavé weby: s vybranými úřady lze komunikovat digitálně

aktualizováno 
Stát postupně zapojuje nové služby do Portálu občana. Díky tomu si můžete vyřídit některé úřední povinnosti z domova. Na interaktivní mapě Česka webu Datovýatlas.cz najdete vizualizovaná data nejen ze sčítání lidu. A Edesky.cz přináší informace z úředních desek měst a obcí.

Ilustrační foto - digitalizace | foto: Creative Commons

Portál občana

Občan.portal.gov – https://obcan.portal.gov.cz

V červenci loňského roku došlo ke spuštění řešení poskytující občanům možnost přistupovat z jednoho místa k elektronickým službám státu. Portál občana, jak se novinka jmenuje, provozuje odbor eGovernmentu ministerstva vnitra. Služba sjednocuje dosavadní projekty elektronizace státní správy do jednoho místa, které je dostupné kdykoliv a kdekoliv online.

Portál občana využívá autentizace pomocí elektronických občanských průkazů nebo datových schránek a poskytuje ononline 37 klíčových služeb, jako např. informace o pracovní neschopnosti, potvrzení o bezdlužnosti, výpis z rejstříku trestů nebo veškeré údaje týkající se služeb sociálního zabezpečení. Koncem roku potom přibyla možnost nahlížet do katastru nemovitostí a nedávno také propojení s registrem řidičů a živnostenským rejstříkem. 

Díky tomu je možné zjišťovat aktuální stav bodového konta řidiče, detaily k řidičskému oprávnění nebo mít přehled o končící platnosti řidičáku. V budoucnu by například mělo automaticky docházet k upozorňování na body za přestupky nebo končící platnost průkazů prostřednictvím datové schránky, textové zprávy nebo e-mailu. 

V živnostenském rejstříku si potom vedené údaje mohou prohlédnout lidé, kteří jsou či v minulosti byli podnikateli. Je tedy možné zobrazit údaje o uživateli – zda je podnikatel, odpovědný zástupce, statutární orgán – i další detaily včetně historie. Toto vše by mělo vést k tomu, aby na Portále občana byly k dispozici veškeré služby, které od úřadů potřebujeme. Ministerstvo bude dále pracovat na tom, aby se do služby zapojily další úřady, kraje i menší obce. Na pořadu dne je nyní napojení registru zbraní nebo zobrazení informací o vozidlech.

Občan.portal.gov
Podobné weby
Mojedatováschránka.cz – vstup do datových schránek
MVČR.cz – eGovernment v ČR

Grafická data ze sčítání lidu

Datovýatlas.cz – www.datovyatlas.cz

Když se v roce 2011 odehrálo sčítání lidu (další je naplánováno na rok 2021), stát se o nás dozvěděl hodně informací. My je však chceme znát také, ale v nějaké srozumitelné formě. A to se splnilo v projektu Datovýatlas.cz.

Ten vzal vybraná data ze sčítání lidu a zasadil je do mapy České republiky. Navíc k nim přidal i další údaje z registru ekonomických subjektů a voleb v roce 2013. Na webu je tak nyní možné získat odpovědi na několik desítek otázek týkajících se našich životů. 

Například se dozvíte, kde žijí lidé s nejvíce vysokými školami, kde ti, co se nejčastěji rozvádí, najít můžete i místa s nejvíce nevěřícími, jaký je kde průměrný věk, kde je nejvíce komunistů. Data se vizualizovaně zobrazí nejen na celé mapě, ale protože je interaktivní, lze ji přiblížit či rovnou vybrat konkrétní obec. Projekt může být užitečný nejen ze zvědavosti, ale také pro studenty či firmy.

Datovýatlas.cz
Podobné weby
Sčítání.cz – výsledky sčítání lidu, domů a bytů
Statistikaamy.cz – web českého statistického úřadu

Úřední desky obcí elektronicky

Edesky.cz – www.edesky.cz

A když už jsme v tipech na užitečné weby pro občany, tak by mohl přijít vhod i tento. Bydlíte-li v malé obci, potom vám zřejmě informace o tom, co se v ní děje, neutečou. Jiná je však situace ve větších a velkých městech. Řešení nabízí webové stránky na Edesky.cz.

Portál zobrazuje dokumenty vyvěšené na elektronických úředních deskách. Načítá se název vývěsky, a pokud je to možné, tak i přílohy. U každého dokumentu najdete odkaz na jeho originální podobu. Díky tomu se můžete dozvědět, že se plánuje uzavírka důležité komunikace, obec zrovna výhodně prodává pozemky, nebo probíhá stavební řízení na nový supermarket. Zdrojem údajů jsou weby jednotlivých radnic, pokud je ta vaše nezveřejňuje, nenajdete je ani zde. Desku lze najít pomocí vyhledávače nebo podle kraje a města.

Edesky.cz
Podobné weby
Obcevdatech.cz – nahlédněte do dat vybraných obcí
Mobilnírozhlas.cz – komunikace obcí s občany smartphonem

Uwwwízlo v síti

Máte-li někdy dojem, že určitý server píše stále o těch samých věcech, můžete si to nechat zjistit. Stačí, když jeho adresu zadáte do Wordle.com. Ta totiž na základě analýzy klíčových slov na zadaném serveru vygeneruje obrázek z těch, co se používají nejčastěji. Výhodné je i to, že lze takovéto mapy generovat i prostřednictvím ručně zadaných slov. Pro spuštění je nutné mít instalovanou Javu.

Jste-li herní nadšenci a chtěli byste se podívat, jak hrají mistři, potom zavítejte na web Twitch.tv. Jde o živé vyslání her, herního prostředí a multiplayerů.

Už od roku 2012 služba Survio.com nabízí tvorbu online dotazníků. Obsahuje desítky předpřipravených vzorů dotazníků i grafických šablon. Vytvoření nového dotazníku s profesionálním grafickým vzhledem a obsahem je tak otázkou několika kliknutí. Sesbírané odpovědi jsou automaticky zpracovány do přehledných výsledků v reálném čase, a to formou grafů, tabulek, PDF reportů a datových souborů v nejpoužívanějších formátech.

 

Nejčtenější

Soukromá kosmická loď pro lety s posádkou při zkoušce vybuchla

Elon Musk a vpravo záběr z jediného zatím dostupného neoficiálního videa, které...

Firma SpaceX během testů únikových raketových motorů přišla o jeden exemplář lodě Crew Dragon. Stroj, který za sebou...

„Převrat“ od Nikoly Tesly, který se v praxi nikdy neujal

Dobový snímek prototypu Teslovy turíbny s odhalenými disky rotoru.

Když se Nikoly Tesly na konci jeho života ptali, co považuje za svůj největší vynález, označil za něj údajně svou...

USA budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

Nejsilnější raketou současnosti je Falcon Heavy od společností SpaceX. Motory...

K zahájení budování samostatných Vesmírných sil Spojených států zbývá už pouze jeden legislativní krůček. Základní...

Neuvěřitelné výmluvy. Vyzkoušejte si, co o vás prozradí vaše klávesnice

Prediktivní klávesnici se učí, kdo jste a co píšete

Klávesnici na mobilním telefonu používáme každý den. Většina z nich se postupně učí, aby mohly lépe předvídat, jaké...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Další z rubriky

Automat YouTubu vyhodnotil některé zprávy o požáru Notre-Dame jako falešné

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pondělní požár katedrály Notre-Dame ukázal jednak sílu sociálních médií, ale také omezené možnosti, které mají jejich...

Tipy weby: objevte síť pražských parků a hřišť či závadné výrobky

Ilustrační foto - příroda

V české metropoli je několik stovek dětských hřišť a parků. Kde se nacházejí a co mohou nabídnout ukazuje web...

Facebook zapnul systémy, které mají omezit šíření dezinformací

Ilustrační snímek

Facebook vyhlásil tři hlavní postupy, jejichž pomocí zintenzivní boj proti falešným zprávám. Spočívají v odstraňování...

Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček
Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Najdete na iDNES.cz