Policie varuje před spamem, kterým útočníci lákají peníze

  16:48aktualizováno  16:48
Možná i vy jste ve své poštovní schránce nalezli e-mail, který vás nabádal k zaplacení výpalného za údajně napadený počítač. Podobný mail se objevil již dříve a někteří poškození už útočníkům zaplatili.

Vyděračský e-mail, před kterým varuje Policie ČR. | foto: PČR

Nové varování policie nabádá k obezřetnosti při čtení e-mailových zpráv. I ve vaší schránce se může objevit mail, který začíná slovy „Neznáte mě a možná se divíte, proč jste obdrželi tento e-mail, že?“ Právě tak nějak nebo podobně poznáte nejnovější vlnu vyděračského mailu, který se šíří Českem a na který upozorňuje policie.

„Všeobecně doporučujeme, aby občané podezřelé e-maily neotvírali, popřípadě na ně nereagovali, označili je jako spam a především nikomu nic neplatili,“ doporučuje Policie ČR.

04.dubna 2019 v 09:49, příspěvek archivován: 04.dubna 2019 v 16:07

Varujeme před další vlnou podvodných e-mailů! https://t.co/jXLb53rhfU https://t.co/1HF8xmR4Tr

Útočník v e-mailu vyhrožuje, že napadl adresátův počítač a získal z něj různá data a přístupová hesla. Na závěr vyzývá k platbě v bitcoinech na uvedenou peněženku. 

„Odesílatel těchto e-mailů ve skutečnosti žádnými daty nedisponuje. Doufá však, že adresát tomuto tvrzení uvěří a požadovanou částku uhradí,“ vysvětluje PČR.

„Útočníci pomocí e-mailové kampaně v minulém týdnu cílili na Slovensko, nyní se zaměřují na obyvatele České republiky. Podobná vlna podvodných zpráv se objevuje v České republice poměrně často, naposledy v únoru letošního roku,“ připomíná antivirová firma Eset.

Starší spam stál firmy miliony

Devět firem v celé České republice přišlo podle královéhradeckých policistů o miliony korun, když jejich účetní na základě podvodných e-mailů zaslali peníze na cizí účty.

Učinili tak poté, co se někdo naboural do firemního e-mailu a zaslal jim jménem nadřízeného požadavek na zaplacení plateb. První z těchto případů podle mluvčí královéhradecké policie Ivy Kormošové začali řešit koncem roku 2018 kriminalisté v Hradci Králové.

„Rozhodli jsme se to zveřejnit nyní, protože se s těmito podvodnými e-maily poslední dobou setkalo několik firem po celé republice,“ řekla Kormošová.

Majitel pražské firmy s bydlištěm na Hradecku policistům oznámil, že se mu někdo naboural do jeho e-mailu a jeho jménem poslal pokyn účetní, aby zaplatila dvě platby. „Jelikož tímto způsobem spolu komunikovali běžně, pokyn účetní nepřišel zvláštní a peníze na uvedené bankovní účty zaslala. Celkem šlo o necelých 100 tisíc eur (2,6 mil. Kč),“ uvedla Kormošová.

Když se ve firmě po několika hodinách zjistilo, že majitel žádný pokyn nedal a pravděpodobně jde o podvod, bylo už pozdě. „Požádali banku o storno, ale jelikož platba byla již odeslána na anglický účet, zrušení platby již nebylo možné,“ sdělila Kormošová.

Podle ní jsou v e-mailech podvodníků často chyby, tak je lze poznat. Kriminalisté také zjistili, že přijatá platba na zahraničním účtu je během krátké doby několikrát přeposílána na další účty po celém světě a končí nejčastěji v afrických či asijských státech. „V těchto zemích je dohledatelnost majitelů účtů, a tedy pachatelů prakticky nemožná,“ uvedla Kormošová. Královéhradečtí policisté spolupracují při vyšetřování případu také s kolegy v zahraničí v rámci mezinárodní spolupráce.

Za podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli až osm let vězení.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Tipy na weby: mixujte skladby na „gramcích“ nebo poznejte Česko

Ilustrační foto - hudba

Zásoba hudby s možností nahrát svoji, dva gramofony a řada funkcí. To jsou přednosti služby You.dj pro míchání hudby....

Google připravuje funkci automatického mazání záznamů o poloze a webech

(Ilustrační snímek)

Společnost Google se rozhodla vyslyšet stížnosti řady uživatelů a připravuje funkci, která umožní automaticky po určité...

Facebook mění sankce. Za porušení pravidel na měsíc zakáže přenosy

Ilustrační snímek

Facebook spustil nová pravidla, která mimo jiné reagují na dva měsíce starý útok na mešity na Novém Zélandu. Nově bude...

Najdete na iDNES.cz