Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Válka o soukromí na internetu probíhá i v segmentu vyhledávání

Počet položených dotazů prostřednictvím internetových prohlížečů každým rokem roste. S tím rostou i požadavky na větší anonymitu ve vyhledávání. Není přitom nutné gigantům jako Google zbytečně předávat soukromá data. Sáhněte například po DuckDuckGo, internetovém vyhledávači, který ctí anonymitu.

Ilustrace - DuckDuckGo | foto: Creative Commons

Vyhledávat informace na internetu umí nejen Google. Existuje velké množství různých konkurenčních internetových vyhledávačů, které filtrují spoustu informací a umožní získat co nejpřesnější výsledky. A zatímco většina uživatelů jim nevěnuje příliš velkou pozornost, nesmírně přispívají k zpřesňování výsledků vyhledávání a jejich používání.

Ačkoli se možná domníváte, že Google je díky naprosté dominanci jediným použitelným vyhledávačem, možná budete překvapeni, když zjistíte, že existuje i vynikající konkurence. Míra využívání alternativních vyhledávačů je, v porovnání s Googlem, na mnohem nižší úrovni. Jednomu z nich se však na začátku roku podařilo ve své 12leté historii dosáhnout významného milníku.

Seznamte se s alternativami, které vás nebudou sledovat při každém dotazu

Mezi ty nejznámější patří Bing, Yahoo (využívá vyhledávací systém Bing), čínský Baidu, ruský Yandex či americký DuckDuckGo. V našich končinách je navíc hojně používaný i Seznam.cz. Stále přitom vznikají další zajímavé projekty jako Neeva, You nebo Mojeek. Nová várka těchto start-upových vyhledávačů, které se stávají potenciálními rivaly Googlu, doufá, že s rostoucím tlakem na regulaci ochrany soukromí zvrátí už dvě desetiletí trvající dominanci vyhledávacího giganta.

Nový vyhledávač Mojeek, který ctí soukromí

Mezi nejnovější vyzyvatele patří Neeva, kterou založili dva bývalí manažeři společnosti Google, pak You, který zase spustil bývalý hlavní vědecký pracovník Salesforce.com, nebo Mojeek, britský start-up s rostoucími ambicemi budující vlastní index webových stránek. I když je cesta za jejich úspěchem dlouhá, každý vidí jinou příležitost v přístupu, jak poskytnout notoricky známý seznam odkazů a výsledků předkládající dennodenně Googlem. Rovněž doufají, že řada nedávných antimonopolních rozhodnutí právě proti společnosti Google může vést k otevření šancí na tomto poli.

Statistiky na trhu s internetovými vyhledávači

Podíl společnosti Google na globálním trhu s vyhledáváním se po většinu minulého desetiletí držel na více než 90 %. Podle Statcounteru, který sleduje aktivity na webu dnes dosahuje 91,86 % a za ním následuje Bing 2,73 %, Yahoo 1,46 %, Baidu 1,11 %, Yandex 0,87 % a šestý je DuckDuckGo 0,66 %. Podíváme-li se na výsledky Spojených státech amerických, potom zjistíme, že zde si vede ještě lépe. Podíl DuckDuckGo stoupl na 1,94 %. Google vede s 89,19 %, následuje Bing s 5,86 % a Yahoo s 2,64 %.

Statistika využívání vyhledávačů

Co je a co umí DuckDuckGo

DuckDuckGo je internetový vyhledávač, který klade důraz na soukromí uživatelů a neprofituje z prodeje osobních informací. Společnost, která za ním stojí, sídlí v Paoli v Pensylvánii ve Spojených státech amerických a má přes 124 zaměstnanců. Jméno přitom vyhledávač dostal po dětské hře s názvem Duck, Duck, Goose. 

Založen byl Gabrielem Weinbergem v roce 2008 za účelem poskytnutí soukromí uživatelům internetu. V červnu roku 2012 DuckDuckGo každý den průměrně vyhledal 1,5 milionu výsledků a loni to už bylo 1,5 miliardy. V polovině letošního ledna zaznamenal vůbec poprvé první den s více než 100 miliony vyhledaných dotazů, čímž dosáhl průlomového milníku.

Statistika využívání vyhledávače DuckDuckGo v posledních deseti letech

Úspěch přichází po období trvalého růstu, který společnost zaznamenává poslední dva roky, zejména od srpna 2020, kdy vyhledávač začal pravidelně poskytovat více než 2 miliardy vyhledávacích dotazů měsíčně. Čísla jsou ve srovnání s 5 miliardami vyhledávacích dotazů Googlu denně malá, ale je to pozitivní signál, že uživatelé hledají alternativy. Vyhledávání informací s ním probíhá stejně jako například s Googlem.

Základní rozhraní DuckDuckGo

Na první pohled DuckDuckGo vypadá hodně podobně jako Google. Vyhledávat můžete webové stránky, obrázky, videa, články a v mapách. Na základě dotazu se potom objevují i další možnosti. V případě vyhledávání v mapách používá vestavěné mapy s navigací založenou na Apple mapách. Poskytuje výsledky ze slovníku, integrován je s Wikipedií a dalšími zdroji, podobně jako Google – pochopitelně však nenabízí stejné výsledky a mnohdy se hodně liší.

DuckDuckGo prostřednictvím Apple poskytuje i mapové podklady

Potěšující je i to, že vyhledávač je v češtině. Stačí pod vyhledávacím řádkem vpravo kliknout na Settings a v části Language vybrat češtinu. Ve výchozím nastavení se výsledky vyhledávání zobrazují z celého světa. Pokud byste chtěli zacílit na Česko, přepněte pod adresním řádkem přepínač na Česká republika. Vyhledávač lze také používat v přenosných zařízeních a má aplikaci pro iOS a Android.

DuckDuckGo v češtině a s vyhledáváním v ČR

Jak DuckDuckGo chrání soukromí

Google při poskytování výsledku vyhledávání využívá kombinaci uživatelských účtů a historie vyhledávání. Jinými slovy, Google používá vaši aktivitu ke zlepšení výsledků vyhledávání, a tak se pokouší poskytovat personalizovanější a relevantnější výsledky vyhledávání. A to i když k němu nejste zrovna přihlášeni. Na druhou stranu si díky přihlášení pamatuje vaši historii vyhledávání a dokáže ji spojit s cookies prohlížeče.

Google vás však sleduje i na jiných webech prostřednictvím Google Analytics: ví, jak se chováte na YouTube, ví o vašich pohybech v mapách Googlu atd. Zkrátka sleduje velké množství dat, která následně používá k přizpůsobení vašeho prostředí a zobrazuje vám personalizované reklamy – spousta těchto dat se přenáší do Google AdSense, který vám zobrazuje personalizované reklamy.

Google používá uživatelská data i pro inzerenty

To DuckDuckGo si nepamatuje o vaší historii vyhledávání zhola nic. Společnost dokonce tvrdí, že ve svých protokolech uložených na serverech nezaznamenává ani vaši IP adresu. Neexistuje nic jako účet DuckDuckGo. Jinými slovy, předložené výsledky nejsou právě pro vás nijak upravené. Výsledky se zobrazují všem stejně.

Jak funguje DuckDuckGo

Pokud DuckDuckGo nesleduje uživatele, jak tedy funguje? V nápovědě se dočtete, že jeho výsledky pocházejí z více než 400 zdrojů (různé slovníky, Wikipedie apod.) a tradiční odkazy zobrazuje díky dalším vyhledávačům, nejčastěji Bingu (Google nepoužívá vůbec). Společnost se zavázala k tomu, že nebude sdílet uživatelská data se žádným z partnerů. Když tedy vyhledáváte na DuckDuckGo, servery posílají dotaz na Bing (a další partnery) a tito partneři nevidí vaši IP adresu ani nic dalšího o vás. Peníze vyhledávač podobně jako jiné vydělává na základě zobrazování reklam.

DuckDuckGo nabízí možnost vyhledávat v různých časech

DuckDuckGo je tak bezpečný, jak jen může vyhledávač být, a je legitimní – není to nějaká nová společnost, která se zrodila minulou noc. Navíc je to jeden z mála vyhledávačů, který je ve výchozím nastavení nabízen ve všech hlavních webových prohlížečích a je široce důvěryhodný. Navíc byl vybrán jako výchozí vyhledávač ve službě TOR (VPN nástroj) a je často výchozím vyhledávačem v režimech soukromého procházení několika dalších prohlížečů.

K dispozici je i nastavení

Jak je DuckDuckGo dobrý ve srovnání s Googlem

Zda je DuckDuckGo vhodnou náhradou za Google, záleží na tom, co hledáte a kde žijete. Máte-li zájem o přesné srovnání, existuje jen jeden způsob, jak to zjistit: vyzkoušejte ho a uvidíte, jak na tom je. Opakujeme, že výsledky vám nebudou přizpůsobeny na základě vaší historie (vyhledávání, účtu apod.). Naopak Google provádí mnoho personalizací na základě vaší minulé aktivity a při použití DuckDuckGo možná budete muset být trochu konkrétnější ve vyhledáváních, abyste našli přesně to, co hledáte. Odměnou vám bude soukromí v podobě absence jakéhokoliv sledování.

Rostoucí popularita tohoto vyhledávače spočívá v tom, že neshromažďuje údaje o uživatelích a poskytuje všem uživatelům stejné výsledky vyhledávání. A tak se zdá, že stále více technologických firem začíná brát soukromí uživatelů mnohem vážněji. Uvědomují si, že mnoho uživatelů je znepokojeno obrovským množstvím dat, která o nich někdo denně získává. I to je důvod, proč byli giganti jako Google a Facebook kritizováni za to, že shromažďují více dat, než nutně potřebují, a informace o nich prodávali třetím stranám.

Jak v Chrome nastavit DuckDuckGo výchozím vyhledávačem

Rozhodnete-li se změnit výchozí vyhledávač v Chrome, a rovnou třeba zvolit DuckDuckGo, potom toho můžete dosáhnout snadno. Stačí, když vpravo nahoře kliknete na ikonu tří teček a z menu vyberete volbu Nastavení. Na levé straně klikněte na Vyhledávač. Na pravé straně na řádku Vyhledávač používaný v adresním řádku otevřete roletkové menu a vyberte DuckDuckGo.

Přepnutí výchozího internetového vyhledávače v Chrome
  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 58 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 46 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 58 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Deset věcí, které by měl znát každý uživatel úložiště myšlenek OneNote

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. května 2024

Zajímavý pomocník v každodenním životě OneNote disponuje velkou paletou funkcí. Osvojte si...

Hokej byl zátěžovým testem pro český internet, padaly rekordy

v diskusi je 11 příspěvků

27. května 2024  14:57

V síti společnosti O2, která přímé přenosy po internetových linkách pro Českou televizi...

Ladislava Chudíka si diváci pamatují hlavně jako laskavého primáře Sovu

v diskusi jsou 3 příspěvky

27. května 2024  14:05

Slovenský herec Ladislav Chudík, který se narodil 27. května 1924, byl v Česku známý a oblíbený...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...