Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Wikipedie slaví 20 let. Podívejte se na 20 faktů, které vás možná překvapí

  6:06
Wikipedie je největším bezplatným světovým zdrojem informací téměř o všem. Dvacet let po svém založení má měsíčně více než 15 miliard zobrazení. A není se čemu divit, vždyť aktuálně na ní najdete více než 52 milionů článků ve 313 jazycích. Máme pro vás i zajímavější informace o této encyklopedii.

Wikipedie slaví 20 let od svého spuštění | foto: Wikipedia, Public Domain

Nejlepší je na této svobodné encyklopedii to, že pokud na ní něco nenajdete, můžete to sami přidat. A také editovat články může kdokoliv na internetu. Od roku 2001, kdy byla založena, už se tohoto úkolu zhostily miliony lidí. Proto své 20. výročí existence Wikipedie prezentuje jako oslavu lidství a lidského vědění.

1.Má 6 000 zobrazení za sekundu

Wikipedii si každou sekundu zobrazí 6 000 lidí. V návštěvnosti ji překonává vyhledávač Google i řada sociálních sítí a dalších serverů, ale i vzhledem k zaměření čistě na informace a ne na zábavu je to výborné číslo.

2.Druhým „největším“ jazykem na Wikipedii je cebuánština

Asi vás nepřekvapí, že nejvíce článků na Wikipedii existuje v angličtině (přes šest milionů), ale že angličtině šlape na paty zrovna cebuánština, to by asi nikdo netipl. Jazyková verze Wikipedie v cebuánštině, jednom z jazyků na Filipínách, obsahuje 5,5 milionu článků. Téměř 10 % všech článků na Wikipedii.

Velká část obsahu jsou roboticky tvořené články o různých taxonech, obcích a podobně. Nejvíce těchto článků má na svědomí bot švédského wikipedisty Sverkera Johanssona, který se nazývá Lsjbot.

3.Potýká se s vandalismem

Za vandalismus Wikipedie označuje obsah, který editoři považují za záměrně zavádějící nebo nesprávný. A většinou s ním zatočí opravdu rychle. Během dvou studií provedených IT magazínem PC Pro v roce 2007 vložili do Wikipedie redaktoři dvacet chyb, které byly na škále od velmi zřejmých až po téměř nerozpoznatelné.

Výsledky označili za „přesvědčivé“. Editoři Wikipedie opravili valnou většinu chyb během několika málo minut. Pravdou je, že pokud projde chyba bez povšimnutí první den, šance na její uvedení na pravou míru klesají.

4.Je největším webem mezi neziskovkami

Wikipedie jsou největší webové stránky řízené neziskovou organizací.

Lidé nevědí, jak na internetu argumentovat, varuje zakladatel Wikipedie

5.Rekordman Wikipedie napsal 35 tisíc článků

Je jím Američan Steven Pruitt a kromě oslnivého počtu vlastních článků má na kontě také více než tři miliony editací. V roce 2017 ho magazín Time zařadil mezi 25 nejdůležitějších influencerů na internetu.

6.Wikipedie má vlastní pomník

Wikipedia Monument se nachází v polské Słubici a navrhl ho arménský sochař Mihran Hakobyan, aby uctil přispěvatele Wikipedie.

Wikipedia Monument

7.Wikipedie ovlivňuje turismus

Podle italské studie může vylepšení stránky na Wikipedii zajistit malému městu ročně až o 100 tisíc liber větší příjem z turismu. Potenciálně se díky skvělému článku počet turistů, kteří zůstanou v městě přes noc, zvýší až o devět procent.

8.Wikipedie je genderově nevyvážená

Pouze dvacet procent ze všech editorů Wikipedie uvádí, že jsou ženy. Na anglické Wikipedii přísluší méně než osmnáct procent biografií ženám. Také mezi čtenáři Wikipedie jsou více zastoupení muži. Wikipedie odhaduje, že muži tvoří zhruba dvě třetiny jejích čtenářů. Pokud byste chtěli Wikipedii pomoci se snahou tento stereotyp zničit, můžete se pustit například do vytvoření článku o významné české osobnosti ženského pohlaví.

9.Černá díra Wikipedie je filozofie

Když v libovolném článku na Wikipedii kliknete na první odkaz a proces opakujete, téměř vždy skončíte na článku o filozofii. V únoru roku 2016 to platilo pro 97 procent všech článků na Wikipedii.

10.Přispěvatelé si tu udělují virtuální vyznamenání

Když se chtějí členové komunity Wikipedie navzájem pochválit za práci na encyklopedii, mohou si udělit virtuální vyznamenání. Udělit vyznamenání může kterýkoliv wikipedista kterémukoliv wikipedistovi, splní-li uvedené podmínky, stačí k tomu provést záznam do seznamu vyznamenaných.

Čeští wikipedisté si udělují mezi desítkami dalších například Narcisův řád (pro uživatele, kteří kvalitně a vytrvale rozšiřují vlastní uživatelskou stránku).

11.Schraňuje nejbizarnější názvy smazaných článků

Editoři Wikipedie mají smysl pro humor. To dokazuje mimo jiné stránka Smazané články s podivnými titulky. Mezi naše oblíbené patří například „Role klaunů v moderní společnosti“, „Nakupování čokolády“ nebo „Vysoká škola Drakologická“.

12.Na chod Wikipedie loni přispělo sedm milionů lidí

Wikipedie je nekomerční stránka, kterou spravuje nezisková organizace Wikimedia Foundation. V minulém roce podpořilo Wikipedii finančním darem téměř sedm milionů lidí.

13.Wikipedie uchovává viditelnou historii úprav

Každý příspěvek na Wikipedii má transparentní historii úprav, takže se můžete podívat, jak přesně vznikal a jak byl upravován.

14.Po Wikipedii je pojmenována planetka

Jde o planetku 274301 Wikipedia, která byla nalezena pracovníky Andrušivské hvězdárny v srpnu 2008 a v lednu 2013 byla na návrh majitele této hvězdárny pojmenována podle internetové encyklopedie.

15.Spoluzakladatel Wikipedie spustil vlastní sociální síť

V roce 2019 jeden ze dvou zakladatelů Wikipedie Jimmy Wales spustil vlastní sociální síť WT.Social, která by měla být nezávislou a alternativou Facebooku a podobných platforem, navíc bez reklam.

16.V mnoha zemích je zakázaná nebo cenzurovaná

Existují země, jejichž vůdcům se neomezený a svobodný přístup občanů k informacím ani trochu nelíbí. Cenzura Wikipedie probíhala, nebo probíhá například v Číně, Venezuele, Turecku, Iránu, Rusku, Saúdské Arábii, Sýrii a dalších státech.

17.Wikipedie má jasná pravidla, kterých si nemusíte všímat

Paradox? Možná, ale funguje. Kvůli komunitní podstatě Wikipedie musí mít stránka jasně daná pravidla. Ta jsou poměrně vyčerpávající, a tak existuje na Wikipedii jedna stránka, která uživatelům klade na srdce následující: „Pokud vám pravidla brání ve zvyšování nebo udržování kvality Wikipedie, nevšímejte si jich.“

18.Česká Wikipedie vznikla díky esperantu

Jak nám prozradil v rozhovoru před deseti lety spoluzakladatel české verze Wikipedie, úplné začátky české Wikipedie jsou spojeny s komunitou esperantistů. Jeden z uživatelů anglické Wikipedie, také esperantista, české esperantisty seznámil s tímto projektem.

19.Astronaut nahrál svůj hlas kvůli článku na Wikipedii

V roce 2017 nahrál astronaut Paolo Nespoli svůj hlas ve vesmíru, aby ho Wikipedie mohla použít v článku o něm. Šlo o první obsah z vesmíru, který byl vytvořen speciálně pro Wikipedii.

20.Nikdo neví, jaký byl první článek na Wikipedii

Některé z nejstarších článků se dají najít na stránce Nejstarší články na Wikipedii, ale ten úplně nejstarší se s jistotou určit nedá. Wikipedie ve svých začátcích používala software UseModWiki, který neuchovával historická data spolehlivě a často je co pár týdnů mazal.

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Životnost SSD není nekonečná. Nepodceňujte varovné signály

Premium SSD datová úložiště jsou rychlejší, stabilnější a spotřebovávají méně energie než tradiční pevné disky (HDD). Ale ani...

Přeletěli nejvyšší horu Afriky. Kilimandžáro překonali v balonu

Exkluzivně „Pohled přímo do kráteru byl nezapomenutelný,“ líčí pilot Kurt Frieden okamžik, kdy 6. prosince 2021 ve výšce 6 100 m...

Nadchlo nás: deset nejzajímavějších „tech hraček“, co půjdou letos koupit

Premium Na veletrhu CES v Las Vegas jsou vždy představeny tisíce nových produktů, které se dříve či později dostanou na trh. Na...

Co je to Metaverse? Pokud vás děsí Facebook, tak to nechtějte vědět

Premium Má to být ta pověstná „příští velká věc“. Nový internet. Splynutí fyzického a digitálního světa. Každá firma chce „být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za půl roku by se Země na odvrácení komety nepřipravila, říká expert

Rozstřel Země je neustále bombardována materiálem z vesmíru. Malé objekty zaniknou v atmosféře, část těch větších dopadne na...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Dvanáctka výborných funkcí Google dokumentů, které možná neznáte

Bezplatný textový editor od Googlu pracující v cloudu je nabitý výkonnými funkcemi. Myslíte, že znáte ty nejlepší z...

Facebook smaže informace o obličejích uživatelů a nebude je rozpoznávat

Sociální síť Facebook se rozhodla k bezprecedentnímu kroku. V nejbližších týdnech ukončí funkci, která umožňuje...

Ulož.to nabízí 20 GB rychlého stahování. Musíte ovšem nahrát QR kód očkování

Se zajímavým ovšem trochu kontroverzním způsobem podpory očkování přichází portál Ulozto.cz. Každému zájemci, který...

Nejpoužívanější internetovou stránkou se stal TikTok, přeskočil Google

Čínská platforma pro sdílení krátkých videí TikTok překonala hranici miliardy aktivních uživatelů měsíčně. Letos tak...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...