Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Čermák: Tak nám přeštelovali Facebook. Miliony lidí se mohly zbláznit

Bez statusů se přece nedá žít. To zase bylo pozdvižení na vsi. Facebook zaveksloval minulý týden v pátek s hlavní stránkou a uživatelé začali reptat.

Facebook se mění | foto: Profimedia.cz

"Neberte nám náš Facebook", "Vraťte nám starý Facebook", případně "Když se do téhle skupiny přihlásí 150 tisíc lidí, bude Facebook zase jako dřív". To jsou jen namátkou názvy několika skupin, které obratem vznikly. A to ani nemluvě o stížnostech ve statusech, poznámkách či na blozích. Co to vypovídá? Nic pěkného, bohužel.

Tak za prvé: většina z nás odmítá jakoukoliv změnu, protože máme v hlavách zafixováno, že každá změna je k horšímu. Není to tak, samozřejmě. Nechuť ke změnám má původ emocionální, nikoliv racionální. Bereme změnu jako útok na status quo a pokus o krádež našich jistot. Přitom zapomínáme, že ty jistoty dost často stojí za houby a status quo nás dovádí k šílenství.

Protesty proti změnám patří na Facebooku k folklóru. Vědí to už i jeho zaměstnanci, kteří tentokrát založili vlastní skupinu nazvanou: "Automaticky nenávidím každou novou homepage na Facebooku". Za dva dny získala několik desítek tisíc členů. Ironií ovšem je, že velká většina z nich nepochopila, že se jedná o ironii. Členem se stal i zakladatel a ředitel Facebooku Mark Zuckerberg, tomu to však asi jeho podřízení vysvětlili.

Za druhé: Povážlivá část uživatelů Facebooku vykazuje nepřiměřenou naivitu, když si myslí, že účast v nějaké nesouhlasné skupině může změnit rozhodnutí těch, kteří ve Facebooku sedí ve "velíně". Z darwinistického hlediska mají výhodu ti, kteří neremcají, ale snaží se adaptovat na nové podmínky.

Na Facebooku je pěkné to, že si nehraje na nějakou demokracii. Tahle sociální síť je ukázkou toho, že osvícená demokracie funguje, tedy aspoň pro ty, kteří jsou osvícení a rozhodují. Vlastně nemusí být ani osvícení. Ti rozumnější navíc pochopí, že Facebook nemění domovskou stránku jen tak z plezíru nebo proto, že by chtěl vyzkoušet, kolik toho uživatelé vydrží. Je to přesně naopak.

I když to tak nevypadá, prováděné změny jsou více či méně povedenou snahou zachovat Facebook jako zajímavé a uživatelsky příjemné prostředí (případně uzpůsobit ho tak, aby na něm jeho provozovatelé lépe vydělávali peníze, ale to se změnami homepage zase asi až tak nesouvisí).

A tím se dostávám k třetímu bodu, tomu nejdůležitějšímu. Ať jsou změny na Facebooku vedeny jakýmikoliv motivacemi, těmi nezištnými počínaje a ziskuchtivými konče, nám to ve finále může být jedno. Facebook je vymyšlen tak, že svým uživatelům evokuje přátelské, téměř domácké prostředí.

Dokazuje to ostatně formulace stížností, ve kterých se uživatelé domáhají navrácení "našeho" Facebooku, případně "své" domovské stránky. Pravda je ovšem krutá. Byť jsme si Facebook zabydleli, tak na něm nic není "naše", ale jen "jejich". A to včetně "našich" fotografií nebo "našich" textů, které jsme podle uživatelských podmínek odevzdali do "jejich" správy.

Rozčilujeme se, že se Facebook proměňuje bez našeho souhlasu, či dokonce vědomí, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Ba si dokonce myslím, že je dobře, že to takhle náhle a bez varování Facebook dělá (a možná to tak dělá úmyslně): prostě abychom si zvykli, že jsme v tomhle světě jenom hosté. Nemáme žádná práva... Tedy kromě toho se sebrat a odejít.

A to je asi to jediné, na co si "majitelé facebookových klíčů" musí dávat pozor. Totiž aby nenaštvali větší část uživatelů tak, aby opravdu z Facebooku neodešli. Můžou brblat a můžou vyzývat ke vzpouře, ale dokud tak budou činit v rámci Facebooku, je to pro jeho provozovatele v pohodě.

Současné změny homepage jsou navíc jistou reakcí na úspěch, který sociální média mezi uživateli prožívají. Roste nejen počet uživatelů, ale u těch aktivních navíc i jejich propojenost s ostatními. Zkrátka máme všichni více přátel, průměr se teď pohybuje v řádu stovek (celkový průměr snižují pasivní uživatelé).

A tak hrozí zahlcení informacemi. To je ten hlavní důvod, proč Facebook přidal na hlavní stránku nový feed (News Feed). Ten už neobsahuje chronologicky řazené všechny statusy (plus další informace), ale pouze ty, u kterých předpokládá, že by vás mohly zajímat. Jak to pozná? Má na to algoritmus.

A je to zase tady, ten tajemný algoritmus, který počítá, co je pro nás dobré. Tak jako třeba Google díky němu lépe pozná to, co hledáme nebo které zprávy nás zajímají. Jak to ten facebookový dělá? Bere v úvahu, s kterými lidmi jsme nejčastěji v kontaktu, na jejichž statusy nejčastěji reagujeme, nebo naopak kteří reagují na ty naše.

Nejhorší je, že to funguje. V News Feedu se mi hromadí opravdu jen to, co mě zajímá. Ale stejně ho nebudu používat, neznámým algoritmům nevěřím tak nějak z principu. Své "přátele" si raději vyfiltruji sám. Možná dělám chybu, ale stále nejvíc věřím tomu algoritmu, který mám mezi ušima.

Ale chápu, že spoustě lidí může nové naštelování Facebooku ušetřit čas. Až někdo "rozřeže" internetovou historii na kousky, tak nepochybně ty současné roky označí jako "éru statusů". Pamatuju se, jak se ještě před třemi lety, když vznikl Twitter, všichni ušklíbali, k čemu by asi tahle podivná služba mohla být.

Kdo má zájem popisovat neustále to, co zrovna dělá, ťukat do počítače či mobilu vzkazy jako: "Snídám!", "Jdu do práce!", "Jsem smutný :)", případně "Sedím na záchodě a mám zácpu :(", a to už ani nemluvě o tom, že by to někoho ještě mohlo bavit číst.

A vida! Teď jedna z manažerek Facebooku na nedávné konferenci prohlásila, že denně je napsáno a publikováno 45 miliónů statusů. A podle posledního výzkumu Pew Internet dnes statusy čte nebo píše pravidelně 19 procent amerických uživatelů Internetu. Ještě v dubnu to bylo jen 11 procent.

Koho by pak šokovalo, že jedna australská univerzita (Griffith University) zavedla povinnou výuku psaní statusů pro všechny studenty žurnalistiky. Nevím, co se v takovém předmětu celé hodiny učí. Ale výhodou je, že závěrečnou seminárku můžou absolventi pedagogovi poslat esemeskou.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....