Otestovali jsme Apple TV. Víme, co umí a jak se dá hacknout

aktualizováno 
Někomu může Apple TV připadat jako obyčejné centrum domácí zábavy. Umí videa, ale jen některá. Umí bezdrátově streamovat hudbu, ale pouze přes iTunes. Přečtěte si, co všechno ještě dokáže a jak se dá jednoduše vylepšit.

Apple TV | foto: J. Březina - MujMac.cz

Společnost Apple přistupuje ke svým produktům svým lehce netradičním způsobem. Když konkurence nabízela počítače v podobě šedé krabice, objevil se iMac, když na trhu byly MP3 přehrávače obřích rozměrů, objevil se iPod, při snaze trhu o představení počítače co možná nejmenších rozměrů - byl tu Mac mini a když všichni nabízejí domácí centra s milióny funkcí, objeví se Apple TV. S omezenou nabídkou možností, bez podpory DivX, nahrávání digitální televize či internetových rádií. Je to krok mimo nebo snaha firmy Apple přesvědčit nás o tom, že uvedené funkce nepotřebujeme?

Apple TV

Co je to Apple TV

Apple TV je v podstatě počítač umístěný v boxu malých rozměrů (základna: 197 x 197 mm, výška: 28 mm a hmotnost: 1,09 kg). Uvnitř vedle procesoru  (Pentium M/1GHz) paměti (256 MB RAM) a disku (40 GB nebo v právě představené verzi 160 GB) naleznete i nainstalovanou modifikaci operačního systému Mac OS X, která se liší především tím, že po nastartovaní místo standardního systému (tedy plochy a oken) naběhne tzv. BackRow, což je rozhraní, pomocí kterého Apple TV ovládáte.

Díky BackRow nemáte také možnost jakýmkoliv způsobem do upraveného systému zasahovat a modifikovat jej. Jediné spojení mezi vámi a Apple TV tak zajišťuje dálkový ovladač s šesti tlačítky. Apple TV vám jako domácí centrum umožní sledovat filmy, poslouchat hudbu, koukat na podcasty, fotky, sledovat videa z YouTube (až v průběhu června) a nové filmové trailery.

Součástí balení je vedle Apple TV a dálkového ovladače pouze kabel pro připojení do elektrické sítě. Další kabel pro připojení k televizi budete hledat marně - vzhledem k tomu, že možností připojení je několik, rozhodla se firma nechat nákup kabelu na uživateli. Až si ponesete Apple TV z obchodu, rovnou si zkontrolujte, jaká rozhraní má vaše televize a podle toho si kupte například HDMI-HDMI kabel.

Apple TV je oficiálně kompatibilní pouze s širokoúhlými televizory disponující HDMI či komponentním vstupem a nesoucí označení HD. To ovšem není tak docela pravda. Zařízení zvládne i ne-HD rozlišení a pokud máte klasickou TV s komponentním vstupem nebo se SCARTem, který komponentní signál dokáže zpracovat, můžete si Apple TV pořídit bez nutnosti nákupu nové TV.

Na zadní straně Apple TV ještě vedle HDMI a komponentního výstupu nalezneme audio výstup (Optické audio a Analogové RCA stereo audio), Ethernet (pouze 10/100),  Wi-Fi kategorie "n" a USB, které je oficiálně určeno pouze k servisním účelům (oficiálně možná ano, ale když už se jedná o standardní počítač, určitě jej půjde i hacknout a USB port využít - o tom ovšem až za chvíli). 

Pojďme to celé nastavit 

Samotná instalace probíhá zcela jednoduše a pod heslem zapojit vše tam, kam to lze, by měl i člověk technikou netknutý být schopen po pár pokusech Apple TV, HD televizi a elektrickou zásuvku propojit dle obrázků dohromady.  Pak uvidí na zapnuté obrazovce známý symbol firmy - nakousnuté jablíčko.

Mimochodem, Apple TV nedisponuje tlačítkem ON/OFF. Tento účel splňuje kabel pro připojení do elektrické zásuvky (vysunout z Apple TV = OFF, zasunout do Apple TV = ON). Poněkud nestandardní, ale budiž - zvuk pevného disku, kterému zrovna došlo, že je bez přísunu energie, zní opravdu nehezky, ale také jej možná zaregistruje pouze člověk, který má k počítačům nějaký vztah. Ale Apple TV míří do oblasti spotřební elektroniky a uživatel z této kategorie jej bude vnímat asi trochu jinak (respektive jej vnímat nebude).

Zde se projeví jeden ze zásadních pilířů Apple TV - jednoduchost. Jak jsem napsal v úvodu, Apple TV nedisponuje extrémním množstvím funkcí a vše je v podstatě předpřipraveno, aby uživatel mohl zařízení zapojit a použít (kdysi se tomu říkalo Plug-and-Play).

Přehledné menu vás nezahltí pěti úrovněmi podsložek ani skrytými a nepochopitelnými volbami. Vedle nastavení rozlišení obrazovky (které zpravidla rozpozná Apple TV při startu, takže není potřeba jej měnit) potřebujete jenom Apple TV připojit do lokální sítě, potažmo k internetu. Jestliže disponujete DHCP serverem/routerem, stačí zapojit ethernetový kabel do zdířky a tím vaše práce s nastavováním skončila. Totéž platí pro Wi-Fi - stačí vybrat dostupnou síť a zadat heslo, pokud je potřeba. V opačném případě je nutné vyplnit pár oken a zadat standardní informace jako je IP adresa, adresa routeru a podobně.

Apple TV

Apple TV

Apple TV

Apple TV

Apple TV


iTunes... cože?

Teď přichází důležitá část - naplnění Apple TV obsahem. Ten do Apple TV oficiálně dostanete jedinou cestou. Z programu iTunes na vašem počítači. Tento program slouží pro správu hudební a filmové knihovny iPodu a Apple TV je v tomto směru iPodu hodně podobné.

Apple TV

V počítači, jež je na stejné síti jako je Apple TV, stačí spustit synchronizaci s Apple TV, zvolit, co vše chcete do Apple TV přesunout (hudba, filmy, fotky, podcasty) a vyčkat pár okamžiků, než se data do Apple TV nakopírují. Vzhledem k tomu, že dochází k synchronizaci, data jsou při dalším připojení automaticky updatována. Pokud tedy dal uživatel synchronizovat všechny filmy, které v iTunes má a dva dny na to do iTunes přidá novou epizodu svého oblíbeného seriálu, objeví se následně i v Apple TV. Zde je nutné si dávat pozor na kapacitu Apple TV - levnější verze disponuje pouze 40 GB diskem, přičemž pro data je volných 33 GB.

Apple TV

Apple TV tak má standardně (jako iPod) nastavený počítač (Mac nebo PC), který slouží pro synchronizaci. Dále ovšem umí z dalších pěti počítačů na síti obsah knihovny iTunes streamovat. Z toho vyplývá, že velikost disku není zcela zásadní - stačí v Apple TV zvolit jeden z počítačů na síti, zadat přímo u zvoleného počítače PIN pro autorizaci a bez problémů procházet celou knihovnu a obsah sledovat přímo na televizi v obývacím pokoji. I při použití Wi-Fi bylo sledování filmů bez problémů, žádné trhání, přeskakování a podobně. V tomto směru nabízí Apple TV skvělý uživatelský zážitek, jednodušší to už asi nebude a šťastný majitel si může svou investici jen pochvalovat. Ovšem v případě, že toto je přesně to, co od svého domácího centra zábavy očekává.

Umí i videa z Youtube, ale na Divx zapomeňte

Apple TV v průběhu června, kdy bude uveden update firmwaru, také nabídne sledování videí z YouTube. Zatím o této službě není dostupných příliš mnoho informací, ale předpokládá se, že Apple TV bude s YouTube kompatibilní až po té, co YouTube nabídne videa ve vyšší kvalitě zpracovaná pomocí kodeku H.264, tedy nikoliv Flash videa. Starší videa budou muset být překódována, což také nějaký čas zabere. Uživatelé by měli mít možnost se přímo z Apple TV přihlásit ke svému účtu na YouTube a sledovat tak svá oblíbená videa.

Apple TV

Mezi další funkce Apple TV patří již jen sledování trailerů nových filmů z internetu (v HD kvalitě) a tím to pomalu končí. Pokud to nebylo z úvodu zřejmé, Apple TV umí samozřejmě přehrávat filmy i v HD kvalitě, respektive zvládne rozlišení 1280 x 720. Nejedná se o set-top box, neumí nahrávat filmy z televize, nelze v něm prohlížet fotky z digitálu tak, že byste kamsi zastrčili paměťovou kartu a fotky si rovnou prohlédli. Fotky do Apple TV dostanete pouze synchronizací s iTunes. Nedisponuje žádnými hrami. Apple TV je "pouze" prodloužená ruka iTunes knihovny - co umí přehrát iTunes, umí i Apple TV. iTunes neumí přehrávat oblíbené .AVI filmy v DivX formátu, tudíž se na ně nepodíváte ani v Apple TV. O titulcích ani nemluvě.

To je ovšem pro uživatele ze střední Evropy zásadní problém, neboť disponuje spíše filmy ve formátu .AVI než těmi, co jsou v podporovaném formátu MPEG-4. Navíc často potřebuje titulky. Pokud se tedy běžný Čech rozhodne do Apple TV investovat a má rozsáhlou sbírku filmů, je potřeba ji nejdříve do formátu MPEG-4 překonvertovat a pokud navíc požaduje české titulky, musí je do filmu "vypálit". Jiná situace je u lidí, kteří si chtějí svou sbírku DVD zazálohovat a Apple TV je tak pro ně rozumným řešením. Stejně tak uživatelé, kteří nahrávají filmy přímo z televize.

Aby byla celá koncepce Apple TV jasná, je potřeba se podívat, pro koho byla primárně určena. Pro americký trh, samozřejmě. HDTV je v USA rozšířená, klasická televize (alespoň některé kanály) vysílají v HD, tedy ve vysokém rozlišení, stejně jako v 16:9. Ani jedno u nás nenaleznete. Američan také nepotřebuje titulky, stejně jako zpravidla nemusí řešit stahování filmů ve formátu DivX. A když už ano, tak mu stačí jen tento film překonvertovat, ale nemusí řešit výše zmíněné titulky. Navíc je pro něj o dost jednodušší si film nebo epizody seriálu koupit na iTunes Store.

Teď se stačí podívat na českou kotlinu a je vám jasné, že situace je zde zcela jinde a Apple TV si svého zákazníka bude hledat poněkud složitěji. Respektive určitě se nebude jednat o masovou záležitost. Většina uživatelů si k televizi raději připojí svůj notebook nebo počítač se standardním operačním systémem a konverzí filmů a titulků do MPEG-4 se zabývat nebudou.

Má pro vás Apple TV smysl?

Ano, pokud:

  • Nakupujete DVD a zálohujete si je do MPEG-4 s vypálenými titulky přímo do videa. Starší filmy máte v DivX a není vám líto investovat čas do konverze těchto filmů do požadovaného formátu pro iTunes a ještě k tomu pracně titulky do filmu vložit. Nebo nahráváte filmy a pořady z digitální televize rovnou do počítače a pak je konvertujete pro Apple TV.
  • Sledujete filmy v angličtině a nakupujete na americkém iTunes Store. Převod DivX filmů do MPEG-4 již takový problém není. Mimochodem na americkém iTunes Store můžete nakupovat i od nás - více zde na blogu autora.
  • Filmy vás nezajímají, chcete Apple TV kvůli hudbě, občas podcastům (počítejte vzhledem k nízkému rozlišení podcastů s hodně špatnou kvalitou obrazu), ale především rádi prezentujete fotky. Fotografie jsou z principu HD, tedy ve vysokém rozlišení, a na ploché obrazovce vypadají opravdu skvěle.
  • Rád kupujete vše, co má logo Apple
  • Jste geek či hacker a rád se ve věcech šťouráte. Rozebrat Apple TV je otázkou chvilky a modifikace OS je hračka a zábava na pár večerů.
  • Máte rádi YouTube a na nic jiného v televizi koukat nechcete.

Jak rozebrat a hacknout Apple TV

Apple TV není nic jiného, než lehce poupravený počítač. Má procesor, pevný disk, vstupy, výstupy a nějaký ten OS. Proč si tedy Apple TV neupravit k obrazu svému? Komunita geeků vzala Apple TV jako výzvu a pár dní po uvedení se na internetu začaly objevovat první hacky a modulace operačního systému.

Veškeré modifikace Apple TV se týkají operačního systému uvnitř a abyste se k němu dostali, musíte nejdříve Apple TV otevřít. Tento krok vás téměř určitě připraví o záruku, na druhou stranu lze během deseti minut Apple TV rozebrat (viz toto video na blogu autora), vyndat pevný disk a pustit se do práce hackera. K této operaci stačí ze spodní strany Apple TV "stáhnout" gumovou podložku (doporučuji ostrý nůž a pomalu gumu odlepit) a za použití šroubováku torx č. 8 a č. 10 se dostat přímo do Apple TV.

Jakmile se do Apple TV dostanete, můžete udělat několik modifikací. Jednak vyměnit pevný disk za větší, pokud vám 40 GB přijde nedostatečných. Pevný disk uvnitř je standardní 2,5" IDE disk (nikoliv modernější S-ATA), stačí si tedy koupit pevný disk se stejným rozhraním a vyšší kapacitou. Harddisk z Apple TV stačí vyjmout, vložit do USB rámečku a naklonovat OS z Apple TV na větší disk. Postup je detailně popsán na webu engadget - návod naleznete zde na uvedeném webu. V principu se jedná o vytvoření obrazu disku z Apple TV a jeho následné naklonování na nový disk.

S tím souvisí i další hack - úprava samotného operačního systému Apple TV. Když pevný disk připojíte k počítači (s Mac OS X), máte veškeré fragmenty systému doslova na dlani a stačí pár souborů vyměnit nebo upravit. Technicky vzato stačí do složky Library/QuickTime nahrát kodeky pro přehrávání DivX filmů a Apple TV si poradí s oblíbenými .AVI soubory. To platí ovšem pouze teoreticky, neboť do Apple TV dostanete filmy pouze z iTunes a ty vám .AVI soubory odmítnou.

Takže chytří uživatelé Apple TV vyvinuli další hack, který vám umožní vypnout Firewall, povolit SSH a VNC, vyřadit z práce Watchdog (rozhraní, jež zakazuje běh dalších programů) a BackRow a naládovat do Apple TV vlastní programy, jako je iTunes, VLC, CenterStage, Firefox či Joost! Pro uživatele, který si poradí s Terminalem, je to práce na pár desítek minut - návod naleznete zde.

Pokud je vám to málo, můžete si z Apple TV udělat "standardního" Maca - tedy nahrát do něj plnou verzi Mac OS X. Je potřeba pouze disk z Apple TV vyndat, připojit k Macu a spustit instalaci Mac OS X na tento disk. Po instalaci systému stačí pozměnit pár souborů a hurá vrátit disk do Apple TV a užívat si nový rozměr Apple TV.

Za pár korun získáte Maca s OS X, ale určitými omezeními. Především počítejte s malou operační pamětí (256 MB RAM), pomalejším procesorem (Pentium M/1GHz), absencí Bluetooth (lze vyřešit pomocí externího USB dongle), nefunkčním Ethernetem a audio výstupem. Je ovšem otázkou času, kdy si někdo poradí s těmito "chybičkami" a především se zprovozněním audio výstupu. Na druhou 256 MB Ram nebude již nikdy dostatečných. Jak taková hacknutá Apple TV s operačním systémem Mac OS X 10.4.8 vypadá, uvidíte na tomto videu.

Závěr

Jak vidno, na Apple TV se dá dívat dvěma způsoby. Buď přijmete hru firmy Apple na jednoduchost, podřídíte se a video obsah si připravíte do požadovaného formátu. Pak s největší pravděpodobností na Apple TV nedáte dopustit, neboť se stane součástí vaší domácnosti a nebude od vás již nic více potřebovat (pouze jednou za čas nahrát nové filmy a hudbu, samozřejmě).

Jednoduchostí Apple exceluje i u iPodu a zjevně se tento přístup dle úspěchu tohoto přehrávače vyplácí. Ovšem iPod vedle hudby MP4 formátu umí i MP3 a to je jeden z důvodů, proč je úspěšný i mimo USA a země, které mají možnost online hudbu nakupovat přes iTunes Store. Ovšem Apple TV konkurenční formáty ignoruje a tak se rozhodně nedá předpokládat, že by se Apple TV stalo takovým hitem, jako zmíněný iPod. I přes tyto neduhy se bezpochyby najde výše popsaná část uživatelů, kteří si Apple TV pořídí, ovšem nejspíše se nebude jednat o ty, kdo získávají obsah pomocí P2P sítí a torrentů.

 O autorovi

Petr Mára -  je šéfredaktorem serveru MujMac.cz a externě přispívá do počítačových magazínů a novin. Má vlastní blog, věnuje se videopodcastingu">videopodcastingu a zajímá se o novinky v oblasti technologických hraček a Web 2.0. Je spolumajitelem společnosti easyresearch.biz nabízející online nástroj na tvorbu průzkumů.

  Apple TV: Koupit či nekoupit
 KLADY  ZÁPORY
+ jednoduchost - uzavřené řešení 
+ malé rozměry - Česko nepatří do cílové skupiny tohoto produktu 
+ podpora HD formátu do rozlišení 1280 x 720 bodů při 24 snímcích za sekundu (H.264, maximálně 5Mbps). - pro video obsah podporuje pouze MPEG-4 (a H.264)
 
+ Propracovaná a velmi dobře fungující synchronizace s počítačem přes iTunes  - nulová podpora .AVI a titulků 
+ možnost streamovat obsah z dalších pěti počítačů   


Autor:

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Další z rubriky

Huawei chystá televizor. Bude to první přístroj s připojením přes 5G

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huawei vyvíjí vlastní televizní přijímač. Jeho hlavní devizou má být vedle vysokého rozlišení i...

Na trh míří nový „walkman“. Dostane Bluetooth a bude strašlivě špatný

Nová osobní kazetový přehrávač „It’s OK“ s Bluetooth 5.0

Technokraty opovrhované módní trendy se evidentně rozšířily i do spotřební elektroniky. Jen tak si lze vysvětlit, že na...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz