Test: konečně kvalitní harddiskový přehrávač k televizi a domácímu kinu

aktualizováno 
Filmy a fotky ve vysokém rozlišení, muzika s výborným zvukem. To vše přehraje z harddisku, USB klíčenky, či počítačové sítě.

MediaBox bez kabátku: díky kvalitním obvodům utekl konkurenci | foto: Václav Nývlt

Otestovali jsme nezvykle kvalitní multimediální přehrávač k domácímu kinu. Přehraje filmy ve vysokém rozlišení, muziku či fotky a to z vestavěného harddisku, v síti zapojeného počítače či USB paměti.

Přístrojů s podobnou funkčností je spousta, většina z nich však svými obrazovými a především zvukovými kvalitami uspokojí jen nepříliš náročného uživatele. Testovaný přístroj je však určen i pro fajnšmekry - špičkovou zvukovou a obrazovou kvalitou se zcela vymyká běžnému průměru.

Výborné vnitřnosti

HD Mediabox MB200 od společnosti PixelMagic je harddiskový multimediální přehrávač s možností připojení k počítačové síti. Na rozdíl od ostatních podobných zařízení se však liší koncepčně - místo běžného jednočipového řešení, ve kterém jeden integrovaný obvod zastane všechny funkce přehrávače, používá ve zvukové části diskrétní součástky. A to velmi kvalitní.


Z monolitického hliníkového pouzdra se elektronika i se zadním panelem vysune ven. Protože je to jediný způsob, kterým lze do mediaboxu zabudovat pevný disk, je k němu přibalen šroubovák. Instalace však není složitá, zvládne ji každý svépomocí.


Pod deskou s elektronikou se skrývá pevný disk.


O analogový výstup se tak starají D/A převodníky Analog Devices pracující v režimu 24 bit/192 kHz a špičkové operační zesilovače Burr-Brown. Analogový výstup je dvoukanálový, multikanál nalezneme v digitálním optickém i elektrickém rozhraní (Toslink, SPDIF) - se všemi běžnými formáty prostorového zvuku jako DTS a DolbyDigital.


Disk je semknut s hliníkovou deskou, která je poté zasunuta do kolejnice v celohliníkovém chassis. Díky tomu je disk poměrně účinně chlazen.

Obrazový výstup s rozlišením až 1080p či 1080i je k dispozici na konektoru HDMI. Rozlišení až 1366 x 768 pix dostanete na VGA výstupu, nechybí ani S-Video a kompozitní video. Díky přibalené redukci lze z D-SUB konektoru "vytáhnout" komponentní YUV signál.

Zadní panel se všemi přípojnými místy - začnu shora dolů: USB konektor pro připojení PC, S-Video a kompozitní video pro připojení televizoru, stereofonní zvukový linkový výstup, digitální elektrický i optický výstup, HDMI, VGA výstup, síťový konektor LAN, 2x USB pro připojení externích pamětí a konektor napájecího zdroje.


Přehrávejte odkud chcete, přenos souborů však jedině s počítačem

Přístroj je prodáván bez pevného disku - namontovat lze jakýkoli IDE HDD s kapacitou až 500 GB, v testované verzi byl 320GB WesternDigital. K MediaBoxu lze pomocí dvojice USB konektorů připojit dva externí disky, přičemž jeden z portů dokáže v režimu laplink přímé spojení s PC. Ochotně spolupracoval s čímkoli, od 64MB flashky po 250 GB externí disk WesternDigital MyBook.

Zde narážíme na první funkční slabinu přístroje - mezi USB paměťmi a interním diskem se nedají soubory nikterak přenášet, lze je jen přehrát. Pro přenos dat na pevný disk (a z něj), je vždy nutno použít počítač - obsah disku plníte pomocí USB 2.0 rozhraní z počítače. HDD mediabox je MassStorage, přihlásí se jako pevný disk. Díky USB 2.0 rozhraní je velmi rychlý, u 500 GB možná trochu zamrzí absence rychlejšího FireWire. (Poznámka pro diskuzní šťouraly: FireWire je oproti USB 2.0 papírově pomalejší, ale protože data nejsou tahána přes procesor, dosahuje FireWire vyšších reálných rychlostí).

Stejné omezení, tedy nemožnost přenášení souborů, platí i pro zapojení do LAN sítě. WLAN adaptér MediaBox nemá.

Uživatele domácí sítě LAN potěší ethernetové rozhraní, díky kterému můžete streamovat filmy i hudbu z počítače nebo síťového disku. V některém z dalších firmware je plánována i podpora bezdrátových médií, takto se musíte spokojit s přehráváním obsahu vašich plných disků. Přehrávač je postaven na Linuxu, takže k windows diskům přistupujete přes sambu … z uživatelského hlediska to však nemusíte řešit, přístroj umožňuje nastavení statické adresy a dalších parametrů, může se však nechat řídit i DHCP serverem.

S připojením k síti jsem měl zajímavý incident … po načtení všech skupin a počítačů v síti jsem měl v nabídce i jeden mě zcela neznámý počítač. Zvědavě jsem otevřel disk C:/dokumenty/fotografie .. a podle fotografií psa jsem zjistil, že jde o počítač mé sousedky. Mohl jsem si pouštět všechny filmy, muziku a prohlížet fotky. Kdo by si řekl, že pro vniknutí do cizího počítače stačí ležet s ovladačem před televizorem. Jak jsem se dozvěděl, sousedka měla vypnutý firewall ve Win XP.


Výchozí menu: budete přehrávat z pevného disku, sítě nebo externích pamětí?


HD video není problém 

MediaBox potěší velkou škálou podporovaných formátů a kodeků. Poradí si s videosoubory WMV9, včetně WMV HD - tedy s vysokým rozlišením, MPEG 1/2/4, DivX, Xvid a DVD ripy (VOB soubory). A to včetně všech menu a jejich navigace. Dokáže přehrávat i celé disky z image souborů (ISO). Z hudebních souborů jsou to MP3, WMA, WAV, AAC a FLAC. Obrázky respektuje ve formátech JPEG, BMP, GIF a PNG. Se všemi jmenovanými si mediabox poradil bez zaváhání. 

Umí rychloposuv po skladbách, u mezizastavení si pamatuje poslední pozici ve filmu. Rychloposuv se občas při přehrávání HD materiálu zasekl.

Přehrávací režimy jsou taktéž bohaté: vyhledání konkrétního času, přeskočení o zvolený časový úsek, opakování skladby či všech skladeb, náhodný výběr, a opakování A-B úseku. U testovaného kusu A-B opakování nefungovalo, a náhodný výběr se držel jen v rámci jednoho adresáře.


Nastavení kódování externích titulků titulků.

Špičková je podpora externích titulků u DivX, jejichž zobrazení lze měnit deseti uživatelskými profily a poradí si s mnoha znakovými sadami - mimo Windows-1250. Což je škoda, ale faktem je, že tato nekompatibilita je na škodu především u CD/DVD přehrávačů, kde už s filmem na médiu nic neuděláte. Zde na disku stačí soubor pár kliknutími přeuložit do UTF-8, kde je čeština bezchybná.

Titulky by se měly jmenovat stejně jako filmový soubor, případně se lišit jen o CZ, ENG či podobný atribut … na obrazovku je pak vyvoláte stiskem tlačítka "subtitle".


Česká diakritika není u UTF-8 žádný problém. Díky tmavému rámečku jsou písmena výborně čitelná. Pokud jsou titulky špatně formátovány (chybně konce řádků), nezobrazí se korektně - přehrávač je neumí adaptivně zalomit.


Na uživatelském rozhraní je stále co zlepšovat

U MP3 hraje cokoli, na obrazovce ukazuje názvy souborů. Nevytváří žádnou knihovnu, ale jednoduše listujete adresářovou strukturou na disku a vybere te si, co chcete.

Trochu nešikovné to může být, pokud máte v hudební složce třeba 150 interpretů – to se potom docela narolujete. Pomůže pak rozdělení do složek například podle žánrů.

Skladby přehrávač řadí podle číslování v názvech skladeb, většina rippovacích nástrojů je ale takto implicitně nastavena, tak by to neměl být problém. Pokud však v názvu chybí číslo (kdekoli, nemusí být na začátku), skladby seřadí abecedně.


Pomalejší reakce, špičkový zvuk a obraz

Zásadní kladnou vlastností mediaboxu je jeho kvalita obrazu i zvuku. Je taková, jakou zatím konkurence nenabízí. Dokáže uspokojit i diváka a posluchače poměrně vysokých nároků. Opravdoví gurmáni pak mohou díky digitálnímu výstupu (PCM/Bitstream) připojit externí D/A převodník.

Obraz HD ukázek je špičkový, u ostatních forem závisí jen na kvalitě video souboru. V superlativech je nutno hovořit i o zvukovém výstupu. Projev je přirozený, vyvážený, prokreslený a detailní, obsahuje i pěkně vyjádřený prostor.

Dojem trochu kazí regulovatelný linkový výstup – zvuk již tedy prochází zesilovačem. Nešikovné je především to, že aktuální verze firmware má chybně nastavený zisk – hlasitost musíte mít nastavenou v první polovině rozsahu stupnice, pak již začne zkreslovat, v horní poloze již chrčí.

Start přístroje je poněkud delší (cca 50 sekund), avšak pak jsou již reakce a provoz rychlé.

 HD MediaBox MB200  
 cena: 15 990 Kč
 klady: špičkový obraz, výborný zvuk, přehraje mnoho různých formátů včetně záznamů s vysokým rozlišením
 zápory: nelze přenášet multimediální sobory mezi MediaBoxem, připojenými externími disky a MP3 přehrávači

HD MediaBox dováží Hi-fi studio Panský Dvůr, kde naleznete i podrobnou tabulku technických parametrů.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Další z rubriky

Philips vylepšil nejlépe hrající televizor a vrací se k audiu

Philips IFA 2019

Spolupráce společností TP Vision a Bowers&Wilkins pokročila do další fáze, ozvučení televizoru OLED+ 984 bylo zcela v...

Legendární sluchátka mají nástupce. Vyzkoušeli jsme „sedmistovky“ Bose

Bose Noise Cancelling Headphones 700

Příchod nových bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením hluku Bose Noise Cancelling Headphones 700 doprovodila...

Mizející konektory mění trh sluchátek, vyzkoušeli jsme odpověď Samsungu

AKG N700NC

Příjemný vzhled, bezdrátový přenos zvuku, potlačení okolního hluku a možnost ovládat hlasové asistentky. To je recept...

Lampa a police z Ikey zaplní váš domov zvukem. A překvapivě kvalitním

Ikea Symfonisk - lampa a polička

Do regálů obchodních domů Ikea míří nová řada Symfonisk čítající dva produkty, lampičku a nástěnnou polici. Vznikly ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz