Uvádění nových formátů a kodeků bylo dříve spojeno především s příslibem vyšší kvality, nebo většího pohodlí uživatelů. Dnes má však, zejména díky dosažení vysoké úrovně v obou zmíněných parametrech, konotaci úplně jinou. Málokdo si totiž chce znovu a znovu pořizovat hudební nahrávky v té „konečně perfektní“ kvalitě a k nim patřičný přehrávač a další vybavení.
U novinky z laboratoří britské společnosti Meridian nás naštěstí nic takového nečeká. Kódování MQA může být použito u jakéhokoli nekomprimovaného, nebo bezztrátově komprimovaného formátu, tedy typicky WAV, FLAC nebo ALAC. Výsledné soubory budou zpětně kompatibilní se všemi současnými přehrávači, které jen nedokážou využít celou jejich přidanou hodnotu.
Soubor s podpisem producenta
Jedním z výsledků v úvodu zmíněného výzkumu bylo zjištění, že lidské ucho je mnohem citlivější na nepřesnosti v časování zvukového signálu, než na nepřesnosti například ve frekvenčním spektru. Přesné časování (bavíme se o mikrosekundách) je podle techniků Meridianu klíčové pro schopnost mozku vnímat prostor zvukového pole. Toto časování je při současných technikách vzorkování signálu poškozeno a podle tvůrce MQA je jedním z důvodů, proč mnoho posluchačů na špičkových sestavách vnímá analog jako přirozenější než digitál.
Optimalizovaný proces digitalizace je tím, co by u MQA nahrávek měli ocenit i ti, kteří k jeho reprodukci nepoužijí kompatibilní hardware nebo software.
Druhou ingrediencí MQA je kompresní technika, která ke klasickému bezztrátově zkomprimovanému PCM záznamu přibalí doplňková data, která by při dekódování kompatibilním hardwarem měla doplnit detaily a podrobnosti, které se „nevešly“ do samotného digitálního signálu (například 44,1 kHz/24bit). Výsledek má prý při průměrném datovém toku 1,3 MBit/s odpovídat nahrávce ve 192kHz/24bit.
MQA tak není jen nové kódování, ale celý proces a zpracování signálu od záznamu ve studiu až po přehrávání posluchačem. MQA nahrávky budou vznikat jak z analogových studiových pásů, tak i digitálních „Master“ nahrávek.
Nyní se dostáváme k tomu, co MQA, jako zkratka, vlastně znamená. Je to Master Quality Authenticated, tedy „zaručená původní kvalita“. Důležité je přitom to Authenticated. Součástí MQA záznamu je i digitální podpis, který souboru vtiskne producent nahrávky. Jakmile se vám na displeji objeví MQA, můžete si být jisti, že přehráváte soubor v té podobě a s těmi parametry, které mu přiřkli odborníci ve studiu. Jakékoli následné úpravy souboru jej o tento podpis připraví.
Slibná možnost pro streamování
Dobrou zprávou je, že dekódování MQA může probíhat i na softwarové úrovni a může být integrováno do softwarového přehrávače. Jedním ze zájemců o implementaci je streamovací služba Tidal, a lze tak očekávat, že se v dohledné době k indikátoru „Hi-Fi“ přidá i „MQA“, a Tidal tak bude de-facto streamovat ve vysokém rozlišení bez výrazně větších nároků na datový tok.
Další dobrou zprávou je, že si u Meridianu uvědomují, že pokud MQA zatíží licenčními poplatky, budou s jeho implementací výrobci přinejlepším váhat. Proto při přednášce na veletrhu High End 2015 v Mnichově opakovaně zdůraznili, že ostatním výrobcům, nahrávacím společnostem a hudebním službám jej nabízí k volnému použití.
Jak to hraje?
Přehrávané ukázky zněly fantasticky, ale to u aktivních reprosoustav za bezmála dva miliony korun tak nějak očekáváte, ať už hrají MQA, nebo nikoli. Dokud si proto nebudeme moci sami porovnat stejné nahrávky s/bez MQA kódování, nemůžeme se do hodnocení pustit.
Za dopravu redaktora děkujeme společnosti Panter.