Čtvrtek 5. prosince 2019, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. prosince 2019 Jitka

Mojo. Malá krabička dostane nejlepší možný zvuk z mobilu, tabletu i PC

aktualizováno 
Maličký USB zvukový převodník se sluchátkovým zesilovačem Chord Mojo cílí na nejnáročnější posluchače. Z chytrého telefonu, tabletu a počítače vytvoří zvukově špičkový přehrávač. Předem varujeme, recenze se hemží superlativy.

Aparatura pohromadě. Mojo jsme poslouchali s telefonem LG G4, aplikací USB Audio Player PRO a velkým množstvím sluchátek. Na snímku Sennheiser IE-8. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Oblast nejkvalitnější poslechové elektroniky, takzvaný high-end, patří spíše k těm konzervativnějším. Mezi špičkové gramofony a dělené CD přehrávače vstupovaly počítačové technologie a zejména streamování poměrně pomalu a opatrně. Britská společnost Chord Electronics se nyní rozhodla udělat další krok, před několika málo měsíci naprosto nepředstavitelný. Umožnila i těm nejnáročnějším posluchačům poslouchat hudbu i z chytrých telefonů a tabletů.

Chord Mojo je přenosný D/A převodník se sluchátkovým zesilovačem. Umí fungovat jako USB zvuková karta u počítače s Windows nebo OS X, stejným rozhraním dokáže přehrávat i zvuk z chytrých telefonů s iOS a Android. Díky optickému vstupu se může stát významným zvukovým „upgradem“ například staršího CD přehrávače.

Perfektní zpracování, přehršel barev

První, čím Mojo zaujme, je dokonalé řemeslné zpracování kovového pouzdra s matně černou povrchovou úpravou. Pocitu důkladnosti přispívá i jeho - vzhledem k maličkým rozměrům - nemalá hmotnost 180 gramů.

Z jeho prohloubené hrany vystupují tři ovládací prvky: dvě tlačítka pro řízení hlasitosti a jedno pro zapnutí a vypnutí zařízení. Vše ostatní si Mojo vyřeší samo - přepínání pracovní frekvence a bitové hloubky podle vstupního signálu, i výběr vstupu. Zde platí, že USB má přednost před digitálním elektrickým vstupem a ten má přednost před digitálním optickým vstupem. Tedy, pokud odpojím USB, přepne se na koaxiál a pokud ani na něm není přiveden signál, je aktivní optika.

Jeden microUSB vstup slouží pro nabíjení, druhý pro zásobení digitálními...

Jeden microUSB vstup slouží pro nabíjení, druhý pro zásobení digitálními zvukovými daty. Digitální koaxiální vstup je netradičně s konektorem Jack 3,5 mm, optický je klasický Toslink.

Jediné analogové výstupy jsou na dvojici konektorů Jack 3,5 mm. Poslouchat...

Jediné analogové výstupy jsou na dvojici konektorů Jack 3,5 mm. Poslouchat mohou i dva posluchači najednou, a jak jsme vyzkoušeli, připojení druhého páru sluchátek neovlivní zvukovou kvalitu.

Hmatníky tlačítek jsou tvořeny „vykukujícími“ matně průhlednými kuličkami, které díky diodám mění barvu v široké škále barev. „Zapínací“ tlačítko ji mění podle aktuální pracovní frekvence, jejich přehled je na přepravní krabičce.

Barva tlačítek hlasitosti se mění v závislosti na jejím nastavení. Je to efektní, ale přiznám se, že na mě až příliš - zejména při nočním poslechu tlačítka svítí příliš intenzivně a trochu ruší. Ale to je spíše otázka osobní preference.

Aktuální vzorkovací frekvenci vstupního signálu Mojo indikuje barvou...

Lze předpokládat, že za našich životů se vyšší frekvence používat nebudou. Vždyť pro většinu převodníků je stropem 192 kHz.

Naopak úplně maličká LED se krčí pod USB portem určeném pro nabíjení vestavěného akumulátoru, která barevně signalizuje jeho stav. Ten vydrží přístroj pohánět po dobu zhruba osmi hodin, poslouchat můžete i během nabíjení. Zatímco při dlouhém poslechu je přístroj jen lehce teplý (ztrátové teplo elektroniky v provozu je podle výrobce 1,5 W), při nabíjení se zahřeje výrazně.

Překvapení uvnitř: softwarové D/A převodníky

Výrobce se velmi netradičně rozhodl nepoužít hotové integrované obvody D/A převodníků od třetích stran, jako je ISS, Cirrus, Wolfson či Burr Brown, které najdete ve většině přehrávačů a převodníků na trhu. Místo toho zvolil programovatelný FPGA čip Xilinx Artix 7 a funkci převodníku naprogramoval. Podle ředitele Chord Electronic, Johna Frankse, je to dražší, vývojové náročnější, ale ve výsledku mnohem kvalitnější řešení.

Zakladatel a ředitel Chord Electronics John Franks a technický ředitel Rob...

Zakladatel a ředitel Chord Electronics John Franks a technický ředitel Rob Watts na představení Mojo v Londýně.

Ani funkci zesilovače nezastal hotový čip, každý kanál pohání šest paralelně zapojených diskrétních tranzistorů. Nadbytek výkonu je znát nejen na dynamice zvuku, ale i schopnosti napájet sluchátka s impedancemi 4 - 800 Ohm, což znamená, že k Mojo můžete připojit jakákoli sluchátka, nejen přenosná, ale i domácí.

V provozu

Nejzajímavější vlastností novinky od Chordu je schopnost připojit se do USB portu chytrého telefonu a čerpat z něj syrový datový zvukový stream. V takové situaci zůstanou všechny zvukové obvody telefonu mimo hru a o celé zpracování zvuku se postará špičková elektronika Mojo.

Naprosto jednoduché je to s telefonem iPhone. Od iOS7 totiž Apple povolil digitální výstup přes USB rozhraní, takže potřebujete pouze redukci z 30pinového konektoru na USB samici, případně redukci z Lightning na USB samici. My vyzkoušeli verzi 4S, takže s 30pinovým konektorem, a vše fungovalo bez problémů. Pro reprodukci hudby s vysokým rozlišením je vhodné doinstalovat lepší než vestavěný přehrávač, například Onkyo HF Player (plná verze stojí zhruba 240 Kč), který si poradí i s FLAC soubory.

V případě telefonu s Androidem je situace malinko složitější. Telefon připojíte oboustranným microUSB kabelem (micro konektor „A“ na obou koncích), který naštěstí naleznete v příslušenství, protože jinak je téměř nesehnatelný. Pokud máte přístroj s Android 5.0 a vyšší, pak máte vyhráno, protože v něm Google nově povolil digitální zvukový výstup přes USB a s Mojo tak můžete poslouchat i streamy z aplikace Google Hudba, nebo - a kvalitněji - Tidal. V našem případě měl přenos vždy parametry 192 kHz / 24 bit.

Telefonování

... je trochu problém

Zvuk telefonního hovoru skrze Mojo neuslyšíte.

Buďto musíte přepojit sluchátka (s mikrofonem) do zdířky na telefonu a hovor vyřídit jejich prostřednictvím, nebo telefon i s připojeným Mojo přiložit k obličeji, což je úkol vyžadující zručnost a soustředění.

Rozpojit obě zařízení za provozu není dobrý nápad, i aplikace USB Audio Player před tím dost důrazně varuje, avšak při příchozím hovoru již okno aplikace nevidíte a nemůžete ji tedy ukončit a zařízení odpojit korektně.

Pro plné využití potenciálu ale doporučujeme koupit aplikaci USB Audio Player PRO (stojí necelých 200 Kč), která dokáže do převodníku poslat signál bez přepočtu, tedy s parametry, které má zvukový soubor - což je nejkvalitnější. Aplikace navíc umožňuje asynchronní přenos, kdy vše řídí elektronika zvukové karty, nikoli procesor telefonu.

Starší verze OS Android digitální zvukový výstup přes USB nativně nepodporuje a proto je výše zmíněná aplikace USB Audio Player PRO nutná (stojí necelých 200 Kč). Lze pak poslouchat jen soubory v ní přehrávané, zvuk z ostatních aplikací do USB nedoputuje.

V případě připojení k počítači se chová jako klasická USB zvuková karta a přehrává vše, co ze systému hraje. U počítače s Windows je třeba před připojením nainstalovat ovladače, pro využití maximálního potenciálu asynchronního přenosu přes USB je nutné použít WASAPI nebo ASIO ovladače, které dovedou přenechat řízení přenosu dat čipu zvukové karty. A samozřejmě kvalitní přehrávač, například Foobar2000 nebo JRiver. Pod OS X nejsou ovladače třeba a standardní Apple Core Audio API odvede dobrou službu. Jako přehrávač lze použít mezi audiofily oblíbený Decibel či BitPerfect.

Jedna fyzikální komplikace

S telefonováním, respektive komunikací telefonu s BTS, je spojena jedna nepříjemnost. Vysílání telefonu se někdy projeví ruchy v reprodukci. Jak moc a zda vůbec záleží především na kvalitě stínění sluchátkového a datového kabelu a blízkosti telefonu. Wi-fi přenos nijak slyšet není, pokud si vypnete mobilní data, rušení nastane jen při příchozím hovoru nebo SMS.

Specifikace

výkon:

  • 2x 35 mW při 600 Ohm
  • 2x 720 mW při 8 Ohm

výstupní impedance: 75 mOhm

dynamický rozsah: 125 dB

zkreslení: -0,00017 % THD

vstupy:

  • USB až 768 kHz / 32 bit (a DSD)
  • koaxiální až 768 kHz / 32
  • optický až 192 kHz / 24 bit

hmotnost: 180 g

rozměry: 82 x 60 x 22 mm

Matthew Bartlett, technik ve společnosti Chord, nám k tomu řekl: „S odstíněním elektroniky Mojo od rušení vysíláním telefonu jsme si dali hodně práce. Některé sluchátkové kabely ale nejsou dobře odstíněné a fungují tak jako velké antény sbírající šum z vysílače telefonu. Výkon vysílačů v telefonech je poměrně vysoký, a tak se nepodařilo tento efekt úplně vyloučit. Tento problém mají i jiné sluchátkové zesilovače, ostatně výrobci telefonů doporučují během poslechu přepnout do letového režimu.“

To nejdůležitější: famózní zvuk

Mojo jsme vyzkoušeli s mnoha sluchátky, například jmenujme Sennheiser HD700, IE-800 a Momentum 2, Beyerdynamic DT901 a DT880, Sony MDR-A1 nebo Fostex TH900. Nejvíce jsme poslouchali z telefonu LG G4 s aplikací USB Audio Player Pro. Přehrávali jsme naše oblíbené audiofilní nahrávky s parametry od 44,1 kHz / 16 bit po 192 kHz / 24 bit i DSD.

Pokud připojíte sluchátka, jejichž charakter projevu vám vyhovuje, není na zvuku absolutně nic, co by stálo za kritiku. Rozhodně ne ve srovnatelné cenové úrovni. Mojo zní jednoduše fantasticky.

Chord Mojo je maličký.
Chord Mojo je maličký.

Chord Mojo je maličký, zvukově však představuje špičku.

U kvalitních nahrávek odmění skvělým prokreslením prostoru zvukového pole a přirozenou lokalizací jednotlivých nástrojů. V hudbě je pořádek, ani v akusticky složitých pasážích neztrácí přehled a suverenitu. Oceňujeme množství jemně vykreslených éterických detailů, přirozeně podaný vokál a přesné plastické basy. Díky výkonnému zesilovači je skvělá i dynamika, u hlasitosti jsme nenarazili na limit ani s méně citlivými sluchátky.

Ain ́t no Sunshine v podání Christy Baron (Chesky Records, 1998) nadchla plným sametovým vokálem, hlubokým vybrnkáváním na basu a množstvím detailů - jak retnic a jemných nádechů, tak pohybu prstů po strunách. Skvělou mikrodynamiku, dynamiku a mohutnost projevu předvedlo Mojo například u živé nahrávky Shi Do Mhaimeoi od Celtic Woman (Manhattan Records, 2005).

Závěr: hodně muziky za 15 990 Kč

Chord Mojo promění „obyčejný“ chytrý telefon ve špičkový přehrávač, který deklasuje přinejmenším drtivou většinu kapesních hudebních přehrávačů bez ohledu na cenu. Ve spojení s počítačem funguje jako špičková zvuková karta, s CD přehrávačem jako vynikající převodník. Provedení i zvuk jsou naprosto špičkové. Cenu považujeme, vzhledem ke kvalitě reprodukce, za velmi rozumnou.

V čem si zatím nejsme úplně jistí, je jeho každodenní použití na cestách. Přeci jenom, dvě zařízení (telefon + Mojo) se nosí podstatně hůře než samotný telefon nebo samotný přehrávač. A riziko, že převodník vyklouzne na asfalt nebo do mezery mezi nástupištěm a vagonem metra, nebude chtít každý podstoupit. Transportní pouzdra výrobce teprve chystá (např. ve spolupráci s Louis Vuitton).

Pokud ale dojíždíte hodinu vlakem ráno a hodinu vlakem večer, můžete tuto nutnost pomocí Mojo přeměnit na čas poslechu ve fantastické kvalitě.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Boeing 777X nevydržel zátěžový test, roztrhl se. Výrobce to tajil

Při testu pevnosti nového letounu 777X americké společnosti Boeing nevydržel jeho trup, informoval americký list...

Auto je zbytečné, je to fosilní zábava, řekl fyzik v Rozstřelu

Mít vlastní auto ve městě dnes není luxus, nýbrž „opruz“ - a dobrý způsob, jak snížit naší spotřebu peněz i materiálu,...

Levněji už to nejde. Největší televizor z Opavy však má své mouchy

Nabídku LCD televizorů na českém trhu nově rozšířily modely značky GoSat. Všechny stojí do deseti tisíc korun a my si...

Fotografie z periferie světa. Podívejte se na dílo, které vznikalo 22 let

Krása i naprostá devastace. Hojnost i fatální nedostatek. To jsou některé z kontrastů, které charakterizují jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jaká jsou nejlepší sluchátka Apple? Postavili jsme je proti špičce od Sony

Jsou prodejní hit, často vyprodané. Jsou od Applu, a tak jsou pro mnohé zákazníky automatickou volbou. Ale když necháme...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Nenechte se zmást kampaní k DVB-T2. Slibuje víc, než diváka čeká

Změna vysílacího standardu může být pro mnoho lidí impulzem pro změnu způsobu přijmu televizního signálu. Informační...

KVÍZ: Odpovědi, které musíte znát s přechodem na DVB-T2. Vyzkoušejte se

Již za sedmatřicet dní se vypnou první vysílače DVB-T vysílání. Víte, co a jak máte dělat, abyste neměli prázdné...

KVÍZ: 15 zajímavostí o televizi, které vás možná překvapí nebo pobaví

Denně u televize průměrně strávíme skoro čtyři hodiny. Co o ní ale vlastně víte? K příležitosti Mezinárodního dne...

Nezničte si je hloupou chybou. Vinylové desky jsou hitem, radíme jak na ně

Prodeje gramofonových desek rostou rychlým tempem a často se tak dostávají do rukou i generaci, pro kterou poslech...

Najdete na iDNES.cz