Vysoké rozlišení jde MP3 po krku. Pohodlí již nebude na úkor kvality

aktualizováno 
Londýn (Od zpravodaje Technet.cz) - Hudební soubory ve vysokém rozlišení přestávají být doménou ortodoxních milovníků věrné reprodukce. I starší nahrávky jsou znovu vydávány v kvalitě studiových originálů, jejich potřebě paradoxně pomohly chytré telefony. O fenoménu „hi-res audio“ jsme mluvili s hlavním zvukovým vývojářem Sony Ericem Kingdonem.

Aplikace pro předvádění rozdílů mezi MP3 a FLAC ve vysokém rozlišení umožňuje rychlé přepínání formátů. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Pojem „hi-res audio“, tedy zvuk ve vysokém rozlišení, lze definovat jako „hudební záznam v kvalitě vyšší než hudební CD (CDDA)“. V nahrávacích studiích se používá již velmi dlouho, komerčně byl poprvé dostupný na optických discích Super Audio CD (SACD). Ty v roce 1999 představila společnost Sony a zásadnějšího úspěchu a rozšíření se nikdy nedočkaly.

Rozhovor se zvukový mágem společnosti Sony, Ericem Kingdonem, proběhl v...

Rozhovor se zvukovým mágem společnosti Sony, Ericem Kingdonem, proběhl v londýnských Metropolis Studios.

Nyní se zvuk ve vysokém rozlišení do domácností vrací v podobě digitálních souborů. Pracuje se s nimi stejně jako s populárními MP3 soubory, ale nabízejí kvalitu originální studiové nahrávky. A nyní se zdá, že se mohou dočkat masového rozšíření. Nové i starší nahrávky začínají ve vysokém rozlišení vydávat i běžná hudební vydavatelství, vznikají specializované hudební on-line obchody a přední výrobci elektroniky se již netváří, jako by tu nebyly. Naopak, plnou podporu „hi-res audia“ mají i některé telefony Sony Xperia.

Z kapsy do obýváku: vše změnil chytrý telefon

V posledním desetiletí nastal v oblasti poslechu hudby zřetelný odklon od kvality směrem k pohodlnosti. Snad nikdo už s sebou v batohu netahá pouzdro s hudebními CD, nejčastěji poslouchaným nosičem jsou MP3 soubory na paměťových kartách chytrých telefonů. Zatímco zpočátku nás ztrátově komprimované MP3 soubory bavily především na cestách a doma se v přehrávačích stále točila hudební CD, dnes bývá chytrý telefon jedním z hlavních hudebních zdrojů i doma.

Detail alba vybraného k nákupu. „CD kvalita“ je zpravidla nižší než u „hi-res“....

Nákup hudby ve vysokém rozlišení je jednoduchý. Na screenshotu je detail alba vybraného k nákupu. „CD kvalita“ je zpravidla nižší než u „hi-res“. Poslední album Pink Floyd stojí ve 192 kHz / 24bit v přepočtu 670 Kč (Qobuz zatím není v ČR dostupný).

Při kompresi do MP3 však nahrávka ztratí 95 % hudebních informací. „Není to tak, že by byl digitál špatný. Ale způsob, jakým je používán, příliš neprospívá umění. MP3 obsahuje pouze 5 % informace obsažené v původní nahrávce ve studiu. Pohodlnost digitálního věku lidi donutila se rozhodnout mezi kvalitou a komfortem. Ale takovou volbu by vůbec neměli mít,“ řekl hudebník Neil Young v rozhovoru pro magazín AllThingsD.

Čísla za kvalitou

MP3, CDDA, Hi-res

MP3 nejčastěji vzniká z digitálního signálu 44.1 kHz/16 bit  tak, že je z něj podle psychoakustického modelu vytvořeného Fraunhoferovým institutem vynecháno vše, co průměrné lidské ucho „neslyší“, případně co je maskováno jinými výraznějšími tóny a zvuky. Patří proto mezi ztrátově komprimované formáty.

Hudební CD, nebo-li CDDA, nese digitální LPCM signál o vzorkovací frekvenci 44.1 kHz a bitové hloubce 16 bit. To znamená, že každá sekunda záznamu je rozdělena na 44 100 vzorků, hodnota každého vzorku je vyjádřena 16bit digitálním slovem. Pokud CD převedeme například do formátu FLAC 44.1 kHz/16bit, má tento soubor zcela identickou kvalitu zvuku, jako zdrojové CD. FLAC je komprimován pouze matematickým způsobem (podobně jako ZIP nebo RAR), žádné zvukové informace se nevynechávají. Je to proto bezztrátově komprimovaný formát.

V případě „Hi-res“ zvukových souborů (typicky FLAC) se zpravidla také jedná o LPCM modulaci, ale s vyšší vzorkovací frekvencí a/nebo delším bitovým slovem (které tak dokáže každý vzorek přesněji vyjádřit). Nejčastěji se můžete setkat s 88.2 kHz/16 bit, 88.2 kHz/24 bit, 96 kHz/24 bit a 192 kHz/24 bit.

Speciálním druhem „Hi-res“ jsou DSF nebo DSS soubory, které uchovávají jednobitový DSD signál o frekvenci 2.8, nebo 5.6 MHz. Tímto způsobem je signál uchován také na Super Audio CD.

Současný trh je zaplněn tisíci různých dokovacích stanic, bezdrátových aktivních reproduktorů a sítových mikrosystémů, kterými lze snadno reprodukovat hudební sbírku v chytrém telefonu. Některé jsou i zvukově velmi povedené, a zastávají tak místo hudební aparatury v obývacích pokojích a ložnicích. Většina z nich pak ovšem přehrává hudbu, ze které bylo matematicky odstraněno 95 % zvukových podrobností. Je to zhruba stejné jako se krmit salámem s pěti procenty masa. Nasytíte se, ale nepochutnáte si.

A zatímco v hluku dopravy se lze s takovým úsporným podáním s trochou rezignace smířit, při domácím poslechu je to objektivně škoda. A to je úkol hudebních formátů s vysokým rozlišením: kombinovat pohodlí MP3 souborů s kvalitou studiových „masterů“, tedy originálních záznamů.

„Hudební průmysl má nyní velkou příležitost. Může se vrátit do obýváků s pohodlím, na které jsou lidé zvyklí z MP3, a s kvalitou, o které nebudou muset přemýšlet. Bude totiž nejvyšší dostupná.“ řekl nám v rozhovoru Eric Kingdon, který vyvíjí zvukové produkty společnosti Sony již více než třicet let.

Dozrál čas. Ve vysokém rozlišení budou všechny nahrávky

Proč se soubory s hudbou ve vysokém rozlišení dostávají do hledáčku elektronického a hudebního průmyslu ve větším měřítku až nyní? „Protože dozrál čas. Elektronické paměti a pevné disky nabízejí dříve nevídaný poměr kapacity k ceně a umožňují uložení velkých souborů ve vysokém rozlišení. S tím souvisí i rozšíření skutečně vysokorychlostního připojení k internetu, který umožňuje jejich distribuci,“ vysvětluje načasování Kingdon.

Většina lidí poslouchá hudbu komprimovanou v MP3 z mobilních telefonů a upřímně, vypadají docela spokojeně. Jak je chce Sony přesvědčit o přínosu hi-res kvality zvuku?
Dobrá otázka. Na profesionální úrovni spolupracujeme s hudebními společnostmi a především nahrávacími studii. Víte, jak se říká „vidět znamená věřit“, tak určitě platí, že i „slyšet znamená věřit“. Je na celém průmyslu, aby dal lidem možnost si kvalitu vysokého rozlišení poslechnout a zažít. Lze říci, že i vinylové desky jsou příkladem vysokého rozlišení a ještě dnes některá studia nahrávají na analogové vysokorychlostní cívkové magnetofony. V roce 1995, když jsme představili digitální formát DSD, tak pro srovnávací testy s PCM (modulace využívaná pro CD nebo soubory FLAC) jsme jako „srovnávací laťku“ používali vysokorychlostní cívkový magnetofon.

Hi-res může mít mnoho podob. Čím vyšší vzorkovací frekvence, tím lépe....

Hi-res může mít mnoho podob. Čím vyšší vzorkovací frekvence, tím lépe. Nejčastěji se setkáte s 96 kHz.

Z hlediska marketingu k tomu chceme přistupovat z několika směrů. Jednak samozřejmě poskytováním informací, na tom začínáme hodně spolupracovat s prodejci. Vymýšlíme také způsoby, jak co nejlépe hi-res audio zákazníkům předvádět. Například máme aplikaci pro mobilní telefon, kde lze okamžitě přepínat mezi skladbou v MP3 a ve FLAC s vysokým rozlišením. O co je posluchač v MP3 ochuzen, je znázorněno i graficky. Vyzkoušet lze například i systém DSEE HX pro upscalování běžných nahrávek do hi-res podoby.

Analog vs. digitál

Co je to vlastně digitální signál? Proč můžeme vinylovou desku považovat za „vysoké rozlišení“?

Gramofon neumožňuje bezpečné přeskakování skladeb, stranu desky tedy posluchač...

Více se dočtete v našem osm let starém, avšak stále platném článku:

Boříme mýty o digitální kvalitě - kompaktní disk versus gramofon

Má kupříkladu chytrý telefon Sony Xperia tak kvalitní zvukové (především  ty analogové) obvody, aby dokázal kvalitu hi-res souborů přenést do sluchátek posluchači?
Byl jsem překvapen, když jsem viděl technickou specifikaci toho produktu, a podruhé, když jsem měl možnost si jej poprvé poslechnout. Zkuste to sám. Telefon by opravdu neměl být podceňovanou variantou, jak dát možnost vychutnat si vysokou kvalitu zvuku co nejvíce lidem. Samozřejmě, analogová část, zejména zesilovač, musí být navržena velmi pečlivě. A to jsme udělali, výstupní zvuková část telefonů Xperia je připravena na kvalitní reprodukci hudby.

Pod testy hi-res audio přenosných přehrávačů, jako je Astell&Kern AK-240, nám čtenáři v diskuzi psali, že je považují za zbytečné, protože na cestách v hluku dopravních prostředků nemohou kvalitu vychutnat. Co o tom soudíte?
To je v zásadě dobrá poznámka a proto jsou nové technologie sluchátek tak důležité. Nejen ve smyslu kvality reprodukce, ale i izolace okolního hluku, ať už jde o aktivní elektronické systémy, nebo různé izolující materiály náušníků či ušních nástavců. Spousta lidí dnes navíc cestuje na dlouhé vzdálenosti, odpočívá při poslechu hudby v prostředí, kde všichni dělají to samé a je tam v podstatě ticho, a tam má možnost poslouchat a ocenit opravdu vysokou zvukovou kvalitu.

On-line hudební obchod Qobuz nabízí řadu formátů, ve kterých si zakoupenou...

On-line hudební obchod Qobuz nabízí řadu formátů, ve kterých si zakoupenou hudbu můžete stáhnout.

Nedělám si iluze, že MP3 zmizí přes noc. Ale zákazník už nemusí automaticky  považovat MP3 za jedinou volbu, bude si moci zvolit i hi-res variantu, s celou parádou, tedy včetně bookletu a dalších materiálů. Ale samozřejmě si bude moci vybrat i MP3 v nižší kvalitě.

Loudness War

Nešvar zvukařů, který kazí nahrávky

Je to výsledek snahy producentů, aby zrovna jejich píseň hrála z rádií nejhlasitěji. Dosahují toho zvýšením „střední hlasitosti nahrávky“, tedy zesílením tichých tónů. Tím sníží rozdíl mezi nejhlasitější a nejtišší úrovní nahrávky, jinými slovy sníží dynamiku. Hudba pak zní hlasitě, ale ploše a nudně.

Dalším trendem je postupný nárůst relativní hlasitosti (dBFS).

Více se dočtete ve článku Písničky z 60. let byly pestré. Dnes jen více řvou, potvrdili vědci.

Mnoho nahrávek dnes kvalitativně nevyužívá ani potenciálu formátu CD, především kvůli takzvanému „Loudness War“ a někdy kvůli špatně odvedené práci zvukařů. Budou na to mít hi-res formáty vliv?
Na tuto otázku nemohu odpovědět. Ne že bych nechtěl, ale protože opravdu nemohu. Kvalita nahrávky je věcí nahrávacích společností, respektive studií. Jako výrobce hardwaru se snažíme, aby reprodukoval nahrávky nejlépe, jak je to možné. Co hi-res audio může dokázat, je ukázat a připomenout lidem, jak skvěle může hudba znít a jaké jsou vlastně možnosti kvality poslechu. To pak může zpětně ovlivnit i nahrávací společnosti.

Všechna nová hudba je nahrávána ve vysokém rozlišení. Ale co staré nahrávky na analogových pásech?
Nahrávky na analogových pásech potřebují péči, například je čas od času přetočit tam a zpět, aby se zpomalilo prokopírování záznamu mezi vrstvy pásku. Snad každá nahrávací společnost si je vědoma hodnoty svých masterů, a proto mnoho z nich již v minulosti přepsali i do digitální podoby.

K digitálnímu přepisu masterů lze přistupovat různými způsoby. Spoustu neduhů, nepříklad tiché „echo“ prokopírovaného záznamu, můžete digitálně odstranit a zvuk vylepšit. Nebo se záznamu ani nedotknete a co nejkratší a nejčistší cestou jej převedete do digitální podoby, nejlépe jako DSD signál.

Recenze

Astell&Kern AK-240

Jsou i společnosti, které vyhledávají původní mastery a vytvářejí technicky co nejlepší kopie. Příkladem je společnost Original Recording Group, která tyto špičkové přepisy vydává na 180gamových vinylových deskách pro 45 ot./m. Jsou to limitované edice 2 500 kusů. Nebo třeba společnost Esoteric, ředitel této firmy je vášnivý milovník kvalitního zvuku a sám pomáhá shánět původní co nejzachovalejší nahrávky, které poté převádí do DSD podoby a vydává na SACD discích.

Myslíte si, že v budoucnosti bude většina oblíbených starých nahrávek posluchačům dostupná ve vysokém rozlišení?

Myslím, že máme dobrou šanci to udělat. Z původních analogových masterů se skvěle znějící digitální kopie ve vysokém rozlišení dají udělat poměrně dobře. Jeden z prvních hi-res souborů, který jsem měl možnost si pustit, byl převedený master živé nahrávky kytarového koncertu z roku 1968. Zněl prostě skvěle. Přirozeně a autenticky.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Další z rubriky

Mizející konektory mění trh sluchátek, vyzkoušeli jsme odpověď Samsungu

AKG N700NC

Příjemný vzhled, bezdrátový přenos zvuku, potlačení okolního hluku a možnost ovládat hlasové asistentky. To je recept...

Lampa a police z Ikey zaplní váš domov zvukem. A překvapivě kvalitním

Ikea Symfonisk - lampa a polička

Do regálů obchodních domů Ikea míří nová řada Symfonisk čítající dva produkty, lampičku a nástěnnou polici. Vznikly ve...

Sony představilo parádní sluchátka: do uší, bez drátů, s odhlučněním

Sony WF-1000XM3

Řada 1000X se Sony náramně povedla. Kombinace skvělého zvuku a překvapivě účinného potlačení okolního hluku nás v...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz