Vyzkoušeli jsme kolík od Googlu. V českém prostředí má svázané dráty

aktualizováno 
Streamovacích adaptérů Google Chrome se již prodaly miliony a ve dnech po uvedení výroba nestačila pokrýt poptávku. Není se čemu divit, za 35 dolarů, tedy v přepočtu něco přes 700 korun, nabízí hodně muziky. V Americe. Jeden kousek jsme si přivezli a vyzkoušeli jej v českém prostředí. Má tu vůbec smysl?

Kolík Google Chromecast exceluje v jednoduchosti obsluhy i instalace. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

"Kolík" od Googlu vzbudil v domovské zemi vlnu nadšení, v těch okolních alespoň zájmu. Mrňavý levný streamovací wi-fi/HDMI adaptér slibuje proměnu jakéhokoli televizoru na bránu k on-line zábavě a zároveň jeho elegantní propojení s telefonem nebo tabletem s operačním systémem Android. Ano, umí vše, co Google sliboval. Ale neumí zdaleka tolik, jako by uměl, kdyby mu stvořitel trochu popustil uzdu.

Ústřední vlastností Chromecastu je naprostá jednoduchost nastavení a obsluhy. A bohužel také hromada omezení, kvůli kterým budu mít na následujících řádcích tendenci nadužívat slova "kdyby", případně "škoda". Nechybí moc a byl by to skvělý doplněk i k českým televizím.

Google Chromecast
Google Chromecast

Chromecast zapojíte do HDMI portu televizoru. Napájení si vezme z USB rozhraní, se sítí komunikuje výhradě prostřednictvím wi-fi. K nastavení slouží speciální aplikace pro Android a Windows. Hned po zapojení můžete na TV obrazovce přehrávat (a telefonem ovládat) YouTube a Google Music, v USA i Netflix, Hulu a Pandoru.

Fňuknutí s omluvou na začátek

Podle prvních informací mělo být aplikační rozhraní Chromecastu přístupné vývojářům třetích stran, což by velmi rychle rozšířilo možnosti jeho použití. Tvůrce se nakonec rozhodl pro cestu větší uzavřenosti a kontroly, a tak naopak aktivně brání ve vývoji aplikací a doplňků, které by Chromecast využily. A je to škoda, především pro Středoevropany.

Instalace

Je snadná jako facka

Chromecast připojíte do HDMI vstupu televizoru a do USB portu pro napájení. A pak jen následujete pokyny na obrazovce.

Stáhnete malou aplikaci, přepnete počítač na lokální wi-fi  z kolíku Google, pro spárování zadáte jeho unikátní číslo, vyberete SSID domácí wi-fi sítě a zadáte její heslo. Za dvě minuty hotovo.

Zatímco americký zákazník může Chromecast hned po vybalení ze škatule použít pro přístup ke službám videa na přání Netflix a Hulu Plus nebo třeba k hudební studnici Pandora, ten český se podívá maximálně na YouTube a poslechne Google Music. Přitom by stačilo, aby Google uvolnil patřičné SDK. Pak by nebyl problém Chromecast integrovat například do aplikace iVysílání České televize, nebo půjčovny Topfun. Škoda.

Jak to dopadne v ČR

Po doinstalování Chromecastu do telefonu, tabletu, nebo počítače se do ovládací lišty YouTube přehrávače přidá ikona. Po kliknutí přesměruje obraz z displeje telefonu/tabletu/notebooku na obrazovku. Nesupluje však Miracast, protože z telefonu pouze odešle informaci "přehraj video XY" a kolík Google se k serverům připojí sám.

YouTube přes Chromecast

YouTube na 46" obrazovce. "Full screen" režim je samozřejmostí, informační proužek se zobrazí jen na přání. Kvalita zobrazení je odvislá od kvality uloženého videa a od rychlosti sítě.

Přes telefon nebo tablet tak neprocházejí data streamu, což šetří akumulátor telefonu i přenosovou kapacitu domácí sítě. S rychlým připojením zvládne Google Chrome i HD video, které i na 46" obrazovce vypadá velmi dobře.

S hudebním Google Music je to analogické, na obrazovce televizoru jsou zobrazeny přebal alba a názvové informace.

Google Chromecast

Přímý přenos do Chromecastu umí i Google Music. Na televizoru pak vidíte přebal alba a názvové informace. Vše pochopitelně ovládáte z tabletu.

S prohlížečem Chrome zvládne i filmy

Největší užitek pro českého uživatele, který si Chromecast doveze z USA či několika dalších zemí (v ČR ještě nebyl oficiálně uveden), tak plyne z doplňku pro prohlížeč Google Chrome, který je v tuto chvíli v betaverzi.

S jeho pomocí můžete dvojím kliknutím nasměrovat kompletní obraz okna webového prohlížeče na obrazovku s připojeným Chromecastem. V tomto případě jde samozřejmě datový tok z notebooku přes router do Chromecastu, takže rychle zalitujete, že neumí 5 GHz wi-fi, ale jen pomalejší a zarušenější 2,4 GHz pásmo. V případě pomalejšího routeru je dobré notebook připojit LAN kabelem a ponechat co nejvíce přenosové kapacity jen pro komunikaci Chromecastu.

Google Chromecast

Okno prohlížeče Chrome ve Windows 8.1 připravené ke streamování na obrazovku

Takto lze přenést cokoli, co vidíte v okně prohlížeče, tedy včetně spuštěného videa, hudby, nebo slideshow obrázků. A protože je Chrome schopný v integrovaném přehrávači přehrát i některé videosoubory, můžete z něj do Chromecastu streamovat i filmy z lokálního disku. Samozřejmě s minimálním komfortem. Škoda, že API Chromecastu zatím nemůže integrovat třeba výrobce přehrávače VLC.

Počítat musíte s tím, že při "streamování" z okna prohlížeče je hodně vytížen procesor i síťová karta, takže potřebujete výkonnější počítač. Můj starý pokusný stroj s Core2Duo T8100 dokázal plynule streamovat malá webová videa nebo lokálně uložený film, ale třeba iVysílání se při "castování" trhalo a rozbíhala se synchronizace zvuku s obrazem. Na ivybridgeovém Core i5 bylo vše plynulé.

Očekávání, které by se mohlo naplnit

Pokud trávíte hodně času na YouTube, přemýšlíte jak bezdrátově poslouchat Google Music na domácím kině, nebo prostě chcete jen levné připojení televizoru či projektoru pro prohlížení internetu z počítače, je Chromecast dobrou volbou. Pokud chcete televizor povýšit na bránu k on-line zábavě, budou pro vás lokální omezení zásadní překážkou.

Google Chromecast zatím není v ČR v prodeji. Aplikace je však nově v i českém Google Play.

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Další z rubriky

Sony představilo parádní sluchátka: do uší, bez drátů, s odhlučněním

Sony WF-1000XM3

Řada 1000X se Sony náramně povedla. Kombinace skvělého zvuku a překvapivě účinného potlačení okolního hluku nás v...

Na trh míří nový „walkman“. Dostane Bluetooth a bude strašlivě špatný

Nová osobní kazetový přehrávač „It’s OK“ s Bluetooth 5.0

Technokraty opovrhované módní trendy se evidentně rozšířily i do spotřební elektroniky. Jen tak si lze vysvětlit, že na...

Pět tisíc linků za dva týdny. Paralyzovaná wi-fi rádia pomalu ožívají

DAB rádio Pure Oasis Flow

Květnové rozloučení největšího výrobce čipových sad pro wi-fi rádia a největšího poskytovatele databáze rozhlasových...

Najdete na iDNES.cz