Vyzkoušeli jsme kolík od Googlu. V českém prostředí má svázané dráty

aktualizováno 
Streamovacích adaptérů Google Chrome se již prodaly miliony a ve dnech po uvedení výroba nestačila pokrýt poptávku. Není se čemu divit, za 35 dolarů, tedy v přepočtu něco přes 700 korun, nabízí hodně muziky. V Americe. Jeden kousek jsme si přivezli a vyzkoušeli jej v českém prostředí. Má tu vůbec smysl?

Kolík Google Chromecast exceluje v jednoduchosti obsluhy i instalace. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

"Kolík" od Googlu vzbudil v domovské zemi vlnu nadšení, v těch okolních alespoň zájmu. Mrňavý levný streamovací wi-fi/HDMI adaptér slibuje proměnu jakéhokoli televizoru na bránu k on-line zábavě a zároveň jeho elegantní propojení s telefonem nebo tabletem s operačním systémem Android. Ano, umí vše, co Google sliboval. Ale neumí zdaleka tolik, jako by uměl, kdyby mu stvořitel trochu popustil uzdu.

Ústřední vlastností Chromecastu je naprostá jednoduchost nastavení a obsluhy. A bohužel také hromada omezení, kvůli kterým budu mít na následujících řádcích tendenci nadužívat slova "kdyby", případně "škoda". Nechybí moc a byl by to skvělý doplněk i k českým televizím.

Google Chromecast
Google Chromecast

Chromecast zapojíte do HDMI portu televizoru. Napájení si vezme z USB rozhraní, se sítí komunikuje výhradě prostřednictvím wi-fi. K nastavení slouží speciální aplikace pro Android a Windows. Hned po zapojení můžete na TV obrazovce přehrávat (a telefonem ovládat) YouTube a Google Music, v USA i Netflix, Hulu a Pandoru.

Fňuknutí s omluvou na začátek

Podle prvních informací mělo být aplikační rozhraní Chromecastu přístupné vývojářům třetích stran, což by velmi rychle rozšířilo možnosti jeho použití. Tvůrce se nakonec rozhodl pro cestu větší uzavřenosti a kontroly, a tak naopak aktivně brání ve vývoji aplikací a doplňků, které by Chromecast využily. A je to škoda, především pro Středoevropany.

Instalace

Je snadná jako facka

Chromecast připojíte do HDMI vstupu televizoru a do USB portu pro napájení. A pak jen následujete pokyny na obrazovce.

Stáhnete malou aplikaci, přepnete počítač na lokální wi-fi  z kolíku Google, pro spárování zadáte jeho unikátní číslo, vyberete SSID domácí wi-fi sítě a zadáte její heslo. Za dvě minuty hotovo.

Zatímco americký zákazník může Chromecast hned po vybalení ze škatule použít pro přístup ke službám videa na přání Netflix a Hulu Plus nebo třeba k hudební studnici Pandora, ten český se podívá maximálně na YouTube a poslechne Google Music. Přitom by stačilo, aby Google uvolnil patřičné SDK. Pak by nebyl problém Chromecast integrovat například do aplikace iVysílání České televize, nebo půjčovny Topfun. Škoda.

Jak to dopadne v ČR

Po doinstalování Chromecastu do telefonu, tabletu, nebo počítače se do ovládací lišty YouTube přehrávače přidá ikona. Po kliknutí přesměruje obraz z displeje telefonu/tabletu/notebooku na obrazovku. Nesupluje však Miracast, protože z telefonu pouze odešle informaci "přehraj video XY" a kolík Google se k serverům připojí sám.

YouTube přes Chromecast

YouTube na 46" obrazovce. "Full screen" režim je samozřejmostí, informační proužek se zobrazí jen na přání. Kvalita zobrazení je odvislá od kvality uloženého videa a od rychlosti sítě.

Přes telefon nebo tablet tak neprocházejí data streamu, což šetří akumulátor telefonu i přenosovou kapacitu domácí sítě. S rychlým připojením zvládne Google Chrome i HD video, které i na 46" obrazovce vypadá velmi dobře.

S hudebním Google Music je to analogické, na obrazovce televizoru jsou zobrazeny přebal alba a názvové informace.

Google Chromecast

Přímý přenos do Chromecastu umí i Google Music. Na televizoru pak vidíte přebal alba a názvové informace. Vše pochopitelně ovládáte z tabletu.

S prohlížečem Chrome zvládne i filmy

Největší užitek pro českého uživatele, který si Chromecast doveze z USA či několika dalších zemí (v ČR ještě nebyl oficiálně uveden), tak plyne z doplňku pro prohlížeč Google Chrome, který je v tuto chvíli v betaverzi.

S jeho pomocí můžete dvojím kliknutím nasměrovat kompletní obraz okna webového prohlížeče na obrazovku s připojeným Chromecastem. V tomto případě jde samozřejmě datový tok z notebooku přes router do Chromecastu, takže rychle zalitujete, že neumí 5 GHz wi-fi, ale jen pomalejší a zarušenější 2,4 GHz pásmo. V případě pomalejšího routeru je dobré notebook připojit LAN kabelem a ponechat co nejvíce přenosové kapacity jen pro komunikaci Chromecastu.

Google Chromecast

Okno prohlížeče Chrome ve Windows 8.1 připravené ke streamování na obrazovku

Takto lze přenést cokoli, co vidíte v okně prohlížeče, tedy včetně spuštěného videa, hudby, nebo slideshow obrázků. A protože je Chrome schopný v integrovaném přehrávači přehrát i některé videosoubory, můžete z něj do Chromecastu streamovat i filmy z lokálního disku. Samozřejmě s minimálním komfortem. Škoda, že API Chromecastu zatím nemůže integrovat třeba výrobce přehrávače VLC.

Počítat musíte s tím, že při "streamování" z okna prohlížeče je hodně vytížen procesor i síťová karta, takže potřebujete výkonnější počítač. Můj starý pokusný stroj s Core2Duo T8100 dokázal plynule streamovat malá webová videa nebo lokálně uložený film, ale třeba iVysílání se při "castování" trhalo a rozbíhala se synchronizace zvuku s obrazem. Na ivybridgeovém Core i5 bylo vše plynulé.

Očekávání, které by se mohlo naplnit

Pokud trávíte hodně času na YouTube, přemýšlíte jak bezdrátově poslouchat Google Music na domácím kině, nebo prostě chcete jen levné připojení televizoru či projektoru pro prohlížení internetu z počítače, je Chromecast dobrou volbou. Pokud chcete televizor povýšit na bránu k on-line zábavě, budou pro vás lokální omezení zásadní překážkou.

Google Chromecast zatím není v ČR v prodeji. Aplikace je však nově v i českém Google Play.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Další z rubriky

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Lidé chtějí vertikální televizi, myslí si Samsung. Představil Sero

Televizor Sero lze otočit na výšku

Velká obrazovka na výšku byla dosud spíše doménou digitálních reklamních poutačů. Samsung si myslí, že je to vhodný...

Speciální přehrávač pro šéfa způsobil revoluci. Walkman slaví 40 let

První Walkman, sony TPS-L2.

Poslech hudby na cestách je dnes naprostou samozřejmostí. Před čtyřiceti lety to ovšem byla představa z kategorie snů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz