Exkluzivně: první test MP3 přehrávače Microsoft Zune v ČR

Zune je odpovědí Microsoftu na úspěch iPodu. Vizuálně podobně koncipovaný přístroj nabízí bezdrátové sdílení hudby a další funkce a možnosti, které jeho konkurent nemá. Na českém trhu se objeví přinejlepším na Vánoce, my jsme ho měli přímo v Redmondu možnost krátce vyzkoušet.
Microsoft Zune - první dojmy

Microsoft Zune - první dojmy | foto: Václav Nývlt

První, čeho si na Zune všimnete, jsou na dnešní dobu poněkud robustnější rozměry. V ruce působí trochu jako cihla, čemuž kontrastuje příjemně nízká hmotnost (byť i tak je o 22,7 gramu těžší než 30GB iPod Video). Mohutnost je však spíše domnělá, dle mého ji vyvolávají ostřejší hrany přístroje. Ve skutečnosti je jen o málo větší než zaoblený iPod - konkrétně Zune nabyl o 8 mm na výšku a 3 mm na šířku. Hardware vyrobila společnost Toshiba, jde o modifikaci přehrávače Gigabeat S.

Seznamte se, Microsoft Zune

Tělo přístroje je zcela hladké, plast působí bytelně a odolně proti poškrábání - což by bylo oproti iPodu značné plus. Obslužné prvky se sloučily do kruhového křížového přepínače (nejde tedy o kolečko, ale šipky nahoru, dolů, doleva a doprava pro pohyb v menu), uprostřed je tlačítko „OK“. Po stranách tohoto centrálního ovladače jsou další dvě tlačítka: jedním spouštíte a zastavujete reprodukci, druhým „hopsáte“ o úroveň výš v menu či mediální knihovně.

Plochý multifunkční konektor na spodní straně přehrávače obstará nabíjení vestavěného akumulátoru a propojení s počítačem i domácím kinem.

Posledním ovládacím prvkem, který naleznete prakticky umístěný na vrchní straně vedle sluchátkového 3,5mm konektoru Jack, je posuvný spínač Hold, který uzamkne všechny ovládací prvky proti nechtěnému stisku.

Příjemná obsluha, bleskové reakce

Navzdory „cihloidnímu“ tvaru padne dobře do ruky, šikovně se pracuje i s ovládacími prvky, ani tlustší prsty nebudou mít problém.

Pozitivním zjištěním byly naprosto bleskové reakce přístroje na jakékoli pokyny. Procesor Freescale i.MX31L s architekturou ARM poskytuje dostatečný výkon pro všechny úkony přehrávače a ani elegantní „smooth“ grafika mu nečiní potíže.

Ovládání: co a jak

Logika ovládání vychází z rozhraní Windows Media Center a nutno podotknout, že i v tomto kapesním provedení je práce s ním přehledná a přímočará.

Všechny multimediální soubory jsou rozřazeny do knihovny a vyhledatelné podle jména autora či interpreta, názvu alba, žánru a dalších atributů. Videa jsou rozdělena na filmy a hudební klipy.

Přehrávání hudby

Pojďme se podívat, jakým způsobem se u Zune pracuje s hudební knihovnou a multimédii. Displeje jsem fotil z ruky, v nepříliš příznivém osvětlení, omluvte proto prosím sníženou kvalitu snímků.

K počítači se Zune připojuje pomocí USB rozhraní (protokol MTP). Předpokládá se použití Zune Software, Windows Media Playeru, případně Windows Media Center. Více o spojení s počítačem až v podrobném testu, který připravíme, jakmile se nám přehrávač podaří získat na delší dobu.

Přehrávač se dodává ve třech barevných provedeních - bílém, černém a hnědém. V prvních dvou vypadá velmi dobře, hnědá však patří na záhon či podlahu, nikoli na přehrávač. Aktuálně je k mání i limitovaná růžová edice (zřejmě pro pravé blondýnky).

Obrázek není k dispozici

1) Výchozí menu přehrávače. Vybrat si můžete hudební knihovnu, seznam videozáznamů, katalog fotografií, FM rozhlasový přijímač, sdílení hudby s jinými uživateli Zune a nastavení.

Obrázek není k dispozici

3) Během přehrávání zabírá většinu displeje grafika bookletu. Ve spodní části jsou informace o interpretovi, albu a názvu skladby z ID3 tagů a graficky znázorněné aktuální místo reprodukce. Přehrávač si poradí s formáty MP3, AAC, WMA a WMA Pro (jen dvoukanálová verze).

Muziku půjde nakupovat i v microsoftím hudebním obchodě Zune Marketplace.

Obrázek není k dispozici

2) Abecedně řazený seznam alb, doplněný o miniaturu fotky bookletu. Stačí najet na příslušnou položku, potvrdit a zahájí se přehrávání.

Obrázek není k dispozici

4) Přehrávací režimy jsou standardní (náhodný výběr, opakování, playlisty), netradiční je možnost odeslat skladbu do jiného přehrávače.

Poslech rádia, zobrazení fotek

Obrázek není k dispozici

1) Rozhlasový přijímač funguje v pásmu VKV, oblíbené stanice lze uložit do pamětí. V kategorii přenosných přehrávačů je nadstandardní funkce RDS - povšimněte si textových informací o stanici na displeji.

Obrázek není k dispozici

3) ... hledání konkrétních snímků usnadní i řazení dle data pořízení fotek (chronologicky).

Obrázek není k dispozici

2) Obrázky ve formátu JPEG můžete vyhledávat podle adresářů, ve spodní části displeje jsou k dispozici náhledy...

Microsoft Zune - picture display

4) Slideshow s volitelným časováním lze pustit i ve „fulscreen“ režimu, plocha displeje je optimálně zaplňována.

Přehrávání videa

Obrázek není k dispozici

1) Abecedně řazený seznam hudebních klipů (případně jiných videí v záložce „movies“) obsahuje informace o názvu a autorovi. Přehrávač si poradí jen s WMV soubory, nicméně jeho software dokáže do tohoto formátu zkonvertovat leccos (MPEG4, H.264 ...).

Obrázek není k dispozici

2) Po jeho rozkliknutí se objeví podrobnější informace a lze spustit přehrávání klipu.

Přenášení souborů přes Wi-Fi

Obrázek není k dispozici

1) Velká inovace, od které si Microsoft hodně slibuje, je skryta po záložkou „community“. Zde si můžete s jinými uživateli Zune posílat přes Wi-Fi (ad-hoc) hudbu - tedy jen to, co DRM dovolí (zpravidla jde o omezení časové, počtu přehrání, některé skladby nelze nakupovat vůbec). Při rozhovorech s pracovníky Microsoftu jsem se dozvěděl, že nyní pracují i na nové specifikaci DRM, která by měla účinně chránit práva umělců, ale zároveň méně limitovat uživatele. Pokud se má opravdu rozjet komunitní sdílení hudby mezi Zune přehrávači, bude to více než nutné. Na snímku přehrávač vyhledává jiného Zune.

Obrázek není k dispozici

3) ... poté proběhne jejich „spáření“

Obrázek není k dispozici

5) ... po potvrzení proběhne samotný přenos.

Obrázek není k dispozici

2) Druhý přehrávač nalezen...

Obrázek není k dispozici

4) ... přehrávač příjemce multimediálního obsahu je dotázán, zda ho chce přijmout...

Obrázek není k dispozici

6) Ten je poměrně rychlý, po jeho dokončení je uživateli oznámeno buďto úspěšné uložení, případně odmítnutí zařazení do knihovny (pokud již soubor v přehrávači je).

Zvuk

Pro posouzení zvukové kvality jsem do přehrávače zapojil vynikající Koss KSC-35 a vypnul ekvalizér. Protože jsem neměl možnost naplnit přehrávač svými naposlouchanými skladbami, musel jsem se spokojit s demonstračním obsahem, který byl v showroomu Microsoftu připraven - a kupodivu nebyl vůbec špatný.

Zvuk lze označit jako vynikající. Byl frekvenčně vyvážený, bohatý, barevný, dynamický a plný. Rozhodně se řadí ke špičce v nabídce, patří do podobné skupiny jako Cowon D2 či Sony NW-A800.

Přehrávání videa je zcela plynulé, displej zobrazuje kvalitně, jen s trochu hrubší strukturou a méně saturovanými barvami. 320 x 240 pixelů opravdu není mnoho, dvojnásobek by přístroji slušel podstatně více. Je to škoda a jednoznačně slabé místo.

Podle informací ze společnosti nebyl v případě Zune kladen na hardware zásadní důraz - Microsoft chtěl především zkusit, jak na nové GUI budou reagovat uživatelé. A zatím jsou prý ohlasy velmi příznivé.

Celkově příjemné překvapení

Navzdory počáteční nedůvěře mne Zune během krátkého úvodního seznámení příjemně překvapil. Hezky se mi s ním pracovalo a potěšil mne výborným zvukem.

Žádný radikální soud a verdikt však zatím nevynáším - těch několik málo minut v redmondském showroomu rozhodně nestačilo na podrobné seznámení se všemi potencionálními nedostatky a problémy. Ty očekávám především při spolupráci s počítačem.

Microsoft Zune - picture browse

Pokračování snad příště

Pokoušíme se do redakce získat jeden testovací vzorek, jakmile ho budeme mít k dispozici, připravíme podrobnou recenzi.
Microsoft Zune (oficiální údaje) cena: cca 249 USD
kapacita:30 GB (1,8" HDD)
rozměry (š x v x h): 61 x 112 x 14 mm
hmotnost:158,8 g
displej:3" (7,6 cm), 320 x 240 pixel, QVGA, 65 tisíc barev, 16bit rozlišení
normy TV výstupu:PAL, NTSC, ACP
baterie:800 mAh, 3.7 V, Li-ION
výdrž na baterie:13 - 14 hodin hudba (kombinovaně s Wi-Fi), 4 hodiny video
nabíjení na 90%: 2 - 3 hodiny
CPU: Freescale i. MX31L
RAM: 512 MB Mobile SDRAM 133 MHz
D/A převodník: 24-bit, 48 kHz
Obrázek není k dispozici
  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parní lokomotiva, která nikdy nemohla přijet uhlím napřed

Vedle parních lokomotiv „obyčejné“ konstrukce vznikaly také parní lokomotivy méně obvyklé, až vyloženě neortodoxní, kam patří i stroje systému Fairlie. Obousměrné lokomotivy Fairlie vypadají na první...

30. září 2024

Opravdu byste se před T. rexem neschovali ani v autě?

Za poslední čtvrtstoletí se objevilo několik studií, které přišly s odhady konkrétní síly a tlaku, jimiž dokázal Tyrannosaurus rex působit na svoji kořist. Výsledky různých výzkumů se značně liší v...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojová technika se roztavila. Jak Sověti testovali jaderné zbraně na civilistech

Premium

Stalo se před 70 lety. Sovětský svaz v rámci tajného projektu vývoje jaderných zbraní provedl pokus, při němž si na svých vlastních lidech – civilistech i vojácích – testoval, co nukleární výbuch umí...

28. září 2024

Slunce umí i „táboráky“, ale největší překvapení připravilo letos, říká astronom

Premium

Díky družicím, které se přibližují k naší mateřské hvězdě, snad lidstvo jednou poodhalí největší záhadu sluneční fyziky: Proč je povrch Slunce chladnější než jeho atmosféra? Do té doby si ovšem s...

6. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Je Intel v koncích? Ždímá AMD akumulátor? Vyzkoušeli jsme nové procesory

Vyzkoušeli jsme notebooky s nejnovějšími procesory AMD, Intel a Qualcomm. Víme, jaký výkon nabídnou, jak rychle vyždímají akumulátor a podle čeho si je máte vybrat a jaký skok představují oproti...

5. října 2024

Když selžou padáky, může SpaceX nově zachránit astronauty i díky motorům

Kosmická loď Crew Dragon vozí astronauty na oběžnou dráhu a zpět už od roku 2020, ale přesto její vývoj nekončí. Nově může v případě nouzové situace využít své silné motory SuperDraco k bezpečnému...

5. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...