Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Útočníci dokážou zcela zablokovat televizor a těžit na něm bitcoin

aktualizováno  7:09
Barcelona (Od zpravodajů Technet.cz) - Teprve před několika týdny se poprvé objevil nový virus pro chytré televize na platformě Android TV, který na pozadí těží kryptoměnu Bitcoin, i když je přístroj „vypnutý“. Na barcelonském výstavišti tak byl představen i první antivirus pro tuto platformu.

Až 90 procent chytrých televizorů s operačním systémem Android TV může být podle výzkumu společnosti Eset teoreticky napadeno nějakým virem, přičemž mezi nejrozšířenější patří vyděračské viry, takzvaný ransomware. 

Novinkou je pak aplikace-virus, která se tváří jako aplikace na těžbu Bitcoinu. Skutečně Bitcoin těží, ale nikoliv pro majitele televize, ale pro autora aplikace. Při každém pokusu vytěžené bitcoiny vyzvednout uvede nějakou logicky vypadající výmluvu, proč to ještě není možné. Ve skutečnosti je vytěžená kryptoměna už dávno v peněžence útočníka. Aplikace běží na pozadí 24 hodin denně a naplno vytěžuje procesor přístroje, takže jej zásadně opotřebovává.  Kromě toho samozřejmě zvyšuje i spotřebu energie.

První antivir pro Android TV

Aplikace Eset SmartTV Security dokáže virus včas odhalit už při stahování z Google Play, nebo jej dodatečně z televizoru odstranit. Útočící aplikace totiž ani nemusí na ploše zanechat svou ikonku, takže pro méně zkušeného uživatele je prakticky neviditelná. Jak detekce viru vypadá, se můžete podívat na videu. Android TV využívá například Sony, Philips, Xiaomi, Sharp nebo Bang&Olufsen.

Útoky na televizory

Již v roce 2013 experti prokázali, že zneužitím některých bezpečnostních děr u vybraných modelů chytrých televizorů Samsung připojených k internetu lze vzdáleně zapnout integrovanou kameru a mikrofon. 

O rok později se objevila bezpečnostní díra ve standardu pro hybridní televizní vysílání. Škodlivý kód byl ukryt právě v aplikacích pro HbbTV. Kradl přihlašovací údaje, zobrazoval falešné reklamy a dokázal napadnout nechráněnou Wi-Fi.

Zatím nejrozšířenějším typem škodlivého softwaru pro chytré televize je ransomware. Ten se do přístroje může dostat jak z oficiálního aplikačního obchodu, tak i třeba z USB paměti s nahraným filmem. Aplikace pak neustále zobrazuje okno, které informuje uživatele, že televizor je zablokovaný a pro jeho vyčištění je potřeba zaplatit „výpalné“. Virus je agresivní tím, že informační okno vyskakuje každých několik sekund a uživatel se tak nemá šanci dostat do menu televizoru, aby jej resetovat do továrního nastavení a tím vymazal obsah všech pamětí.

Aby ochrana proti tomuto viru byla možná, je potřeba mít antvirus nainstalovaný již předtím, než dojde k nákaze. V opačném případě už se v televizoru nestihnete dostat do aplikačního obchodu a nezbývá než odvézt přístroj do servisu nebo zavolat servisního technika do bytu.

Eset na veletrhu jako první z velkých hráčů představil službu, která má televize se systém Android TV ochránit. Většina funkcí je bezplatná, připlácí se například za ochranu proti phishingu nebo za plánované scanování.

Nové televizory Samsung budou mít antivir již z výroby

ON-LINE: Všechny novinky na veletrhu MWC 2018 v Barceloně

MWC 2018 Barcelona

Na MWC 2018 oznámil novinky v oblasti zabezpečených televizorů i Samsung. Ten na ní spolupracuje se společností McAfee a jejich antivirus pro operační systém Tizen bude přímo součástí nových televizorů, tedy nikoli jako volitelná aktualizace. Uživatel si může zvolit, zda má být sken paměti televizoru proveden při každém startu přístroje, nebo jen na požádání. Paměti v USB portu mohou být skenovány vždy po vložení, nebo jen na přání - což bude s ohledem na dobu, po kterou by systém skenovat například zaplněný 3TB externí disk, lepší volbou.

Poprvé byl antivirus McAfee v televizorech s operačním Tizen představen již v loňském roce, ale jen pro trh v USA a Jižní Korei. Expanzi do 175 zemí světa oznámil Samsung právě na probíhajícím veletrhu v Barceloně.

Aktualizace 7:10 - Doplnili jsme informaci o zabezpečení televizorů Samsung.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....