Dánský příspěvek do rodiny HDD rekordérů

aktualizováno 
DVD rekordéry a zvláště pak ty, které jsou vybaveny integrovaným harddiskem, stále více vytlačují videorekordéry, proti kterým mají v mnoha ohledech značně navrch. Dnes vám přinášíme recenzi jednoho z nich od sice menšího, ale renomovaného výrobce společnosti KiSS Technology.

Dánská společnost KiSS Technology byla tím výrobcem, který odstartoval vítězné tažení původně počítačového videoformátu DivX světem spotřební elektroniky. Od dob jejího legendárního DVD přehrávače KiSS DP-450 sice uplynulo už hodně doby a podporu formátu DivX zařadily do svých DVD přehrávačů i ty nejrenomovanější značky, ale KiSS Technologie neusíná na vavřínech a jejich nové modely se stále nesou v novátorském duchu DP-450. Kromě špičkové kvality, nezaměnitelného designu a podpory DivXu přináší i další parametry a vlastnosti, které nejsou zdaleka tak obvyklé, jakým je kupříkladu možnost připojení do počítačové sítě a k internetu. Nejinak je tomu i u harddiskového DVD rekordéru KiSS DP-558, který vám dnes představíme.

Design

DVD rekordér KiSS DP-558 je příkladem typického střídmého skandinávského designu, tak jak jej známe ze základní řady DVD přehrávačů KiSS. Hlavní barvou rekordéru je matně černá a je poměrně náchylná na otisky. Ozvláštňují jej tři tmavě šedé pruhy. Jeden z nich je vepředu na horní straně a druhý vespodu přístroje s tím, že svou hranou zasahují úzkým proužkem do čelního panelu. Celé přední straně pak dominuje široký tmavě šedý pruh, který se táhne středem předního panelu po celé jeho délce a zahrnuje šuplík mechaniky i ovládací tlačítka ve stejné barvě. Ta jsou kruhová a lehce vystouplá.

Většina z nich má zdvojenou funkci. Nalevo od mechaniky naleznete tlačítko pohotovostního režimu/vypínač a napravo od něj jsou tlačítka eject, play/pause, stop, předchozí kapitola/vlevo, následující kapitola/vpravo, rychlé přehrávání zpět/nahoru, rychlé přehrávání vpřed/dolu a menu/setup. K ovládání však spíše využijete černé dálkové ovládání s bílými tlačítky, které nabízí přece jen mnohem víc možností. Nad a pod tímto pásem jsou úzké černé zrcadlové pruhy, přičemž horní z nich obsahuje displej se světle zelenými znaky.

Na zadním panelu naleznete širokou škálu AV vstupů a výstupů: TV anténní vstup/výstup, SCART vstup/výstup, komponentní vstup/výstup, S-Video vstup/výstup, video vstup/výstup, analogový audio vstup/výstup, koaxiální zvukový výstup a optický výstup. Nenaleznete zde analogové výstupy pro prostorový zvuk a to přes to, že výrobce deklaruje dekódování DD a MPEG. Pomyslnou třešničkou na dortu je již zmiňované síťové rozhraní Ethernet 10/100 pro připojení k počítači.

Výbava

HDD rekordér je vybaven integrovaným harddiskem o kapacitě 80GB na který můžete v závislosti na zvolené kvalitě (k dispozici je šest úrovní kvality) uložit 21 až 101 hodin záznamu. Pro potřeby nahrávání z televize je plně dostačující standardní kvalita, ve které harddisk pojme 41 hodin záznamu. Při nahrávání jsou samozřejmostí takové funkce jako programování nahrávání, nahrávání s časovým posunem. Specialitou je pak možnost stahování nahraných pořadů přes FTP do vašeho počítače, kde můžete provést editaci výsledného záznamu.

Kromě nahrávaných pořadů si můžete na harddisk rovněž zkopírovat soubory ve formátech DivX, Xvid, Mpeg-4, MPEG-2 Video (.vob), MP3, WMA, OGG VORBIS a JPEG. V případě kodeků DivX a Xvid si musíte dát pozor na funkci QPel, která není podporována. U DivXu nabízí rekordér také rychlý posun vpřed i vzad. Z diskových formátů podporuje DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, VCD, SVCD.

Kromě kopírování souborů mezi rekordérem a počítačem můžete využít síťové připojení i k přístupu na internet. Přímo z rekordéru se dostanete na upravené internetové stránky, které můžete ovládat dálkovým ovladačem. Naleznete zde několik jednoduchých online her, celosvětovou předpověď počasí, online zpravodajství, WebRadio nebo Elektronický televizní program (EPG), který je propojen s nahráváním a kde můžete nalézt kromě zahraničních i české televizní stanice. Nabídka interaktivních funkcí není konečná a jistě se bude do budoucna rozšiřovat. Nesmíme zapomenout i na možnost jednoduchého aktualizování firmwaru.

Hodnocení

Kvalita přehrávání a nahrávání je velice dobrá. Při přehrávání filmů ve formátu DivX se musíte zatím bohužel obejít bez českých titulků. Tento problém by však již měla vyřešit nová verze firmwaru. My jsme měli nainstalovanou beta verzi této nové verze firmwaru, která už české titulky podporuje. Musíte si však napoprvé nastavit správnou znakovou sadu. Jinak však byla tato verze velice nestabilní. U některých originálních DVD se nám kupříkladu stalo, že po stisknutí tlačítka play se místo spuštění přehrávání vysunul disk.

Po nainstalování poslední plné verze firmwaru všechny problémy zmizely. Do konce týdne by měla vyjít finální verze nového firmwaru, která nejenže opravuje některé chyby předchozí verze, ale přináší celou řadu novinek. Rekordér nabízí vynikající parametry a je doslova napěchován zajímavými funkcemi, které u konkurenčních přístrojů nenaleznete, což však jde ruku v ruce s poměrně složitým ovládáním. Laik a technický antitalent se neobejde bez návodu a i tak využije pouze zlomek potenciálu přístroje. Technicky zdatní uživatelé si však přijdou na své. Přesto by nezaškodila trochu větší intuitivnost ovládání.

 Vlastnosti  
 Podporované formáty:

DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, VCD, SVCD, DivX, Xvid, Mpeg-4, MPEG-2 Video (.vob), MP3, WMA, OGG VORBIS, JPEG

Kapacita harddisku:

80 GB 

Video vstupy/výstupy: 

komponent, RGB (SCART), S-Video, video/RGB (SCART), S-Video, video 

Audio vstupy/výstupy:

stereo/stereo, optický, koaxiální 

Další rozhraní:

Ethernet 10/100 

Rozměry:

43 x 29 x 8,5 cm 

Hmotnost:

5 Kg 

Cena:

19 028 Kč

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Lidé chtějí vertikální televizi, myslí si Samsung. Představil Sero

Televizor Sero lze otočit na výšku

Velká obrazovka na výšku byla dosud spíše doménou digitálních reklamních poutačů. Samsung si myslí, že je to vhodný...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Sony představilo parádní sluchátka: do uší, bez drátů, s odhlučněním

Sony WF-1000XM3

Řada 1000X se Sony náramně povedla. Kombinace skvělého zvuku a překvapivě účinného potlačení okolního hluku nás v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz