Liberečtí sebrali Maceratě jeden set

• 2
Liberec - Liberečtí volejbalisté nedokázali v prestižní Lize mistrů vyhrát ani napočtvrté. V domácím prostředí ve středu podlehli Maceratě 1:3 (-21, 23, -15, -15). Nad italským favoritem aspoň získali jeden set, svůj první v prestižní soutěži. Po dvou vyrovnaných sadách začali mít domácí od třetího dějství problémy s přihrávkou a s tím zákonitě souviselo horší prosazení v útoku.

Italové si od počátku udržovali dvou až tříbodový náskok, po Boulově esu sice domácí vyrovnali na 10:10, ale pak při podání brazilského mistra světa Nalberta náskok hostů znovu vzrostl.

Na síti se v tu chvíli předváděli libereckému publiku zejména blokař Mastrangelo a univerzál Miljkovič. Za 28 minut si týmy měnily strany a ve výhodě byl ten italský.

S Duklou to ani v úvodu druhého dějství nevypadalo dobře, prohrávala 1:4, 3:6, ale zásluhou dobrých bloků Bízy a Dittricha Liberečtí otočili na 8:7. Až do skóre 18:18 drželi hosté krok, poté vyšel Boulovi riskantní servis a domácí náhle měli tři body k dobru.

V závěru Steffan přetlačil na síti nejvyššího muže na palubovce, 206 cm vysokého Srba Miljkoviče, a Dukla měla setbol. Proměnila až ten druhý, když Zadražil zablokoval Miljkovičův smeč ze zadní zóny.

Na liberecký tým poté jako by padlo uspokojení, úvod třetího setu mu utekl (2:6, 6:12) a trenér Petr Brom sáhl k výměně nahrávačů. Místo Bouly přišel Ticháček a také zkušený smečař Nečas. Hráči Maceraty však průběh jasně kontrolovali, a když domácí nedokázali pořádně zkrotit jejich podání, bez kvalitního útoku už neměli šanci.

"Vsadili jsme na co nejkvalitnější příjem a chtěli jsme také hrát bezchybně v útoku. To se nám dva sety dařilo, proto jsme drželi se soupeřem krok a podařilo se nám vyhrát i set," hodnotil zápas Brom. "Ve třetí sadě ale přestala vycházet souhra. Zatímco Italové si drželi svůj výkon, my jsme začali chybovat na příjmu i v útoku. Potom už bylo těžké se prosadit," dodal.

Podle trenéra Maceraty Raula Lozana podali liberečtí volejbalisté lepší výkon, než před týdnem v Anconě, kde podlehli 0:3. "Velmi mě ale mrzí, že jsme ztratili druhý set, protože ohledně postupu může sehrát svou roli," řekl.

Liberec je v silné konkurenci skupiny C beznadějně poslední, Maceratě patří třetí místo a živí šanci na postup. Ruský Bělgorod ve středu porazil doma rovněž poměrem 3:1 Soluň, nicméně coby pořadatel závěrečného turnaje má účast v bojích o trofej jistou předem.

Volejbalisté belgického Maaseiku ani ve čtvrtém kole Ligy mistrů nezaváhali a po vítězství 3:1 na půdě polského Kedzierzynu sebevědomě míří za postupem do čtvrtfinále. V souboji dvou útočníků české reprezentace tak byl úspěšnější Petr Pláteník, dres Kedzierzynu od této sezony nově obléká Jiří Popelka.

Podobně suverénně procházejí nejlepší klubovou soutěží italské Treviso a francouzské Tours, které mají po čtyřech ze šesti kol základních skupin rovněž plný bodový zisk.

Výsledek:
Dukla Liberec - Lube Macerata 1:3 (-21, 23, -15, -15)
Rozhodčí:
Flückiger (Švýc.), Zaddach (Něm.). Čas: 102 min. Diváci: 700.
Sestava Liberce: Boula, Bíza, Dittrich, Rejlek, Steffan, Zadražil, libero Bican - Sukuba, Ticháček, Nečas.

Další výsledek:
Lokomotiv Bělgorod - Iraklis Soluň 3:1 (22, 21, -21, 18).

Skupina A:
Treviso - Čenstochová 3:1 (-23, 19, 16, 21), Pireus - Berlín 3:1 (-31, 20, 11, 21).
Skupina B: Roeselare (Belg.) - CZ Bělehrad 3:0 (26, 25, 19).
Skupina D: Tours (Fr.) - Friedrichshafen (Něm.) 3:0 (19, 23, 16).
Skupina E: Levski Sofie - Vídeň 3:2 (22, 23, -23, -19, 8), Kedzierzyn (Pol.) - Maaseik (Belg.) 1:3 (-22, -21, 20, -15).

Michal Bíza z Dukly Liberec (v modrém) smečuje proti Luigimu Mastrangelovi (vlevo) a Fabiu Vullovi (vpravo) z italského klubu Lube Macerata.