Giba, Cuneo

Giba, Cuneo - V Ostravě se představil zřejmě momentálně nejlepší volejbalista světa a hvězda Cunea Giba. Pomohl italskému týmu k výhře nad DHL Ostrava 3:1. | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Cuneo v Ostravě ztratilo jediný set

Ostrava - Jediný set získali ve svém šestém utkání v Lize mistrů volejbalisté DHL Ostrava. S hvězdným týmem italského Cunea prohráli stejně jako v soupeřově hale 1:3. Český mistr prohrál ve skupině D ze šesti zápasů už počtvrté, přesto si stále udržuje teoretickou naději na postup do vyřazovací fáze.

Devět bodů ztracených v řadě za sebou v rozhodujících okamžicích úvodního setu ostravské volejbalisty na dlouho poznamenalo. Český mistr ztratil se špičkovým soupeřem první dva sety a s juniorem Krempaským na místě zraněného kapitána Kubaly se jen pomalu zvedal. Přesto nakonec Ostrava dobrým a bojovným výkonem dokázala aspoň třetí set získat pro sebe.

"Bylo to vyrovnané utkání, které se muselo divákům líbit," řekl ostravský trenér Jaroslav Tomáš, kterému citelně chyběl blokař Kubala. Náhradník Krempaský se totiž téměř nezapojoval do útoku. "Když neútočí blokař, tak mají smečaři mnohem těžší pozici. S Kubalou by naše úspěšnost byla určitě lepší, už proto, že by si na něj musel soupeřův blok dávat větší pozor."

Italský tým sice nastoupil i s nejlepším hráčem nedávného mistrovství světa Brazilcem Gibou, ale v útoku citelně chyběl zraněný univerzál Lasko. Domácí se zpočátku dařilo v poli soupeřovy útoky zvedat a skóre se dlouho vyvíjelo hodně příznivě.

Jenže za stavu 16:11 přišel drsný zvrat. Při podání Omrcena hosté otočili na 20:16 a domácím sebralo sebedůvěru. Tři body dal chorvatský blokař přímo z podání, třikrát skončil ostravský útok na bloku, další míče si domácí zkazili sami.

"Situaci takticky nezvládl mladý nahrávač Zaťko, který si špatně vybíral, přes koho budeme útočit a posílal hráče proti silnému bloku," řekl k rozhodujícímu momentu ostravský kouč.

Set tím byl nenávratně ztracen a stín s těžkého úderu zůstával na domácích volejbalistech i v dalším pokračování zápasu. Hned zkraje druhého setu favorizovaní hosté třikrát zablokovali ostravské útoky. Hrozivou ztrátu sedmi bodů (5:12) sice Češi dokázali rychle zahnat, ale jakmile se soupeři přiblížili na jediný bod, ten zabral a rozhodl. Od stavu 18:19 už český mistr získal jen jediný bod a set prohrál 19:25.

Procitnutí přišlo ve třetím setu. Ostrava začala lépe kombinovat, dobře bránila v poli i na síti a po úspěšném sérii na podání Burrowa vedla už 15:9. Cuneo pak sice manko postupně snižovalo, ale Ostrava si už set vzít nenechala.

Čtvrté dějství však přineslo další výrazný obrat. Italové tvrdým servisem dostali svého soupeře pod obrovský tlak, vedli už 9:2 a set zcela přesvědčivě vyhráli.

DHL Ostrava - Bre Banca Lannutti Cuneo 1:3 (-20, -19, 21, -16)