Vina není stejná aneb Ulihrach bez trestu

  • 1
Praha - Podle řádů je to jasné, všichni jsou vinni. Jenže ve skutečnosti je to jinak. Víte, co spojuje tenisty Ulihracha na jedné straně a koulaře Mence na druhé? Oba měli pozitivní test na zakázaný nandrolon. A víte, co je rozděluje? Ulihrach byl očištěn, Mencovi zůstává cejch viny. Mezinárodní tenisová federace ITF minulý týden osvobodila Ulihracha, který tvrdil, že se nandrolon při říjnovém turnaji v Moskvě dostal do jeho těla z výživových tablet.

„Bohdan dostal tyto tablety od fyzioterapeutů ATP Tour,“ říká Jiří Balaštík, Ulihrachův právní zástupce. „Hráčům byly na turnajích dlouhou dobu volně k dispozici.“

Ve Světovém antidopingovém kodexu se však jasně píše: „Sportovci nesou odpovědnost za to, je-li zjištěna přítomnost jakékoli zakázané látky v jejich těle.“ Ulihrachův případ je ovšem výjimečný. Kromě něj ATP v současnosti eviduje ještě dalších 42 hráčů, jejichž vzorek obsahoval nandrolon.

Až na jednoho všichni užívali stejné tablety jako Ulihrach. „Pokud by se to prokázalo, jednalo by se o exemplární příklad,“ řekl Jan Chlumský, vedoucí exekutivy Antidopingového výboru. „Z hlediska obecných pravidel dopingu je i Ulihrachův případ pozitivní nález a tečka. Jenže ATP Tour má máslo na hlavě. Chápu, že je pro ně neudržitelné, aby byl sportovec potrestán.“

Dosud se podobné dopingové případy posuzovaly přísně. Pro sportovce s pozitivním testem bylo téměř nemožné vyváznout bez trestu. „I Mezinárodní olympijský výbor deklaruje, že nebude brát ohled na to, v jaké formě se látka do těla dostala,“ říká Chlumský. „Jde o to, aby si sportovci rozmysleli brát si z podezřelé piksly.“

Došlo i ke krutým příhodám. Například Rumunka Andrea Raducanová přišla o zlatou olympijskou medaili v gymnastickém víceboji proto, že jí lékař předepsal lék na nachlazení, který obsahoval zakázaný pseudoefedrin.

Judistka Michaela Vernerová před lety vyvázla s důtkou poté, co jí na mistrovství Evropy podal přípravek se stejnou látkou reprezentační lékař. „Mezinárodní federace to vyřešila nedůsledně. Sportovkyně pod vlivem stimulujícího léku vyhrála zápas. Zcela pardonovat to správné nebylo,“ tvrdí Chlumský.

Jenže ve světě profesionálního sportu se dělají i méně pochopitelné výjimky. Jamajské sprinterce Otteyové nebo kubánskému výškaři Sotomayorovi, velkým atletickým jménům posledního desetiletí, mezinárodní federace IAAF dopingové tresty o polovinu zkrátila.

„Měla by být rovnost. Bohužel, v různých zemích jsou různé tlaky,“ říká Chlumský. „Proč by se funkcionáři zbavovali superhvězdy, na kterou lákají sponzory a média?“

Světoví sportovci a nandrolon

Merlene Otteyová

Jamajská sprinterka měla pozitivní test v létě 1999. Přišla o mistrovství světa, ale rok poté ji arbitrážní komise IAAF osvobodila pro údajný nedostatek důkazů.

Mark Richardson

Britský čtvrtkař byl pozitivně testován v říjnu 1999. V červnu 2001 IAAF zrušila zbytek jeho dvouletého trestu. Podle výsledků nezávislého šetření přítomnost látky v těle zavinily léky proti nachlazení a tvrdý trénink.

Linford Christie

Britský sprinter po pozitivním testu v roce 1999 definitivně ukončil kariéru.

Petr Korda

Tenisového reprezentanta, který měl pozitivní nález ve Wimbledonu 1998, po průtazích potrestala mezinárodní federace ITF ročním trestem. Korda mezitím ukončil kariéru.

Dieter Baumann

Německý vytrvalec si odpykal dvouletý trest. Tvrdil, že mu nandrolon někdo podstrčil v zubní pastě.

 


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga