Klára Zakopalová pořádně potrápila favorizovanou Serenu Williamsovou

Klára Zakopalová pořádně potrápila favorizovanou Serenu Williamsovou | foto: Reuters

V Paříži končí čtyři Češky, Zakopalová ale pořádně potrápila Serenu

• 13
Parádní výkon předvedla na tenisovém Roland Garros Klára Zakopalová. Stá hráčka žebříčku statečně vzdorovala světové dvojce Sereně Williamsové, s níž padla až po boji 3:6, 7:6(5) a 4:6. Do druhého kola neprošly ani Nicole Vaidišová, Petra Cetkovská a Zuzana Ondrášková.

Stá tenistka světa Klára Zakopalová si znovu dokázala, že na mladší ze sester Williamsových momentálně umí. Před měsícem jí porazila na turnaji v Marbelle a i v prvním kole druhého grandslamu sezony byla favoritce více než jen vyrovnanou soupeřkou.

PAVOUKY DVOUHER: MUŽI X ŽENY

Výsledky živě sledujte ZDE

První sadu sice sedmadvacetiletá Češka ztratila 3:6, pak však rozehrála parádní představení. Vůbec nebylo znát, že mezi oběma tenistkami je rozdíl 98 míst v aktuálním pořadí.

Na začátku druhého setu vzala Sereně podání a velmi rychle se dostala do vedení 3:0. Jenže pak si vybrala oddechový čas a vítězka turnaje z roku 2002 pěti hrami v řadě set otočila. Zakopalová se ale nechtěla s turnajem rozloučit tak brzy. V následující hře Američance odvrátila celkem pět mečbolů a sadu dotáhla do zkrácené hry. V ní se přesnými údery dopracovala až k vedení 6:2, celý tie break získala poměrem 7:5.

Křepčící Serena Williamsová

To už Williamsová dávno ztratila ze své suverenity, často se vztekala a nervozitu si přenesla i do začátku rozhodujícího setu, v němž za stavu 1:1 Zakopalové opět darovala servis. Ta měla následně čtyři možnosti brejk potvrdit, ale bez úspěchu. Naopak vítězka letošního Australian Open získala další čtyři hry a za stavu 5:2 si vypracovala další dva mečboly.

Ale Zakopalová znovu byla proti a zápas ještě zdramatizovala. Ještě jednou vzala Williamsové podání, vyrovnat se jí už ale nepodařilo.

Američanka proměnila až devátý mečbol a křepčila, jako by vyhrála celý turnaj.

"Pozitivní je, že dokážu s takovými hráčkami hrát. Bohužel je pak úplně
jedno, jestli prohraju 0:12 nebo 4:6 ve třetím, protože body do žebříčku mi nepřipíšou," smutnila česká tenistka.

"Prostě mě to mrzí, když člověk hraje docela dobře. Těžko říct, kdy to uteklo," řekla pražská tenistka po prohře. "Věřila jsem, že když budu hrát dobře, že s ním můžu hrát vyrovnaně nebo ji třeba ještě porazit, ale na grandslamu to bylo ještě o to těžší, že ona je tady namotivovaná. Řekla, že je první na světě, že by na kurtu nechala život, a o to to bylo těžší," řekla česká tenistka.

Vaidišová končí v prvním kole stejně jako vloni

Semifinalistka turnaje z roku 2006 Vaidišová se v hodinu a čtvrt dlouhém duelu připravila o postup vlastními chybami. Podle statistiky zápasu jich udělala padesát, soupeřka jen devět.

Se španělskou soupeřkou, která je ve světovém žebříčku o 76 míst níže, držela v úvodní sadě krok šest her. Poté si dvacetiletá Češka prohrála servis a Španělka dotáhla set k výhře 6:4.

Druhý set měl podobný průběh. Obě tenistky si držely svá podání až do stavu 2:2, pak však Vaidišová dvakrát servis neudržela. V osmé hře sice konečně proměnila třetí brejkbol v zápase, ale zápas ukončila dalším ztraceným servisem.

"Nebudu to svádět na to, že jsem neměla zápasy, byl to špatný den. Opravdu mi to nešlo, ale musím uznat, že soupeřka hrála dobře, ale určitě jsem s tím mohla udělat něco víc," řekla Vaidišová.

Cetkovská nestačila na Jankovičovou

Program třetího hracího dne přerušil už po dvaceti minutách déšť. Nehrálo se dvě hodiny

V té době byla na kurtu už Petra Cetkovská, která prohrávala s Jankovičovou 1:4. V dešťové pauze se  Češka rozhodla ke změně taktiky. "Ze začátku jsem se víc dívala, co ona dělá, ale s hráčkami ze světové špičky to nejde," uvedla.

Petra Cetkovská

Po návratu na dvorec získala pátá nasazená úvodní sadu poměrem 6:2.

Na startu druhého setu si čtyřiadvacetiletá česká tenistka znovu nepodržela servis a Jankovičová se dostala do vedení 2:0.

Pak však Cetkovská konečně proměnila brejkboly a hned dvakrát vzala favoritce servis. "Snažila jsem se riskovat za cenu chyby. I když to pak nevyšlo, bylo to lepší, než to tam zkoušet jenom vracet a hrát tak, že bych to odevzdala."

Snížila a za stavu 3:4 dokonce podávala. Jenže servis ztratila čistou hrou. V deváté hře pak Jankovičová proměnila svůj druhý mečbol.

"Nemůžu říci, že jsem spokojená, ale byl to po dlouhé době jeden z lepších zápasů. No ale stejně jsem zklamaná," řekla Cetkovská.

"Měla jsem hru pod kontrolou, ale po pauze jsem se cítila trošku pomalejší," řekla Jankovičová. "A moje podání? Bylo dobré, ale nešla jsem do něj naplno. Snažila jsem se o vysokou úspěšnost."

Pařížskou pouť Petry Cetkovské tak stejně jako před rokem ukončila srbská tenistka. Loni na pozdější vítězku Ivanovičovou neuhrála v osmifinále ani game. Po dnešní porážce ji tak po turnaji čeká pád z 85. místa světového žebříčku.

Neuspěla ani Ondrášková

Zuzana Ondrášková prohrála v 1. kole Roland Garros s Ukrajinkou Kutuzovovou 2:6, 4:6.

Favorité postupují

Do druhého kola zatím postupují favorité. Málo práce měl čtvrtý nasazený Novak Djokovič.

Srbskému tenistovi vzdal pro zranění levého kotníku za stavu 6:3 a 3:1 jeho ekvádorský soupeř Nicolas Lapentti. Turnajová jedenáctka Gael Monfils potom povolil jen šest her Američanu Reynoldsovi. Postoupil i Juan Martin Del Potro. Argentinec si ve třech setech poradil s domácím Llodrou.

V ženském pavouku jde dál Světlana Kuzněcovová. Loňská semifinalistka si poradila s domácí kvalifikantkou Feursteinovou.