Český tenista Tomáš Berdych po postupu do semifinále turnaje v Dauhá

Český tenista Tomáš Berdych po postupu do semifinále turnaje v Dauhá | foto: Reuters

Berdych zhubl a těší ho: Konečně se mi povedlo vylézt z pračky

  • 41
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Zprvu tenista Tomáš Berdych zvažoval, že by přerušenou kariéru uzavřel docela. Život bez tréninků, brejkbolů, žebříčků a trmácení z hotelu do hotelu se mu zamlouval. Pak se rozhodl pro návrat. Po půlroční přestávce působí v Melbourne před startem Australian Open svěže a uvolněně.

Roky se snažil udržet v Top 10 a útočil na grandslamové tituly. Pečlivě plánoval turnajový program, dřel jako galejník, pátral po vítězném receptu v utkáních s Federerem, Nadalem, Djokovičem a dalšími rivaly.

Loni na jaře ho štvanice za úspěchem skolila. Opotřebované tělo vypovědělo poslušnost. Šest měsíců Berdych chyběl na ATP Tour, načež hned při první akci v Dauhá postoupil do finále. Ve třiatřiceti se ještě nevzdává. Naopak.

V čem vás přestávka nejvíc změnila?
Především změnila můj celkový pohled na tenisový kolotoč. Jako by se mi konečně podařilo vylézt z pračky, jejíž buben se pořád točí. Sotva vystrčíte ručičku, hned vám ji dveře přibouchnou. Najednou jsem se na ni koukal zvenku. Rozhodnutí přerušit kariéru bylo správné a nic bych na něm neměnil. Nejen proto, že se mi hned první turnaj povedl. Jde o určité sebepoznání.

Co jste zjistil?
Třeba jsem si vyzkoušel, jaké to bude, až jednou tenisu úplně nechám. Ujistil jsem se, že mě nečeká něco, čeho bych se měl obávat. Pauzu jsem si užil, tenis mi tři měsíce vůbec nechyběl.

Plíšková, Kvitová, Berdych. Kdo z nich prorazí na prvním grandslamu?

Tomáš Berdych v duelu s Fernandem Verdascem na turnaji v Dauhá.

Cestoval jste s manželkou, jezdil na kole, navštěvoval příbuzné, trávil čas s kamarády. Napadlo vás, že byste už nemusel pokračovat?
Ano, klidně se mohlo stát, že by se mi nový život tak zalíbil, že bych se neměl chuť vracet. Třeba ze zdravotních důvodů - kdyby se moje potíže staly chronickými. Nebo proto, že bych chtěl mít rodinu a žít jinak. Na stole byly různé varianty. Ale v závěru jsem se na kurty zase těšil. Nabral jsem novou šťávu.

Co vás lákalo zpátky?
Třeba nastoupit na grandslamu proti prvnímu nasazenému. Jako v roce 2004, kdy jsem tady hrál poprvé a ve druhém kole narazil na Agassiho. Svou pozici vnímám jako příjemné zpestření a připomínku starých časů. Teď ale jdu do turnaje s batohem zkušeností.

Jako nenasazeného na vás hned v úvodu mohl natrefit každý z favoritů. Zamlouvala se vám role postrachu pavouka?
Ne že by o tom někdo z hráčů v šatně mluvil. Ale dovedu si představit, že by si mě kdekdo do prvního kola nepřál. Sám jsem tu předloni brzo narazil na vracejícího se Federera, což nebylo zrovna největší štěstí.

Berete svůj comeback jako start nové kariéry? Bez velkých cílů a očekávání?
Bez cílů hrát nemůžu. Ale mám je jinak postavené. Pochopil jsem, že není třeba je zbytečně hrotit. Jestliže budu dělat věci, které považuju za správné, výsledky se dostaví. S odstupem času vidím, že jsem v minulosti mohl nějaká očekávání víc brzdit.

SELFÍČKO. Český tenista Tomáš Berdych po výhře ve čtvrtfinále na turnaji v Dauhá

Návrat jste zvládl znamenitě, takřka ve federerovském stylu. V Dauhá jste postoupil až do finále. Překvapil jste sám sebe?
Bylo by hezčí, kdyby se mi podařilo turnaj dorazit až do úplného konce, ale soupeř (Španěl Bautista) byl ve skvělé formě. Každopádně se mi potvrdilo, že změny v přípravě byly k dobrému. Pokud ještě nějakou dobu mám hrát, tak musím jít tímhle směrem.

Jak vás tenisté mezi sebou přivítali?
Byli fajn a příjemní. Spousta kluků přišla, pozdravili mě: „Je fajn tě vidět zpátky!“ Zvlášť s těmi staršími, kteří mají podobnou zkušenost, jsme si popovídali o tom, jak jsme pauzy prožívali.

Co pro vás znamená čerstvý přestup k nové značce oblečení?
Končila mi smlouva s Adidasem, mohl jsem využít opci, ale nebyl jsem dvakrát nadšený z tenisek. Takže jsem kývl italskému Hydrogenu, přičemž nosím boty Nike, ve kterých se cítím mnohem líp. Měl jsem možnost potkat majitele, mladého borce, který si firmu založil a vybudoval. Je obrovský fanoušek do tenisu, sám dřív hrával. Jeho přístup je vřelejší než u gigantických značek.

V logu máte teď lebku. Můžete působit jako pirát, který na dvorcích obírá boháče. Jste rád, že podobně jako při kontraktu s H&M nosíte odvázanější úbory?
Jsem. Stoprocentně. Tvrdím, že tenisové věci by měly být výraznější. Nejsem jako šedá myš, která nikoho neosloví. V tomhle ohledu raději rozděluju fanoušky na ty, kterým se modely líbí, a na ty, kteří mají opačný názor.

Další novinkou je angažování kondičního trenéra Marka Všetíčka. Jak se projevilo?
Výrazně. Bez jeho přínosu bych tady teď určitě neseděl. Zátěže bylo na moje tělo moc, i technicky jsem cvičil špatně, proto se začalo ozývat. Za měsíc a půl jsme udělali kus práce, všechno klaplo dokonale. I proto mám zase do tenisu chuť.

Na čem si nejvíc dáváte záležet?
Příprava jde víc do rychlosti a výbušnosti. Žádné těžké váhy. Na kurtu se cítím dobře.

Pavouky

Los Australian Open

Nezhubl jste?
Jojo. Asi o šest kilo. Ani ne tolik ve svalech, ale hlavně ve vnitřním a podkožním tuku. Nižší váha je k tělu šetrnější. Víckrát jsem slyšel, že mám shodit. Ale cestu mi ukázal až Mára. Vyšetření a výsledky nás oba až překvapily.

Los vás v Melbourne nakonec poslal na Brita Kylea Edmunda, loňského semifinalistu, nasazenou třináctku. Co vy na to?
Nejvtipnější byla mamka, která si hned ráno zapnula Eurosport a sledovala los. Napsala mi, že mohl být ještě dvanáctkrát horší. Tak jsem jí odpověděl, že taky mohl být 114krát lepší... Čeká mě těžký soupeř, dere se nahoru, pro mě dobrá výzva. Těším se. Není nač čekat. Jedeme hned zostra.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga