Radek Štěpánek

Radek Štěpánek | foto: Reuters

Nová móda: míče měnící se v 'chlupatá morčata'

  • 2
Melbourne - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Když se změní povrch, vidíte to. Když se při hře slunce schová za mraky, vidíte to. Když se v Melbourne poprvé hraje místo zeleného na modrém kurtu, vidíte to. Ale jakmile se na Australian Open hraje s jinými míčky, od televize to nepoznáte.

Přitom pro tenisty to může být změna. Velká změna.

"Míče jsou tady jiné. Daleko těžší, víc se rozchlupacují," říká česká dvojka Radek Štěpánek. "Pokud člověk zahraje rychlý úder, je daleko nižší."

"Rozchlupacení" prý v zápase trvá jen dva gamy. Pro někoho, kdo je zvyklý dávat do úderu se strojovou přesností jistou sílu, to může být problém. S trochou nadsázky: jako by se najednou místo s klasickým skákavým tenisákem hrálo třeba s chundelatým morčetem.

"Různé rozchlupacené míče už samozřejmě existují, ale tyhle jsou vážně zvláštní. Když zkoušíte ke konci druhého setu servírovat, skoro ani nedoletí do sítě," říká český tenista Jiří Vaněk, který v Melbourne vypadl v 1. kole.

Není těžké si to představit. Míček se po pár úderech zvětší, naježí. Svůj podíl na tom má počasí. Američan Mardy Fish si stěžoval, že když jen trochu zafouká vítr, je obtížné trefit míč na kurt. A svízel je i s typicky palčivým australským vedrem.

To dělá divy rovněž s výpletem raket: při vysokých teplotách hodně rychle vyměkává. "Proto je v Austrálii rozdíl hrát odpoledne, při největším pařáku, anebo ve večerním chládku," tvrdí bývalý hráč MatsWilander.

Pořadatelé přistoupili na změnu míčů kvůli tomu, aby o něco zpomalili hru. Lidé budou podle nich spíš chodit na delší výměny než na přestřelky drtivých servisů. U podobné tenisové revoluce je však jasné, že s ní úplně každý nebude souhlasit. Podle Štěpánka vadí hlavně Španělům a Jihoameričanům.

Kritiků je ovšem víc. Třeba osmý hráč světa Richard Gasquet si na nové míče stěžoval, ještě než turnaj vůbec začal.

"Zatímco s novým typem kurtu Plexicushion udělali Australané dobře, míče zvolili příšerné," zlobil se Francouz. "Jsou příliš velké, je to obrovský záběr pro ramena. Trochu jsem si s nimi kvůli míčům hnul." Dodává, že nové míče značky Wilson jsou vhodné pro silové hráče.

Je to pravda? Částečně. Bez zvládnuté techniky je přece hrubá síla k ničemu. "Pokud míč pořádně netrefíte, po dopadu se v podstatě zastaví a pro soupeře je hodně snadné vás nachytat," popisuje druhá hráčka světa Světlana Kuzněcovová z Ruska.

Při celém Australian Open se použije kolem 48 tisíc míčků. Během zápasů se mění po devíti gamech, tedy kromě začátku prvního setu, kdy k výměně dochází po rozehrání a úvodních sedmi gamech. Ještě loni si je ohrané mohli fanoušci koupit v obchodě mezi kurty, letos se však od tohoto zvyku upustilo.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga