Nechte mě hrát s Navrátilovou. Za bod vám ručím! dožadoval se Kodeš

Jan Kodeš a Martina Navrátilová si prohlíží detaily mince. | foto:  Michal Šula, MAFRA

14 2017
Přátelství wimbledonských šampionů Martiny Navrátilové a Jana Kodeše přetrvalo už takřka půlstoletí. Útěk Navrátilové před komunisty do USA, změnu režimu v jejich rodné zemi i vážné zdravotní problémy – její rakovinu prsu a Kodešovu transplantaci srdce. Hrávali spolu smíšenou čtyřhru i šachy. Teď je osud opět spojil.

V pondělí se Navrátilová (61) a Kodeš (71) setkali v Klubu České mincovny, aby představili sádrové modely mincí se svými portréty z nové série České tenisové legendy.

Na Floridě sídlící Navrátilové právě končila návštěva u sestry, znamenité kuchařky, která jí v Řevnicích podstrojovala. „Nejprve jsme měli svatomartinskou husu, v sobotu Jana upekla kachnu. Díky Bohu, že mi ještě pasují kalhoty,“ vyprávěla zvesela. Předtím i poté klábosila s Kodešem. Pořád si mají co říct.

Pamatujete si, Jane, kdy a kde jste Martinu viděl poprvé?
JK: Na Klamovce na schodech. Šel jsem na kurt, ona přicházela s trenérem Jirkou Parmou. Bylo jí deset let. Jirka povídá: „Hele, Honzo, to je Martina, jednou bude vynikající.“

Jaká je vaše nejhezčí vzpomínka na Jana, Martino?
MN: Na společné zápasy za Spartu. Fandili jsme si při dvouhrách. Vidím ho, jak stál za plotem a tleskal mi. Máme takový jemný vztah.
JK: Hráli jsme spolu na Spartě šachy. A jak nám to ladilo v mixu! Když jí bylo patnáct, porazili jsme v rozhodujícím mači ligového zápasu proti NHKG Ostrava obávanou dvojici Nečas, Lendlová, a tím pádem Sparta získala titul.

Musel jste si mladou parťačku prosadit u funkcionářů, že?
JK:
Pořád měli strach, že je jí jen patnáct. Já na to: „Za bod vám ručím, jen mě s ní nechte hrát.“ Bylo vidět, že z ní roste hvězda. Smečovala, jistě hrála voleje, které ji pak vynesly na špičku a k devíti wimbledonským pohárům. Nenechávala mi každý míček jako jiné holky.
MN: Já tady vážně byla nejlepší deblistka. Ve čtrnácti jsem s Jašou Bedáněm hrála finále mistrovství republiky. Debl mi šel, měla jsem ho radši než singl. Je škoda, že jsme s Honzou nestihli víc turnajů.

V roce 1973, když jste ovládl Wimbledon, jste postoupili až do čtvrtfinále smíšené čtyřhry...
JK: ... a vyřadili nás až pozdější šampioni Kingová a Davidson. Martina v šestnácti ještě hrála juniorku.
MN: Tenkrát Honza vyhrál singla. To bylo něco!

Vybavujete si napětí při sledování jeho utkání?
MN:
Jasně! Kdykoliv jsem mohla, šla jsem se dívat. Při Davis Cupu na Štvanici jsem to vždycky prožívala. Ale s Wimblasem se to nedá porovnávat. Byl to totální nervák.
JK: Martina byla po finále první gratulantkou. Vyšel jsem z kurtu, ona už tam stála a vrhala se na mě.

Čeho si na ní nejvíc vážíte?
JK:
Je vynikající kamarádka a nikdy neztratila vztah ke své zemi. Létá sem, jezdila za rodiči do Řevnic, teď navštěvuje sestru. Bohužel, u Ivana Lendla to je jiné, ten by řekl: „Ééé, co já bych jel do Ostravy?“ Martina je hrdá Češka.

Jan Kodeš a Martina Navrátilová při představení mincí s jejich podobenkami.
Jan Kodeš a Martina Navrátilová studují své podpisy.

Ano, přeje Petře Kvitové a dalším krajankám. Tvrdí, že při české hymně slzí, při americké ne.
JK:
Moc dobře ví, že se tenis naučila tady. Amerika jí určitě pomohla. Evertová a Kingová jí předaly zkušenosti. Ale emigrovala jako hotová hráčka a Američané si ji přivlastnili, což se mi nikdy nelíbilo. Do Síně slávy ji uváděli jako reprezentantku USA, byl jsem tam a říkám: „Ale hrát se naučila v Česku.“ Koukali celí vyvalení. Ale je to pravda!

Martino, jaký je podle vás Jan?
MN:
Vždycky se ke mně choval velice vlídně. Jsme spolu v komisi pro výběr hráčů do Síně slávy. Nejčastěji rozebíráme tenis. Ale třeba loni v létě za námi přijel do Řevnic a prokecávali jsme všechno možné. Byla bych ráda, kdyby moje děti měly vlastnosti jako Honza. O to větší mám radost, že naše portréty dali na mince ve stejnou dobu.

Jak se vám obrázek zamlouvá?
MN:
Mohla bych mít trošku menší nos, ale jinak to jde. (smích) Jsem spokojená. Když mě někdo maluje, většinou se nemůžu poznat. Ale tady podoba sedí. Nádhera. Být na minci, to už něco znamená! Vždyť na ně většinou razí jen krále, královny nebo prezidenty.

Vážíte si každé veřejné pocty?
JK:
Samozřejmě. Země by se měla umět pochlubit lidmi, kteří něčeho dosáhli. Vždyť u nás se třeba žijící člověk nemůže objevit na známce. To je zákon z padesátých let, ve kterém je výjimka jen pro prezidenta.

Martino, udělalo na vás dojem, že si na vás v Česku vzpomněli?
MN:
Ano! Bylo to příjemné překvapení. Nejdřív jsem ani nevěděla, co přesně se bude dít. Honza se ptal: „Přijedeš?“ Když Honza řekne, tak já přijedu. Říkala jsem si: „To bude něco důležitějšího.“ Když jsem si zjišťovala podrobnosti, povídám si: „Jéžiši Kriste, do čeho to zase jdu?“ Ale výsledek je fantastický. Vždyť já se doteď viděla jen na známce z Paraguaye.
JK: Ale vyšlo jich mnohem víc. Já sbírám tenisové známky asi deset let a mám jich minimálně dvacet s obrázkem Martiny. Vydala ji Paraguay, Korea nebo Gambie.

Zasloužila by Martina Navrátilová, aby jí Češi postavili sochu?
JK:
Určitě. Ale zasloužilo by ji víc našich sportovců. Třeba oštěpař Honza Železný a gymnastka Věra Čáslavská – vynikající osobnosti, které dokázaly úžasné věci. Je potřeba je ukazovat mladé generaci, aby měla vzory. Je škoda, že se o legendách tak málo mluví. Vždyť když se na kurtech zeptáte žáků nebo dorostenců, vůbec nevědí, kdo byl Lendl, což je šílené!
MN: V Americe stojí sochy u většiny arén. Ale my tenisté cestujeme po celém světě. Nemáme svou domácí halu. Já jsem navíc začala reprezentovat Československo, pak požádala o americké občanství, ale nějakou dobu jsem ještě nebyla Američankou. Potom ano. Moje kariéra tak byla roztříštěná. Rozhodně by se na historii nemělo zapomínat. Nejde o mě. Ale měli bychom se z minulosti poučit. Vážit si úspěchů a neopakovat průšvihy.

Pojmenovali po vás trofej pro šampionky ve čtyřhře na Turnaji mistryň. Lichotí vám to?
MN:
Každý rok teď létám do Singapuru a mám z ní bezva pocit. Je krásná. Vidím, že si ji hráčky váží. A je fajn, že jsem se takové pocty dočkala už teďka. Že nemusím být mrtvá, aby mohl pohár nést moje jméno.

Cítíte, že vám Češi zachovali přízeň, přestože se sem vracíte jen párkrát do roka?
MN:
Cítím. V Řevnicích mám přirozeně hodně známých. Když jdu po ulici v Praze, lidi na mě jenom kývnou hlavou, což je vlastně nejlepší. Ponechávají mi soukromí, nezastavují mě. Ale vidím, že mě poznali. Usmějí se a kývnou. To je moc fajn.

Autor:

Wimbledon 2019

Mezinárodní tenisové mistrovství Velké Británie se hraje na travnatých dvorcích All England Clubu v londýnské části Wimbledonje. V roce 2019 se uskuteční od 1. do 14. července. Vítězství z roku 2018 obhajují Novak Djokovič a Angelique Kerberová.

1. - 14. 7. Londýn
26. 8. - 8. 9. New York

Nejčtenější

Jílkův první den: V kabině jsem cítil energii, hráči musí změnit myšlení

Sparťanský sportovní ředitel Tomáš Rosický (vlevo) a trenér Václav Jílek na...

VIDEO Od května je trenérem sparťanských fotbalistů. Mezi ně do kabiny však poprvé mohl přijít až po...

Záhada zn.: Messi. Jako wi-fi bez signálu. Další pokus o změnu začal zle

Argentinský kapitán Lionel Messi leží na trávníku.

Lionel Messi + národní tým = zklamání. Jednou už v argentinské reprezentaci skončil. Od loňského...

Nemám sílu ukázat, co umím, lituje fotbalový záložník Vůch

Egon Vůch

Už odehrál lepší utkání. Přátelák proti Viktorii Plzeň však měl pro Egona Vůcha jiný význam. Na...

Vrátil se Kaya, trénuje i Ben Chaim, na cestě je Lischka. Sparta začala

...A DO BOJE!  Vpředu bojuje o míč i střední obránce Semih Kaya, čerstvá posila...

VIDEO Šestatřicet fotbalistů poznává a v nejbližších dnech bude poznávat nový sparťanský trenér Václav...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější....

Další z rubriky

Mladenovicová musela v Nottinghamu za výhrou z trávy do haly

Kristina Mladenovicová na turnaji v Dubaji

Po dvou dnech čekání se tenistky na turnaji WTA v Nottinghamu dočkaly prvních zápasů, ale místo...

Kristýna Plíšková první kolo zvládla, v Birminghamu teď vyzve sestru

Tenistka Kristýna Plíšková.

Ve druhém kole turnaje na trávě v Birminghamu dojde ve středu na sesterský souboj Karolíny a...

Strýcová a Plíšková postupují, Siniaková přechod na trávu nezvládla

Barbora Strýcová podává na turnaji v Birminghamu.

Barbora Strýcová a Karolína Plíšková vstoupily vítězně do travnaté části sezony. Strýcová v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz