Záhadné tenisové mašiny Made in China. Češkám se často pletou

PRŮKOPNICE. Li Na vyhrála Roland Garros 2011 a Australian Open 2014. Žádná z jejích krajanek v současnosti tak úspěšná není. | foto: AP

4 2019
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Pravačka. Levačka. Ne, pravačka. Levačka! Karolína Plíšková zjišťovala, co je zač Ču Lin, její první soupeřka ve Wimbledonu, a nemohla se dobrat pravdy.

„Jedna půlka lidí mi tvrdila, že hraje levou, a druhá zase, že raketu drží v pravé ruce,“ pobaveně líčila nasazená trojka trampoty s určením totožnosti čínské sokyně.

„Na okruhu je jich víc, mají podobná jména i obličeje, takže jsem vůbec nevěděla, na koho jdu. Zjistila jsem to vlastně až při nástupu na kurt.“

Trenérka Conchita Martinezová při taktické přípravě samozřejmě vypátrala nějaké záznamy na internetu, aby českou hvězdu vybavila náležitými radami. Plíšková přesto kráčela tak trochu do neznáma.

Podobně na tom bývají další české tenistky, jež se při putování po okruhu WTA setkávají s anglickými přepisy čínských jmen. A tápou.

„Zheng, Zhang, Wang... Je jich tolik, že nejdřív nevím, která je která. Orientuju se až podle fotek na Googlu,“ tvrdí Barbora Strýcová. „A podle tváře si vybavím, jak hrajou.“

V Top 200 se nyní na žebříčku nachází jedenáct Číňanek, v elitní padesátce momentálně sídlí tři z nich, 15. Wang Čchiang, 43. Čeng Saj-saj, 50. Čang Šuaj.

Wang Čchiang na turnaji ve Wu-chanu.

Wang Čchiang na turnaji ve Wu-chanu.

„Rozeznávám je podle raket a trošku podle stylu,“ říká Tereza Martincová, kterou v úterý na londýnské trávě vyřadila solidní a trpělivá Wang Ja-fan, 57. žena pořadí WTA.

V reprezentantkách nejlidnatější země světa si z oslovených krajanek udržuje největší pořádek Kateřina Siniaková. Někdy musí s jejich rozlišením pomoci svému otci a trenérovi. Leč jak sama poznamenává, vždycky si svůj dojem raději zkontroluje na webu.

Straní se ostatních

Není divu, že Číňanky kdekomu v branži splývají. Zatímco šmrncovní a vtipná Li Na, šampionka Roland Garros 2011 a Australian Open 2014, se stala globální sportovní celebritou, její následovnice ničím příliš nevynikají.

„Jsou naprogramované stroje bez emocí. Lítají ze strany na stranu. Nedají vám nic zadarmo, strašně dřou,“ popisuje jejich tenisové vlastnosti Martincová.

„Nemají rády lifty ani čopy,“ postřehla Plíšková.

„Hodně do toho chodí, nezkoušejí žádnou vyťukávačku,“ podotkla Strýcová.

Občanky státu řízeného všemocnou komunistickou stranou spojuje rovněž chování na dvorci, do něhož se promítá přísná kázeň, v níž jsou vychovávány. Žádné házení raketou, ba ani vztekání a nadávky.

„Jsou pravý opak hrozně sebevědomých Američanek nebo Rusek, které předvádějí různá divadýlka,“ tvrdí Martincová.

Na rozdíl od vstřícné Li Na, jež se například skamarádila s Petrou Kvitovou, se čínské dámy na WTA Tour obvykle straní ostatních. Tvoří uzavřené skupinky, nanejvýš poklábosí s dalšími Asiatkami. Mnohé příliš neovládají angličtinu.

Skvěle zaplacená otrava

Pouze Siniaková se zmiňuje o družbě se znamenitou deblistkou Čang Šuaj, třicetiletou dcerou fotbalisty a basketbalistky z přístavního Tchien-ťinu, který má okolo patnácti milionů obyvatel: „Ona i její tým jsou velice příjemní, zdraví mě a dokonce mi fandí. Párkrát jsme spolu trénovaly. A docela fajn je ještě Čeng Saj-saj.“

ČÍSLO 40. Světová čtyřicítka Šuaj Čang z Číny je soupeřkou české tenistky...

ČÍSLO 40. Světová čtyřicítka Šuaj Čang z Číny je soupeřkou české tenistky Kristýny Plíškové ve druhém kole Australian Open.

Přátelství se obecně v tenisovém společenství dvakrát nepěstuje, poněvadž se jeho členky mezi sebou takřka neustále perou o slávu a peníze.

Číňanky v něm proto představují relativně novou sílu, která roste s tím, jak se vzmáhá hospodářství v jejich vlasti.

„V Asii se pořádá víc a víc turnajů. Ony si tam někde nasbírají body, pak přijedou sem a my je neznáme,“ poznamenala Karolína Muchová.

Boj s nájezdnicemi z Dálného východu tak za nějaký čas může pro Evropanky, Američanky a Australanky představovat ještě zásadnější výzvu.

„Za deset let už budou tenis hrát jenom Číňanky,“ nadsazuje rozverně Strýcová a usmívá se, protože tuší, že v této době už si bude hovět v penzi.

Naplnění její věštby nasvědčuje přesouvání mnoha akcí WTA do říše se sáhodlouhou a košatou historií a téměř neomezenými finančními zdroji.

Letos se v Šen-čenu poprvé uskuteční Turnaj mistryň s rekordní dotací čtrnáct milionů dolarů (přes 315 milionů korun).

Tenistky na jednu stranu brblají, že v hotelových televizích nenaladí kloudný kanál, že se zamořený vzduch skoro nedá dýchat a že tamní cenzoři blokují přístup na některé populární internetové stránky.

Zároveň ovšem uznávají, že Číňanům jako pečlivým pořadatelům jinak není co vytknout.

Pročež jim nezbývá, než si zvyknout jak na pobyty v exotickém prostředí, tak na obtížně rozeznatelné konkurentky se zkratkou CHN za jménem.

Autor:

Davisův pohár v novém formátu

Tenisová týmová soutěž Davis Cup 2019: poprvé v novém formátu. Finálový týdenní turnaj pro 18 týmů se odehraje od 18. do 24. listopadu v Madridu.

Nejčtenější

MS basketbalistů 2019: zlaté Španělsko, Češi senzačně šestí

Tomáš Satoranský slaví výhru s českými fanoušky.

Mistrovství světa basketbalistů se poprvé v historii konalo v Číně, hostilo ho osm měst. Turnaj odstartoval 31. srpna a...

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Triumf srdce. Basketbalisté na MS přetlačili Polsko a hrají o historii

Čeští basketbalisté slaví povedenou akci v utkání mistrovství světa proti...

Tenhle tým prostě nic nevypustí. A českým basketbalistům se to vyplatilo: v souboji poražených čtvrtfinalistů vydřeli...

Rozhodl až poslední zápas. Tenisty v Bosně zachránil junior Forejtek

Jonáš Forejtek v rozhodujícím utkání Davis Cupu proti Bosně a Hercegovině.

Odvrátili selhání. Čeští tenisté během nedělního programu ztratili v Bosně a Hercegovině vedení 2:0, když prohráli...

Statečný boj na závěr. Basketbalisté podlehli Srbsku, na MS končí šestí

Český basketbalista Ondřej Balvín se snaží prosadit přes Srba Nikolu Milutinova.

Byli poločas od další velké senzace, ale soupeře z absolutní světové špičky nakonec nepřetlačili. Čeští basketbalisté...

Další z rubriky

Karolína Plíšková ovládla po výhře nad Martičovou turnaj v Čeng-čou

Karolína Plíšková v duelu s Elise Mertensovou z Belgie.

Česká tenista Karolína Plíšková zdolala ve finále turnaje v Čeng-čou chorvatskou tenistku Petru Martičovou 6:3, 6:2 a...

Rozhodl až poslední zápas. Tenisty v Bosně zachránil junior Forejtek

Jonáš Forejtek v rozhodujícím utkání Davis Cupu proti Bosně a Hercegovině.

Odvrátili selhání. Čeští tenisté během nedělního programu ztratili v Bosně a Hercegovině vedení 2:0, když prohráli...

Muchová si zahraje čtvrtfinále v Soulu, Bouzková v Kuang-čou končí

Karolína Muchová a její precizní snaha na turnaji v Soulu.

Ani jeden ztracený servis a bezmocná soupeřka. Karolína Muchová přehrála maďarskou tenistku Timeu Babosovou 6:2, 6:3 a...

Bouzková je ve čtvrtfinále, Kristýna Plíšková a Siniaková končí

Kristýna Plíšková se pokládá do úderu na turnaji v Soulu.

Česká tenistka Marie Bouzková postoupila na turnaji v Kuang-čou do čtvrtfinále, když její soupeřka Elina Svitolinová z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz