Jejím jednoznačným cílem bylo vylepšit 11. místo ze Salt Lake City, kde před týdnem zaznamenala své nejhorší umístění v této sezoně na dlouhých tratích.
Čas 4:04,15 z nížinné quebecké dráhy jí k naplnění tohoto cíle pomohl, vždyť je jen o půl sekundy pomalejší, než jaký minulý týden zajela na superrychlé vysokohorské dráze v Utahu.
Ve výsledkové listině vynesl české reprezentantce v Quebeku šesté místo v závodě.
A co víc, povedlo se jí uhájit celkové druhé místo v poháru, když odolala náporu Kanaďanky Maltaisové.
„Dnešek hodnotím daleko lépe než minulý týden, protože dnes jsem s tím mohla až do konce bojovat, nohy už nebyly takové zatuhlé. Za to jsem strašně ráda,“ líčila Sáblíková.
Směrem ke světovému šampionátu v Calgary se tak forma české rychlobruslařky po prosincovém zranění a následné lednové závodní přestávce ubírá tím správným směrem.
Los, který si se Sáblíkovou letos opravdu pohrává, jí v Quebeku už počtvrté v sezoně přiřkl jako soupeřku Norku Ragne Wiklundovou, vedoucí závodnici pohárové klasifikace.
Po prvním kilometru byla Norka o 56 setin rychlejší a obdobný odstup zůstával až do závěrečného kola. V něm se mocně finišující Sáblíková pokusila na Norku zaútočit – a málem ji i dokázala porazit, v těsné bitvě proťala cíl jen o šest setin po ní.
„Dnešní závod byl fajn, bavilo mě to a s Ragne to byl boj až do posledních metrů.“ vykládala.
Ani Wiklundová, před Novým rokem excelující, posléze v Quebeku nevystoupila v závodě na stupně vítězů. Skončila pátá, přesto s přehledem a s převahou 60 bodů ovládla celkové pořadí poháru na dlouhých tratích.
Sáblíková v pohárových kláních na 3000 a 5000 metrů v aktuální sezoně obsadila postupně páté, druhé, první, šesté, jedenácté a opět šesté místo.
„V Quebeku jsem zůstala s holkama v kontaktu, což je pro mě moc důležité i z hlediska psychiky,“ poznamenala. „Za celkové druhé místo v poháru jsem taky hrozně ráda, protože jsem si myslela, že pokud tady pojedu stejně jako minule, tak mi uteče.“
Až při úplně poslední příležitosti dokázala na první pohárové vítězství v sezoně dosáhnout někdejší suverénní královna dlouhých tratí Irene Schoutenová, trojnásobná olympijská vítězka z Pekingu.
Vedení v závodě se ve druhém páru ujala zkušená Kanaďanka Isabelle Weidemannová v čase 4:02,79, ten však neodolal výkonu 4:01,11 v podání Schoutenové v páté rozjížďce.
Quebecká starousedlice Valerie Maltaisová, před týdnem v Salt Lake City třetí, sice v následujícím páru čas nizozemské hvězdy dva kilometry ohrožovala, v závěrečných dvou kolech nicméně uvadala a po projetí cílem jí na Schoutenovou chybělo 1,62 sekundy.
Nizozemku pak nesesadily ani Sáblíková, ani Wiklundová.
A nedokázala to v poslední z osmi rozjížděk ani další Nizozemka Joy Beuneová, vítězka ze Salt Lake City. Za svojí krajankou zaostala o 1,51 sekundy a v pořadí závodu se vtěsnala mezi Schoutenovou a Maltaisovou.
Z šesti pohárových klání na dlouhých tratích vyhrála v této sezoně tři Wiklundová a po jednom Sáblíková, Beuneová a Scheutenová.
Další štací rychlobruslařské sezony už bude za dva týdny světový šampionát v Calgary.
„Doufám, že se budu dál zlepšovat tam, kde jsem už dříve v sezoně byla,“ vykládá Sáblíková. „Je pro mě teď otázkou, jak budu v Calgary vypadat. Ten minulý týden mě hrozně moc vyděsil. Ale nějaký trénink ještě absolvuji a potom uvidíme, na co to bude stačit.“
Finále SP v rychlobruslení v Québecu:Muži: 5000 m: 1. Bloemen (Kan.) 6:13,87, 2. Ghiotto (It.) 6:17,18, 3. Engebraaten (Nor.) 6:17,56. Ženy: 3000 m: 1. Schoutenová 4:01,11, 2. Beuneová (obě Niz.) 4:02,62, 3. Maltaisová (Kan.) 4:02,73, ...6. Sáblíková 4:04,15, divize B: 14. Kuršová 4:17,91, 18. Korvasová (všechny ČR) 4:21,67. |