Karolína Erbanová slaví triumf na mistrovství Evropy ve sprinterském čtyřboji.

Karolína Erbanová slaví triumf na mistrovství Evropy ve sprinterském čtyřboji. | foto: Reuters

Rychlobruslařka Erbanová zopakovala druhé místo na berlínské pětistovce

• 3
Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila i v sobotním závodu na 500 metrů na Světovém poháru v Berlíně druhé místo. Stejně jako v pátek ji porazila jen Japonka Nao Kodairaová, za kterou česká reprezentantka zaostala o 71 setin sekundy. Třetí skončila Heather Bergsmaová z USA.

„I přes další úspěch zůstávám při zemi. Soustředím se na sebe a pořád je co vylepšovat. Jdu závod od závodu,“ uvedla Erbanová pro Radiožurnál. V lednu se jí totiž enormně dařilo, na začátku roku vyhrála v nizozemském Heerenveenu premiérové mistrovství Evropy ve sprintu.

Čtyřiadvacetiletá Erbanová se v pátek v německé metropoli poprvé v kariéře probojovala na stupně vítězů na nejkratší trati. Dnes sice zajela o 16 setin sekundy horší čas, ale obdobně na tom byly i její soupeřky.

Rodačka z Vrchlabí se představila v osmé z deseti rozjížděk a po dojezdu byla v čele. Z prvního místa ji sesadila až v poslední jízdě startující Kodairaová. Erbanová, která úvodní dva závody SP vynechala, se posunula na 11. místo v průběžném pořadí seriálu.

„Nao je teď asi na pětistovce neporazitelná. V pátek zajela kolo za 27,0, což se u ženských vidí málokdy. Udělala velký krok a já jsem nejlepší z toho zbytku,“ usmívala se Erbanová, která zároveň přiznala, že dnes udělala dvě menší chyby.

„Kvůli tomu jsem zajela horší čas než v pátek. Cílem přitom bylo se zlepšit. Byla to ale stabilní pětistovka, což je nyní pro mě hlavní. Potřebuji se držet na dobré úrovni, abych nezajela jednou rychle a pak nespadla zpět,“ podotkla Erbanová, která SP v Berlíně bere jako generálku na únorový světový šampionát na jednotlivých tratích.

Nikola Zdráhalová v divizi B závodu na 1500 metrů obsadila časem 1:59,62 druhé místo a získala 19 bodů do Světového poháru. Dvacetiletá česká reprezentantka nestačila jen na Číňanku Mej Chan, za kterou zaostala o sedm setin sekundy. Eliška Dřímalová byla čtyřiadvacátá.

O třetím místě Martiny Sáblíkové na 1500 metrů čtěte ZDE

Světový pohár v rychlobruslení v Berlíně

Muži:
1000 m:
1. Nuis 1:08,25, 2. Verbij (oba Niz.) 1:08,84, 3. Lorentzen (Nor.) 1:09,03.
Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Nuis 400, 2. De Haitre (Kan.) 275, 3. Verbij 270.

5000 m: 1. Bloemen (Kan.) 6:15,84, 2. Michael (N. Zél.) 6:16,65, 3. Bergsma (Niz.) 6:17,99....v divizi B: 5. Druszkiewicz (ČR) 6:30,31.
Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Bergsma 330, 2. Michael 310, 3. Bloemen 293, ...45. Druszkiewicz (ČR) 2.

Ženy:
500 m: 1. Kodairaová (Jap.) 37,57, 2. Erbanová (ČR) 38,28, 3. Bergsmaová (USA) 38,43.
Průběžné pořadí (po 8 závodech): 1. Kodairaová 600, 2. Cudžiová (Jap.) 505, 3. Jü Ťing (Čína) 452, ...11. Erbanová 231.

1500 m: 1. Wüstová 1:55,85, 2. Leenstraová (obě Niz.) 1:56,12, 3. Sáblíková 1:56,36, ...v divizi B: 2. Zdráhalová 1:59,62, 24. Dřímalová (všechny ČR) 2:06,87.
Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Leenstraová 370, 2. Wüstová 350, 3. Bergsmaová 330, ...8. Sáblíková 175, 29. Zdráhalová 28.