Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

K2 je jako baba. Nakonec podlehne, říká horolezec Jaroš

  9:00
Před patnácti lety stál na Mount Everestu, své první osmitisícovce. Za rok se horolezec Radek Jaroš může stát prvním Čechem, který viděl vrcholy všech čtrnácti nejvyšších hor světa. K zisku Koruny Himálaje mu zbývá poslední krok – zrádná K2, kterou dobýval už čtyřikrát.

Radek Jaroš na vrcholu Lhoce (8516 m) | foto: Radek Jaroš

Přiskákal s berlemi a na nohou měl navzdory lezavé zimě sandály. Jen pahýl palce vykukoval z ovázaného chodidla. "Zase mě kousek uřízli, abych byl zajímavější," vtipkoval Radek Jaroš.

Před třemi týdny absolvoval český horolezec šestou operaci, při níž mu amputovali další dva články prstů. Po omrznutí na poslední expedici na Annapurně už ztratil devět článků na levé noze, další dva na pravé. Bez drastické operace by však Jaroš nemohl naplnit svůj sen – nasadit si Korunu Himálaje.

Stál už na třinácti osmitisícovkách, do cíle jeho mise mu zbývá poslední, ta nejdrsnější ze všech – K2. Čtyřikrát dobýval její vrchol, čtyřikrát se musel otočit. "Je v tom touha i posedlost," říká o posledním kroku, který plánuje na příští rok. "Ale zároveň vím, že když nějaký Radek Jaroš nevyleze na K2 a nebude tu Korunu Himálaje mít, tak se zeměkoule nezačne otáčet v protisměru."

Co už má za sebou

Radek Jaroš nedávno vydal čtvrtou knihu s názvem Hory shora 2. Publikace nese podtitul Příběhy z dalších sedmi osmitisícovek a 49letý horolezec v ní popisuje expedice z let 2008–2012 včetně své zatím poslední cesty na Annapurnu, desátý nejvyšší vrchol světa.
Během výstupu mu omrzly prsty na nohou a musel podstoupit šest operací a amputaci jedenácti článků.
Za rok plánuje stanout na vrcholu K2 (8 612 m), poslední a nejdrsnější z nejvyšších hor světa, která mu chybí ve sbírce. O vrchol se pokoušel už čtyřikrát, pokaždé ho zradilo počasí.
Jaroš dosud zlezl třináct osmitisícovek:
1998 Mount Everest (8 848 m)
2002 Kančendženga (8 586)
2003 Broad Peak (8 047)
2004 Čo-Oju (8 201)
2004 Šiša Pangma (8 046)
2005 Nanga Parbat (8 125)
2008 Dhaulágirí (8 167)
2008 Makalu (8 463)
2009 Manáslu (8 162)
2010 Gašerbrum II (8 035)
2010 Gašerbrum I (8 068)
2011 Lhotse (8 516)
2012 Annapurna (8 091)

Přesto by byla škoda skončit kousek před cílem, ne?
Samozřejmě. Když jsem stál na Everestu, své první osmitisícovce, ani mě nenapadlo, že bych jednou mohl mít všech čtrnáct. Když jsem stál na své páté, kámoš a sponzor mi řekl: Tak už to vylez všechno, ne? A já jsem si plácal na hlavu. Sice je to pěkné číslo, ale je jich čtrnáct. Až když jsem stanul na té deváté, tak jsem se tím začal zabývat.

Že byste se mohl stát patnáctým člověkem, který bez kyslíku vylezl na všechny?
 Vždyť to už něco znamená, ne? Do vesmíru se podívalo snad 500 lidí. Je to lákadlo, ale samozřejmě ne přes mrtvoly.

Jaký máte po těch letech s K2 vztah?
Hele, já s ní dobrej, jen ona má možná problém se mnou. Ale myslím, že nakonec najdeme společnou řeč. Je to jako s babama: Když do nich hučíš dostatečně dlouho, podlehnou taky.

Proč je ta hora tak nepřístupná?
Je to potvora, protože ze všech osmitisícovek leží nejvíc ve vnitrozemí a tam převládají severozápadní větry. Když fouká, tvoří se kolem vrcholu turbulence, a zatímco naproti na Broad Peaku jsou vrcholové dny, K2 je zavřená. Ve výšce 7 000 metrů visí mrak, ve kterém fouká, sněží a nedá se jít. Nikdy jsem neskončil na lezecké neschopnosti, pokaždé mě zastavilo počasí.

Přitom už jste spolu mohli být dávno vypořádaní.
Jo, nejblíž vrcholu jsem byl hned při první expedici, jenže z naší skupiny jsem byl jediný dobře aklimatizovaný. Když jsme stoupali do čtvrtého výškového tábora, kluci řekli, že se necítí, a otočili jsme to. Týden po tom přišel druhý pokus, ve dvě ráno jsme vyšli k vrcholu a pět minut nato se zkazilo počasí.

PAUZA. Radek Jaroš v jednom z výškových táborů při výstupu na Lhoce
TUDY POLEZU. Horolezec Radek Jaroš ukazuje, kudy se vydá na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhoce

Kdy má vypuknout další pokus?
Teď mi vytáhnou stehy, v prosinci začnu přípravu a termín je daný jednoznačně – červen, červenec, srpen. Po mých padesátinách. Bude to první počin druhé poloviny mého života.

Do jakého věku se dá rozumně lézt?
Ještě jsem mladej, ne? Když jsem byl poprvé v Himálaji, tak mě nenapadlo, že bych mohl v tomto věku ještě dobře lézt. Teď už vím, že to jde. Nevím, jestli je to tréninkem, nebo genetikou, ale ve vysokých horách mě ještě nikdy nikdo neutavil.
A to jezdím i s kluky o dvacet let mladšími. Velkou roli hraje výdrž a zkušenosti. Když budu mít čas, vůli a prostředky se připravovat, pět let na tom dokážu být dobře. Hele, Váňovi bylo taky 60, když skončil.

Jenže skončil pádem.
A taky se na to nezapomene.

Co stojí taková expedice?
Nekonečný prachy! Těžko se o tom mluví, protože je to neuchopitelné. Je to jako s autem. Můžu je mít za 200 tisíc, ale taky za dva miliony. A expedici stejně tak. Je otázka, jestli budu běhat doma na stepperu, nebo vyjedu do tepla.
Samo povolení expedice stojí kolem deseti tisíc dolarů.

Je těžké sehnat takový balík peněz?
Mám to vyřešené, jsem schopen odjet. Ale peněz není nikdy dost. Potřeboval bych teď spoustu přednášek, kde by se prodávala moje nová knížka, ale to jsem pak týden mimo s minimálním tréninkem.

Při pohledu na vaše nohy je jasné, že hory jsou o obětech. Za jakou hranici už nepůjdete?
Když jdeš do hor, nikdy o takových věcech nepřemýšlíš, nepřipouštíš si, že ty budeš ten mrtvý, že ty přineseš oběť. Bylo by to scestné uvažování. A když se to stane, musíš s tím umět žít, a ne se trápit, že jsi tam byl. Stejně je to nevratné.

OMRZLINY. Horolezec Radek Jaroš si z výstupu na osmitisícovou Annapurnu odvezl

OMRZLINY. Horolezec Radek Jaroš si z výstupu na osmitisícovou Annapurnu odvezl omrzliny prstů na nohách.


Jak těžké je poznat hranici, za níž už to "smrdí"?
Strašně a někdy se to ani poznat nedá. Já jsem se několikrát otáčel na dohled vrcholu. Na Everestu 50 výškových metrů pod vrcholem, na Dhaulágirí 200 metrů. Ale raději jsem to vzdal, protože jsem cítil, že by byl velký problém dostat se dolů. V takovém okamžiku je lepší řídit se heslem: hrdinů jsou plný hřbitovy, lepší je živej posera. To rozhodnutí je těžké, jsou v tom prachy, čas, ješitnost, touha. Jenže někdy je potřeba to všechno podržet na uzdě. Musíš myslet na to, že se pohybuješ v terénu, kde nesmíš udělat jedinou chybu. Může mít fatální následky.

Jak vám všechny ty amputace bere hlava?
Stalo se to. Samozřejmě mi to nedělá úplně dobře, stálo mě to spoustu času, bolesti, ale je to tady. Můžu se zavřít do baráku a plakat nad svým těžkým osudem, nebo se s tím naučit žít a makat dál. Podporuju tři charitativní projekty, a když vidím, s jakými osudy děcka žijou od narození, tak to, co mám já, je nic. Rýmička. Samozřejmě mě to omezí, ale nemocný děcka mi dávají jiný náhled na svět.

Proč jste si nechal uříznout ten poslední prst?
Je to něco jako apendix. Kdybych žil poklidným životem Pražáka nebo moravského zemědělce, mohl bych s tím žít do smrti. Ale protože ještě chci dělat to, co dělám, byl to potenciální zdroj ohrožení. Prst musel pryč, aby horolezení pokračovalo. U skalního lezení mi vadil vyloženě, všechny ostatní už jsem měl uříznuté a jediný prsteníček vyčníval. Kdyby šel všechen tlak jen na něj, asi by to nevydržel. Nebo bych nevydržel já bolestí.

Trošku cynická otázka: Jak to teď máte s velikostí bot?
 Paradoxně mám větší, firma Lowa mi udělala boty na míru. Dal jsem jim připomínky, kde chci zateplit, kde rozšířit. Já mám malou nohu, proto jsem dosud míval sedmičky, ale jak jsem teď omrzlej, tak mi udělali vnitřní botičku, která je víc izolovaná, a tak mám osmičky. I když u lezeček budu mít jednu sedmičku a jednu pětku. Blbý je, že budu muset vždycky kupovat dva páry a jednu botu vyhodit.

Autor:

Sport v roce 2021

28. 11. 2020 - 21. 3. 2021 (přehled závodů)
24. 2. – 17. 3. MS v klasickém lyžování (Oberstdorf)
4. - 14. 3. (Nové Město na Moravě)
21. 5. - 6. 6. (Minsk a Riga)
11. 6. - 11. 7. (13 měst)
23. 7. - 8. 8. (Tokio)
  • Nejčtenější

Morální selhání, omlouvá se šéf Slavie za pozvání hostů na fotbal

Šéf fotbalové Slavie se kaje za to, že klub na výjimečný souboj ve vyřazovací fázi Evropské ligy pozval VIP hosty....

Leicester - Slavia 0:2, senzace v Evropě, osmifinále trefili Provod se Simou

Slávističtí fotbalisté způsobili pohárovou senzaci. Český šampion vyhrál v Leicesteru 2:0 a slaví postup do osmifinále...

Muchová se po boji do finále Australian Open nepodívá, podlehla Bradyové

Znovu předvedla statečný a houževnatý výkon, odvrátila čtyři mečboly. Na vítězství ale tentokrát nedosáhla. Karolína...

Sen pro každého trenéra. Souček jako Terminátor, West Ham velebí české Ironmany

Ten záběr během neděle obletěl sociální sítě. „On je jako Terminátor,“ žasl televizní expert Jamie Redknapp, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Leicester 0:0, zlepšení po půli, ale bez gólu. Šance do odvety jsou vyrovnané

Dlouho očekávaný dvojzápas zůstává po prvním duelu otevřený: fotbalisté Slavie remizovali doma v Edenu v úvodním kole...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Vláda neplánuje v rámci zpřísňování omezit sportovní soutěže

Vláda neplánuje mezi nová opatření proti šíření covidu-19 zahrnout zákaz profesionálního sportu. Novinářům to po...

Skeetař Nýdrle byl čtvrtý na Světovém poháru brokařů v Káhiře

Skeetař Tomáš Nýdrle obsadil čtvrté místo v úvodní letošní soutěži Světového poháru v brokové střelbě. V Káhiře mistr...

Sáblíková vypráví. O sezoně a příjemných i nepříjemných překvapeních

Takhle krátkou sezonu nikdy nezažila. A že by ji celou strávila na jednom místě? To už vůbec ne. Prazvláštní zimu má za...

Kempy se ruší, plány se bortí. Potřebuju se prát, říká Krpálek

Plánoval objíždět zahraniční kempy, chtěl vyrazit i do oblíbeného Japonska. Toužil se co nejlépe připravovat na...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...