Klára Vaculovičová, česká rozhodčí stolního tenisu

Klára Vaculovičová, česká rozhodčí stolního tenisu | foto: Jan Brychta

Rozhodčí stolního tenisu Vaculovičová: Olympiáda je snem každého

  • 0
Český stolní tenis nereprezentují na vrcholných akcích pouze hráči, čím dál výrazněji se prosazují rozhodčí. Jednou z nich je Klára Vaculovičová. Civilním povoláním zubařka získala nedávno – teprve jako druhá z českých rozhodčích - nejvyšší mezinárodní licenci Mezinárodní federace stolního tenisu, tzv. Modrý odznak Mezinárodní federace stolního tenisu (Blue badge ITTF). “Je to pro mě ohromný závazek,“ netají česká rozhodčí, která v tomto týdnu působí na Czech Junior and Cadet Open v Hodoníně, největším mezinárodním juniorském turnaji v České republice.

Co všechno jste pro získání nejvyšší licence ITTF musela všechno udělat?
Proces získání Modrého odznaku má tři fáze. Nejdříve musíte úspěšně napsat pokročilé zkoušky z pravidel – tzv. ARE (Advanced rules examination) a absolvovat kurz AUT (Advanced umpires training), které většinou probíhají při velkých turnajích typu mistrovství Evropy nebo mistrovství světa. Tudíž je potřeba být na ně nominován. Následuje praktická část, kdy vás při práci hodnotí zkušenější rozhodčí, což někdy může být zdlouhavé a trvat několik turnajů. Když máte čtyři kladná hodnocení, můžete jít k pohovoru, který probíhá v angličtině. Mně to trvalo tři turnaje v rozmezí osmi měsíců.

Jaké akce můžete nyní odznakem rozhodovat?
S touhle kvalifikací se otvírají dveře k nejlepším turnajům. Některých se mohou účastnit pouze rozhodčí s Modrým odznakem. Výsledná nominace však nakonec podléhá schválení pořádající organizace ETTU a ITTF, takže odznak samotný není záruka. Ale šance se výrazně zvyšují.

Ženy jako rozhodčí nejsou ve stolním tenisu na vrcholných akcích výjimkou. Přesto, jak se cítíte v „mužské“ přesile?
Výborně. Kolegové jsou gentlemani, a pokud jsem někdy pocítila rozdílný přístup, tak jen a pouze v pozitivním smyslu. Dříve jsem občas narážela na některé trenéry a hráče, kteří viděli mladou holku a zkoušeli moje reakce. Někdy to bylo náročnější, ale ve finále to byla skvělá škola, která mě posunula dál. Takže podobné situace už naštěstí nastanou zřídkakdy.

Čeští rozhodčí ve světě

Čeští rozhodčí stolního tenisu se stále častěji objevují na významných mezinárodních akcích v zahraničí.

Příkladem toho je mistrovství světa družstev 2016, které bude od 28. února do 6. března hostit Kuala Lumpur. V Malajsii se představí hned trojlístek českých rozhodčích – Petr Bohumský (hlavní rozhodčí celého MS družstev), Roman Klecker a Radek Cankař (rozhodčí u stolu).

Roman Klecker bude také jedním z rozhodčích na letošních paralympijských hrách v Riu de Janeiro.

Pravidla stolního tenisu se neustále mění, čímž stoupají nároky na rozhodčí. Jak vnímáte současný trend?
Je to pro nás rozhodčí velmi náročné. Drtivá většina rozhodčích má své civilní zaměstnání a stolní tenis je jejich koníčkem. Měnící se pravidla zase jako tak velký problém nevidím. Z mého pohledu je nejtěžší, že já jako zubař mám rozhodovat kritické okamžiky zápasů lidí, kteří stolnímu tenisu věnovali celý život. Já se po skončení turnaje vrátím zpátky do nemocnice. Ale hráče čeká další tréninkový nápor, další turnaje. Někdo si to nepřipouští, ale pokud máte nějaké svědomí a zodpovědnost, tak vás to donutí vybičovat se k maximu.

Které významné akce jste v poslední době rozhodovala a na kterou nejraději vzpomínáte?
Rozhodně nejsilnější dojem ve mně zanechalo loňské mistrovství světa v čínském Suzhou. Byla to moje první velká akce na světové úrovni, výborný kolektiv lidí, plno zážitků a zkušeností. A samozřejmě zahájení cesty k Modrému odznaku. Dále ráda jezdím na Slovensko, pak samozřejmě World Tour v Olomouci a Czech Junior & Cadet Open v Hodoníně. Z těchto domácích akcí se už stala citová záležitost.

Máte nějaký zajímavý osobní zážitek z rozhodování v zahraničí?
Zážitků je plno. Například v Číně na mistrovství světa chodily na zápasy koukat celé třídy v doprovodu svých kantorů a po jednom obzvlášť úmorném utkání nám jako rozhodčím celá tribuna čínských dětiček zaaplaudovala. To se mi nikdy předtím nestalo a myslím, že i dlouho zase nestane.

Láká vás rozhodovat třeba na olympijských hrách?
Olympiáda je lákadlo pro každého, kdo se sportu více věnuje. Ale než si to zasloužím, tak na sobě budu muset ještě hodně pracovat.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž