| foto: Reuters

Evropa je nechtěla. A tak ji ragbisté Argentiny předehnali

  • 11
Zní to jako prostý recept. „My Argentinci a obecně my všichni z Latinské Ameriky chceme být pořád šťastní, máme to v genech,“ líčil Martin Landajo, mlýnová spojka reprezentace. „A platí to i ve sportu. Fotbal tak hrajeme, u ragby to neplatilo. Proto jsme změnili styl.“ A to, co britská média nazvala „happy rugby“, přináší nejen štěstí, ale i úspěch. Argentina je v semifinále mistrovství světa a zkompletovala nadvládu jižní polokoule; o medaile nehraje poprvé v historii nikdo z Evropy.

Argentinu chválí za pohledný styl, útočný i tvrdý, líbivý i efektivní. Země si užívá velký progres, přitom vše mohlo být jinak. Ano, tohle je totiž příběh pro alternativní dějiny sportu.

V roce 2007, na šampionátu před osmi lety, Argentina senzačně a částečně i šťastně došla k bronzu, jenže vstupem mezi elitu zároveň musela řešit otázku: Kam s námi?

V ragby existují turnaje Six Nations pro evropské velmoci a Rugby Championship, dříve Tri Nations, pro giganty jižní polokoule, tedy trio Nový Zéland, Austrálie, JAR (i letos jsou všichni v semifinále).

Na ně si Argentinci logicky nevěřili, zažádali o vstup do Six Nations... A byli odmítnuti. Potupa? Kdeže. Viděno zpětně velké štěstí! „Upřímně si nemyslím, že bychom nyní byli tak silní, pokud by nás přijali,“ řekl jeden z trenérů Pablo Bouza.

Argentina našla vlastní cestu. Od roku 2009 rozjela akademie, kde se rozvíjí nejen fyzička a technika, součástí je i správné stravování či mentální trénink. „Akademie jsou klíčové,“ říká Bouza, jenž jednu sám vedl.

V roce 2010 zase země poslala tým do soutěže v JAR: tím se vyřešil problém, že dříve ragbisté museli za prací do Evropy. Orientace na ragby jižní polokoule – rychlejší i techničtější – pak z Tri Nations učinila akci pro čtyři. Argentince mezi sebe přijali ti nejlepší.

„Vezměte si, že dříve jsme hráli šest zápasů za rok. No a od posledního MS v roce 2011 do toho letošního někteří kluci nastoupili jen proti Novému Zélandu devětkrát!“ vypočítává Bouza; na Rugby Championship jeho tým letos dokonce šokoval triumfem nad Jižní Afrikou, což potvrdil nyní na mistrovství.

Přezdívka z donucení

Britské ostrovy truchlí, Francie se hádá, Argentina slaví. Kdo ví, co by se dělo, kdyby „Pumy“ mezi sebe Evropa přijala. „Možná by hráli konzervativně jako Francie, jednostranně jako Wales či hledali vlastní identitu jako Anglie,“ píše BBC.

Mimochodem, přezdívka je vlastně chybná: zrodila se v roce 1965, kdy země byla na turné v JAR a tamní novinář Carl Kohler dostal za úkol vymyslet zkratku typu All Blacks (Zéland) či Wallabies (Austrálie). Na dresech uviděl kočkovitou šelmu a pod tlakem uzávěrky ji označil za pumu, byť šlo o jaguára. Argentinci si ji však přisvojili a teď se za „Pumy“ sami hrdě označují.

A jako šelmy se chovají i na hřišti; z evropských lovců náhle učinili vlastní kořist.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž