KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku. | foto: Martin Flousek/ceskyflorbal.cz

11 2018
Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi čtvrtými. Když však pomineme sportovní výsledek, tak florbalisté teď na mistrovství světa v Praze znovu dokázali, že existuje obor, ve kterém jsou Češi - ač o tom mnozí nic netuší - skuteční mistři.

Že jde-li o organizaci světových sportovních akcí, o atmosféru, o divácký zájem i atraktivitu pro zahraniční fanoušky, je Česko dokonalým místem pod sluncem.

Vládci světového florbalu v Praze čekali profesionální servis, leč i tak přiznali, že dokonalost turnaje je překvapila. Byl nejlepší z dosavadních 12 šampionátů a třeba celková návštěva 182 tisíc diváků je o 72 procent vyšší, než byl dosud platný rekord.

Kdo zná místní sportovní reálie, překvapen není. Tři roky drží Česko rekord v návštěvnosti na hokejovém mistrovství světa a pár let ještě bude. Šéf svazu Tomáš Král tehdy v květnu 2015 bez nějaké nabubřelosti říkal: „Jsem přesvědčen, že to bylo nejlepší mistrovství v historii.“ Bylo.

Biatlonisté mluví v superlativech o zázemí i pobláznění lidí v Novém Městě.

Roger Federer, tenisová modla, zase loni vyprávěl, že premiérový ročník Laver Cupu on i jeho spolupracovníci umístili do Prahy kvůli tomu, že tu byla jistota dokonalé organizace i zájmu.

Příští rok na podzim se sem vrátí NHL.

Skvělého hodnocení se dočkal také srpnový golfový turnaj na hřišti Albatross.

MotoGP v Brně má pro změnu v kalendáři své místo po letní přestávce, protože španělští promotéři vědí, že nemusí pospíchat z dovolené, neboť závod bude špičkově nachystán. Když nedávno poprázdninový termín svěřili Rakousku, byla rázem jejich letní siesta o pár dní kratší.

MS florbalistů v Praze

Speciální příloha iDNES.cz

To vše nám Čechům říká: Přestaňme už sebemrskačsky vzpomínat na Liberec, na zpackaný šampionát v klasickém lyžování, po kterém v roce 2009 zbyly stamilionové dluhy a zostuzení.

Ano, tenkrát se pár šíbrů slušně napakovalo, zatímco mnozí drobní podnikatelé se kvůli nim ocitli na pokraji krachu, či do něj přímo spadli. A ano, je tu tvář Kateřiny Neumannové, která se rázem ze zlaté olympijské hrdinky stala symbolem organizační břídilky, byť jí možná za nehty nezůstal ani halíř.

A ano, tahle nezvládnutá akce způsobila takové stigma, že Češi dostali pocit, že jsme národ pořadatelských neumětelů, a politici rázem také strach uvolnit miliony z veřejných zdrojů, protože za vším čuchali habaďúru.

Ne, teď už je Česko jinde a sportovní svět si toho je vědom.

Buďme hrdí, sebevědomí, nebojme se o velké události ucházet. Jen zůstávejme realisté, aby zase někoho nenapadla utopická myšlenka na letní olympiádu, kterou z hlav vymaže až studie za desítky milionů.

Zároveň je to výzva pro politiky, třeba i pro agenturu CzechTourism. Platí se desítky až stovky milionů za propagaci země. Často jsou smysluplné, občas nad jejich zacílením zůstává rozum stát.

Čeští a švýcarští florbalisté před soubojem o bronz na mistrovství světa v...

Čeští a švýcarští florbalisté před soubojem o bronz na mistrovství světa v Praze.

Sportovní akce však míří přesně. Zmíněné florbalové mistrovství podle šéfa českého svazu Filipa Šumana zajistilo Praze 50 tisíc přenocování. Přijely sem tisícovky cizinců, protože zvlášť ve Skandinávii je florbal sledovaný. Zlákal je sport, zároveň i adventní Praha, mnohé partičky také levné české pivo a večerní zábava.

Šuman a spol. si teď u renomované auditorské firmy nechávají spočítat, jaký ekonomický dopad šampionát pro státní pokladnu měl. Velmi pravděpodobně příjem z DPH či reklama - a to nejen v případě florbalu - přinesou víc, než bylo těch 30 milionů korun, kolik ministerstvo školství a město Praha na akci ze svých rozpočtů vydalo. A to se vyplatí.

Takže je čas z hlavy vymazat Liberec.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přináší celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Giro d’Italia, Roland Garros, Davis CupLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS v ragby, SP biatlonistů 2019/2020souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Kritizované dresy hokejistů jdou na dračku. Prodejnost trhá rekordy

Český útočník Jakub Voráček a jeho emoce ve tváři. Radost, nebo vztek?

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Nové logo hokejové reprezentace je ošklivé a nevkusné. Není hodno národního týmu. Podobná kritika...

Rusko - Finsko 0:1. Seveřané jsou ve finále, sborná poprvé na MS padla

Finové se radují z postupu do finále mistrovství světa, v semifinále porazili...

VIDEO Prvním finalistou hokejového mistrovství světa jsou Finové, kteří v semifinále přehráli dosud...

ONLINE: Česko - Kanada 0:1, národní tým jde do druhé třetiny se ztrátou

Kanaďan Damon Severson (vlevo) a Jakub Voráček v souboji o puk.

Sledujeme online Hokejová horečka vrcholí, česká reprezentace vstoupila do boje o medaile na mistrovství světa....

Slováků je mi líto, řekl Vůjtek v Rozstřelu. A změnil by systém MS

Hokejový trenér Vladimír Vůjtek v  pořadu Rozstřel.

VIDEO Hostem pořadu Rozstřel byl v pátek bývalý trenér hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek. Zhodnotil...

Temné chvíle šampiona Procházky. O prodané medaili, dluzích i sebevraždě

Martin Procházka v roli televizního spolukomentátora na mistrovství světa na...

Košice (Od našeho zpravodaje) Dal zlatý gól na hokejovém šampionátu ve Vídni. Na olympiádě v Naganu přihrál na jedinou finálovou...

Další z rubriky

Paříž, pro české karatisty poslední šance na olympiádu

Česká karatistka Adriana Crhonková

Karate je na olympiádě novinkou. Češi vstupovali do kvalifikačního cyklu v roli outsiderů, ale...

Fuksa je na Světovém poháru v Poznani ve dvou finále, Dostál na kilometru

ZABER! Rychlostní kanoista Martin Fuksa v závodu Světového poháru v Bělehradě

Kajakář Josef Dostál i kanoista Martin Fuksa postoupili v Poznani na úvodní regatě Světového...

Lezec Ondra byl na Světovém poháru v Mnichově druhý v boulderingu

VICEMSTR.  Český lezec Adam Ondra skončil ve finále MS v lezení na obtížnost...

Sportovní lezec Adam Ondra obsadil na Světovém poháru v Mnichově druhé místo v boulderingu a vrátil...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz