Michal Březina při volné jízdě na mistrovství Evropy v Tallinnu.

Michal Březina při volné jízdě na mistrovství Evropy v Tallinnu. | foto: Profimedia.cz

Dvanáctkrát Top Ten. Trenér mu vynadal, ale Březina prožil emotivní loučení

  • 7
Než Michal Březina odcestoval na evropský šampionát krasobruslařů do Tallinnu, ve svém kalifornském klubu pořádal s trojnásobným mistrem světa Nathanem Chenem a kanadským reprezentantem Stephenem Gogolevem malé soukromé závody ve čtverných skocích. „Skákali jsme tři na tři a v posledních 14 dnech jsem ve čtverném salchowu porážel i Nathana,“ vyprávěl.

Pak přilétl do Estonska. A tady mu čtverný salchow najednou začal na trénincích odcházet. Těžko říci proč. Snad sehrály roli aklimatizace a únava. Snad zaúřadovala nervozita. Kdo ví.

Březina i jeho kouč Rafael Arutuňjan, který jej tentokrát řídil na dálku z Ameriky, z toho byli oba poněkud zmatení. „Trenér nechápal, co se děje,“ líčil český reprezentant.

Pátá nejlepší volná jízda. Březina se při své rozlučce s ME zlepšil o pět míst

Když po nevydařeném krátkém programu nefungoval čtverný salchow ani při pátečním ranním tréninku, sám Březina se rozhodl přestavět program volné jízdy.

Nahradil zahajovací čtverný salchow kombinací trojitého salchowa s trojitým toeloopem. 

„Trenér mi za to vynadal,“ nezastíral. „Ale kdyby tu byl a viděl, jak se s tím čtverákem trápím, asi by pochopil. A za tu kombinaci je skoro stejně bodů jako za sólového čtveráka.“

Postavil se tedy na led, rozhlédl se a jel. Naposledy ve svém velmi dlouhém krasobruslařském životě na mistrovství Evropy. Skákal jak z partesu. Točil piruety. Hrál si s krokovými variacemi. Přenesl rockové skladby Bryana Adamse do svých pohybů. Bruslil pro lidi a ti to ocenili. 

Toho večera dal vzpomenout i na doby, kdy Březinův parádní trojitý axel navrhovali experti do učebnic krasobruslení.

„To už byly zase Michalovy krásné trojité axely. Moc se mi dnes líbil,“ říkala do mikrofonu ČT Sport mezinárodní rozhodčí Olga Žáková. „Sázel tam skoky jeden za druhým jako brambory. V jeho jízdě nebylo žádné prázdné místo, vše skákal z kroků a z bruslařských pohybů, měl pěkné piruety i krokovku.“

Možnost zabojovat o medaile byla po krátkém programu nenávratně ztracena, ale Březina toužil, aby na rozloučenou s evropskými šampionáty ukázal program, kterým by potěšil.

Tušil, že možná už během této jízdy se dostaví i nostalgie.

A přesně to se dělo.

Čtvrtá olympiáda v řadě. Z krasobruslaře Březiny je světový unikát

„Snažil jsem se co nejvíc vstřebat energii ze stadionu, z lidí i z jízdy,“ vyprávěl později. „A pak jsem měl radost, že v podstatě všechno, co jsem natrénoval, jsem kromě toho čtverného salchowa ukázal. Navíc v plusových bodech a s energií a choreografií, jaká tam měla být. Měl jsem z toho dobrý pocit. Jediné, co té jízdě chybělo, byla ta jedna otočka při salchowu.“

Více než 80 bodů za technickou hodnotu, vysoké známky za komponenty, se 166,78 body takřka nový osobní rekord, pátá volná jízda večera a posun pořadím o pět míst vzhůru na konečné 10. místo, to byla čísla, která viděl na monitoru a jimž spokojeně přikyvoval.

Ale tento večer byl pro něj víc o emocích než o číslech.

Příběh, který začal v roce 2008

V Záhřebu v lednu 2008 debutoval coby sedmnáctiletý mladík na mistrovství Evropy. Tehdy získal titul Tomáš Verner před Stephanem Lambielem a Brianem Joubertem, zatímco junior Březina dával na 16. místě svými pokusy o trojitý axel příslib zajímavých věcí příštích.

VZPOMÍNKY NA MINULOST. Rok 2010, také ME v Tallinnu a teenager Březina na čtvrtém místě.

O patnáct let později je stále tady. Podvanácté v první desítce evropského šampionátu. V moderní historii krasobruslení byste v kategorii mužů po celé Evropě marně hledali jiného, který totéž dokázal. 

Březina na ME

Čtrnáct šampionátů, dvanáctkrát Top Ten

Záhřeb 2008 16. místo
Helsinky 2009 10. místo
Tallinn 2010 4. místo
Bern 2011 8. místo
Sheffield 2012 4. místo
Záhřeb 2013 bronz
Budapešť 2014 4. místo
Stockholm 2015 5. místo
Bratislava 2016 10. místo
Ostrava 2017 12. místo
Moskva 2018 8. místo
Minsk 2019 7. místo
Graz 2020 7. místo
Záhřeb 2021 zrušeno
Tallinn 2022 10. místo

Jistě, měl své kritiky. Vyčítali mu, že ze svého talentu a schopností nevytěžil víc, že neměl na boje o medaile dost silné nervy, že se mu tolikrát povedla jen jedna ze dvou částí programu. Přesto by i tito kritici měli nyní ocenit, jak dlouho patřil do širší evropské, ale také světové špičky, jak dlouho díky němu Česko mělo někoho, kdo hrál v popředí.

„Těší mě, že jsem vydržel a že dokážu takhle zajet i v jedenatřiceti,“ říkal v pátečním večeru.

V Brně, v bytě svých rodičů, se hřeje bronzová evropská medaile ze Záhřebu 2013, jeho jediná velká medaile z velkých šampionátů. V chorvatské metropoli, tak osudové pro jeho kariéru, stál před devíti lety na stupních vítězů se zlatým Španělem Javierem Fernandézem a stříbrným Francouzem Florentem Amodiem.

„Výsledkově byl Záhřeb mé nejlepší mistrovství. Pocitově mi třeba i jízdy na šampionátu v Tallinnu 2010 nebo v Minsku 2019 připadaly ještě vydařenější než při té medailové Evropě, ale tím hlavním závodem bude v mé hlavě vždycky Záhřeb,“ vzpomínal.

S MEDAILEMI. Tři nejlepší z evropského šampionátu v Záhřebu 2013. Zleva druhý Florent Amadio, vítěz Javier Fernández a třetí Michal Březina.

Zbývají mu dva týdny, aby na trénincích v kuřimské hale, kde vede krasobruslařské centrum jeho otec, opět oživil čtverného salchowa. Protože po loučení evropském jej v Pekingu čeká i to olympijské.

„Volná v Tallinnu je pro mě povzbuzením před olympiádou,“ ujistil. „Poslední tři týdny jsme se právě na volnou při tréninku v Kalifornii soustředili trochu víc, i na úkor krátkého programu, což byla asi chyba. Teď ji budu těch čtrnáct dní napravovat.“

Pro ty, kteří přijdou po mně

Až se za rok v Helsinkách opět sejde výkvět evropského krasobruslení, jméno Michal Březina ve startovní listině poprvé od roku 2008 nebude. 

Ale těm, kteří přijdou po něm, dal umístěním v Top Ten na rozloučenou malý dárek. Svojí pozicí v elitní desítce totiž zařídil místo na startu v roce 2023 dvěma českým krasobruslařům.

Snad budou takoví, kteří ho budou hodni.

„Byla by škoda, abychom zase měli díru, než se u nás někdo nový dostane do první desítky,“ říkal se vzpomínkami na desetileté období mezi Petrem Barnou a Tomášem Vernerem, kdy pro české muže často už jen postup mezi účastníky volných jízd byl úspěchem.

Letos skončil druhý Čech Matyáš Bělohradský na šampionátu na 27. místě. V Praze je v záloze také devatenáctiletý Georgij Reštenko, který už dokáže předvést čtverný skok, ale letos se mu vůbec nepovedla volná jízda na mistrovství republiky.

Po kariéře bude mít více času i na dceru:

„Nemohu říci, že už teď stoprocentně máme v Česku někoho dalšího pro první desítku, ovšem kluci na ni mají talent a schopnosti,“ povídal Březina. „Bude záležet na tom, kolik práce do toho chtějí vložit, aby s těmi v desítce mohli závodit. Nejde jen o skoky. Odskákat to na Evropě umí mnozí. Je to i o bruslení, o projevu, o tom, jak dokážou prezentovat program.“

Právě tím uměl on sám, obzvlášť ve starším věku, u rozhodčích zabodovat. Natolik, že i někteří krasobruslařští fanoušci z celého světa po jeho páteční volné jízdě na Twitteru navrhovali: „Měl by se tak jako Američan Jason Brown vykašlat na čtverné pokusy a rozdávat radost svým úžasným bruslením.“


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž