Královnou triatlonu je Španělka Burgosová

Karlovy Vary - Překvapivou vítězku má mistrovství Evropy v olympijském triatlonu žen v Karlových Varech. Stala se jí španělská reprezentatka Ana Burgosová, která sesadila z trůnu favorizovanou obhájkyni titulu Kathleen Smithovou z Belgie. Ta skončila až třetí, před ní se dostala ještě Italka Nadia Cortassová. České závodnice se neprosadily, tři z nich závod vůbec nedokončily. Mezi juniory se prosadil Belgičan Croes a Fernandesová z Portugalska.

Mistryní Evropy se stala až třicátá žena světového žebříčku Ana Burgosová, která je nejpříjemnějším překvapením šampionátu. Nešťastně naopak dopadl závod v karlových Varech pro Terezu Macelovou a další české reprezentatky.

Čechokanaďanka startující poprvé v barvách české reprezentace měla v následujícím okruhu defekt předního kola a ze třetí skupiny musela závod vzdát.

"Takhle jsem si první start za Českou republiku nepředstavovala. Slušně jsem zaplavala, na kole jsem se cítila celkem dobře, ale defekt znamenal konec," litovala Macelová.

Při absenci zraněné domácí jedničky Lenky Radové dopadla z českých závodnic nejlépe Renata Berková, která obsadila 14. místo.

Domácí příznivci mohli být spokojeni jen po plavecké části, neboť z vody na Rolavě jako druhá vylezla Lucie Zelenková, a potom až v závěru, kdy výborně běžela Berková. Na kole hned v úvodu spadla Vendula Frintová a odstoupila. Ve třetím ze sedmi okruhů skončila kvůli problémům s přehazovačkou Zelenková a smůlu si vybrala právě i Macelová.

Poli 58 závodnic dlouho dominovaly Angličanky, ale nakonec na ně medaile nezbyla. Vedoucí dvojici Dibensová, Harrisonová v pátém kole dojely Smetová a další Britka Allenová, ve druhé skupině byly navíc Caveová a Whitcombeová.

Ve třetí skupině jela Šupinová a až do defektu i Macelová se Zelenkovou. Berková, jež ve vodě ztratila na nejlepší celou minutu, se zpočátku trápila ve čtvrté skupině, ale postupně se rozjela a před během se posunula na dvacáté místo. Na nejlepší však hodně ztrácela.

V desetikilometrovém běhu dosáhla Berková čtvrtého času, což znamenalo posun na čtrnáctou pozici. "Na první bojce mě někdo potopil, ale hlavně úvod kola byl velice špatný. Vůbec jsem se nemohla rozjet," řekla v cíli zklamaná Berková, která měla za cíl umístění v první desítce. "V běhu jsem sice stáhla minutu a půl, ale ztráta na závodnice přede mnou byla moc veliká," dodala.

Šupinové došly síly a propadla se na 35. místo.  "Berková běžela skvěle. Před startem jsem tvrdil, že bude do patnáctky a to se jí podařilo," řekl spokojeně koordinátor reprezentace Jiří Jelínek. Zklamalo ho však, že závod dokončily jenom dvě jeho svěřenkyně.

Ve druhém ze čtyř běžeckých okruhů utekla anglickému triu Smetová a zdálo se, že si běží pro třetí evropský titul. Z hloubi pole se však kupředu rychle posouvala Burgosová, která před rokem skončila devátá.

Ve třetím okruhu již byla druhá a na osmém kilometru předběhla i Belgičanku. Skvěle běžela také Cortassová, loni až jedenáctá, které v závěrečných stovkách metrů neodolala ani desátá žena světového žebříčku Smetová.

Titul juniorského mistra Evropy obhájil Peter Croes z Belgie, zatímco mezi dívkami zvítězila s více než minutovým náskokem Portugalka Vanessa Fernandesová. Z českých zástupců se dařilo pouze Radce Vodičkové, která vybojovala páté místo. V závodě juniorů skončil nejlépe Petr Slamiak, jenž v konkurenci 69 triatlonistů doběhl jedenadvacátý.

Po plavání na koupališti Rolava rychle ujeli soupeřům Croes a Němec Thomas Springer. Tato dvojice spolu vydržela až do běhu, v němž měl jasně navrch Belgičan. Rychle se od svého soupeře odpoutal, získal náskok 200 metrů a ten si udržel až do cílové pásky.

V závodě juniorek se rozhodlo o dvou nejcennějších medailích rovněž hned v úvodu cyklistické části. V prvním ze tří okruhů ujela Fernandesová s Ruskou Annou Bojkovovou a získaly před sedmičlennou skupinou soupeřek náskok přes jednu minutu. V závěru se podařilo poodjet Fernandesové, jež si v pětikilometrovém běhu svou pozici pohlídala.

Ve druhé skupině si aktivně počínala Vodičková. Na kole udávala většinou tempo, ale v závěrečném běhu jí utekly Švýcarka Ryfová a Španělka Jimenezová. Vodičková se v závěru dokázala odpoutat od dalších soupeřek a doběhla si při premiéře na ME pro solidní umístění.

"Před startem jsem měla hlavně strach, abych nedostala ve vodě zbytečně moc ran. Chtěla jsem vylézt na takové pozici, abych měla čelo závodu na dohled," vykládala Vodičková, která si nejvíc věřila na kole. "Kopce jsem měla natrénované. S výsledkem jsem spokojená, před startem jsem neměla vůbec ponětí, do čeho jdu," řekla v cíli.

Výsledky - ženy: (1,5 km plavání - 40 km cyklistika - 10 km běh): 1. Burgosová (Šp.) 2:10:11 hod., 2. Cortassová (It.) - 20, 3. Smetová (Bel.) -24, 4. Whitcombeová -42, 5. Dibensová (obě Brit.) -1:01, 6. Franzmannová (Něm.) -1:14, 7. Zausalová (Rus.) - 1:43, 8. Allenová (Brit.) -1:38, 9. Lanzaová (It.) -1:56, 10. Harrisonová (Brit.) -2:15, ... 14. Berková -3:02, 35. Šupinová - 13:10, Zelenková, Macelová a Frintová (všechny Česko) všechny nedokončily.

- junioři: (750 m plavání - 20 km cyklistika - 5 km běh): 1. Croes (Bel.) 1:01:51 hod., 2. Springer (Něm.) -9, 3. Freeman (Angl.) -25, 4. Müstchard (Něm.) -51, 5. Krijat (Ukr.) - 55, 6. Widmer (Švýc.) -59, ... 21. Slamiak -3:30, 32. Kypta - 3:56, 39. Švarc -4:32, 43. Pospíchal -5:10, 51. Gondek (všichni ČR) -7:19.
- juniorky: 1. Fernandesová (Port.) 1:07:29, 2. Bojkovová (Rus.) -1:07, 3. Jimenezová (Šp.) -2:10, 4. Ryfová (Švýc.) -2:27, 5. Vodičková (Česko) -2:36, 6. Kochová (Maď.) -2:42, ... 38. Hampejsová -11:36, 39. Lukešová -12:24, Mastná (všechny ČR) nedokončila.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž