Jan Louda v semifinálovém utkání Czech Badminton Open proti indickému hráči...

Jan Louda v semifinálovém utkání Czech Badminton Open proti indickému hráči Sirilu Wermovi. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Jak Čech našel recept na Asiaty. A teď olympiáda v Paříži, cílí Louda

  • 0
V posledních měsících prožívá skvělé období. Vyhrál badmintonové Czech Open a posouvá se i světovým žebříčkem, aktuálně mu patří 123. pozice. Jan Louda však pomýšlí ještě výš. Do první stovky a třeba i na olympijské hry v Paříži 2024.

Když na konci října po dramatické bitvě vyhrál mezinárodní mistrovství republiky Czech Open, jásal: „Na konci to byly úžasné emoce, jen jsem seděl a řval. Určitě je to jeden z mých největších úspěchů.“

Podobné zápasy se od něj čekají.

Provází ho totiž pověst hráče, který by mohl v budoucnu táhnout český badminton.

Je mu sice dvaadvacet let, přesto už je Louda domácí jedničkou a nyní i vítězem brněnského turnaje, na který zamířila početná konkurence z 37 zemí světa.

„Vidíme v něm velký potenciál,“ říká Petr Koukal, někdejší olympionik a nyní předseda badmintonového svazu. „Právě on může usilovat o účast na olympijských hrách v Paříži.“

Jan Louda v semifinálovém utkání Czech Badminton Open proti indickému hráči Sirilu Vermovi.

S čímž souhlasí i trenér Josef Rubáš. „Honza za posledních pět měsíců získal čtyři medaile z turnajů evropského okruhu, což je potvrzení, že jdeme po správné cestě. Další výsledkové cíle jsou spojené s úspěchem na evropských a světových šampionátech a završením celého cyklu jsou samozřejmě olympijské hry v Paříži,“ líčil v tiskové zprávě svazu.

Louda se dlouhodobě připravuje v Plzni, kde letos vzniklo Národní badmintonové centrum. Kromě Rubáše na některých turnajích spolupracuje i s Oscarem Martínezem Salánem, který stál před lety za vzestupem španělského badmintonu a nyní se o to samé pokouší i v Česku.

Dříve se vyznačoval tím, že se neustále hnal za útokem. Někdy až bezhlavě, což s sebou přinášelo chyby. Teď je jiný. Razanci vyměnil spíš za větší kontrolu hry a postupný tlak.

„Moc mě baví přemýšlet nad tím, co dělá soupeři největší problémy a jak ho rozhodit z rytmu,“ popisuje Louda. „Čekám na ten nejvhodnější moment a pak udeřím.“

Badminton hlásí generační obměnu. Pomáhá s ní i španělský expert na vzestup

Výhodu spatřuje i v tom, že se dokáže popasovat se specifickým stylem asijských hráčů. Což nemůže říct každý.

„Spousta hráčů to má v hlavě nastavené tak, že když proti nim mají nastoupit, tak si říkají, že je to konečná,“ míní.

Asiaté totiž víceméně ovládají badmintonový svět. Jsou známi neuvěřitelným drilem, extrémně rychlými údery. Podle světového žebříčku se jich mezi prvními třiceti nejlepšími hráči nachází hned čtyřiadvacet. Z Evropy jim konkuruje jen pět Dánů a Nizozemec.

„Já je tak ale neberu. Vím, že tento sport ovládají hlavně oni, ale nemám z nich přehnaný respekt,“ líčí Louda.

Což potvrdil i na Czech Open.

Jan Louda v semifinálovém utkání Czech Badminton Open proti indickému hráči Sirilu Wermovi.

V semifinále nejprve porazil Inda Sirila Vermu, 96. hráče světa. Ve finále pak přehrál Malajsijce Tze Yonga, 82. badmintonistu žebříčku.

„Snažil jsem se je vymanit z jejich šablon a komfortních zón,“ prozradil recept. „Proti Asiatům musím mít skvěle rozvrženou strategii a ničit je postupně. Jejich hra je totiž celkem čitelná.“

Před Loudou si teď hráči nejlidnatějšího kontinentu budou muset dávat pozor na turnaji v maďarském Budaorsu. Právě ten totiž českou jedničku od čtvrtka čeká.

„Budu tam šestým nasazeným hráčem. Rád bych navázal na úspěch z Brna, minimálně se dostal co nejvýše,“ plánuje.

A třeba se zase o kousek přiblíží vytoužené první stovce žebříčku.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž