Sebastian Kienle se stává vítězem havajského Ironmana.

Sebastian Kienle se stává vítězem havajského Ironmana. | foto: AP

Ospalý má za sebou premiéru v Ironmanovi, české maximum však nezlepšil

• 1
Filip Ospalý při své premiéře v legendárním triatlonovém závodě Ironman na Havaji obsadil 31. místo. Ale svůj cíl zatím nesplnil. Nevyšel mu útok na české maximum Petra Vabrouška, který v roce 2002 skončil 19. Časem 9:10:57 zaostal i za osm let starým výkonem Martina Matuly (8:48:50).

Osmatřicetiletý Ospalý se po plavání držel v nejlepší desítce, ale v cyklistické části z elitní skupiny vypadl. „Bohužel jsem se nedokázal s tratí a počasím na Havaji poprat lépe,“ konstatoval Ospalý na facebooku.

Novým mistrem světa v dlouhém triatlonu se stal Němec Sebastian Kienle, kterého trénuje český kouč Luboš Bílek. Ve 30 letech přidal v čase 8:14:18 prestižní primát k letošnímu titulu mistra Evropy.

Vloni na Havaji skončil Kienle třetí, tentokrát stál na pódiu nejvýše spolu s Američanem Benem Hoffmanem a krajanem Janem Frodenem, olympijským šampionem z Pekingu.

Mezi ženami obhájila prvenství a vyhrála celkem potřetí Australanka Mirinda Carfraeová. Závod složený z 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a maratonského běhu zvládla za 9:00:55. Třiatřicetiletá vítězka v běhu překonala vlastní traťový rekord časem 2:50:26 a nechala za sebou švýcarskou debutantku Danielu Ryfovou, na niž po cyklistické části ztrácela zhruba 14 minut. Třetí skončila Britka Rachel Joyceová.

Premiéru má za sebou i Zanardi

Svůj první dlouhý triatlon na Havaji absolvoval bývalý pilot formule 1 Alessandro Zanardi, který po nehodě v roce 2001 přišel o obě nohy. Ke sportu se vrátil jako vozíčkář a vybojoval řadu triumfů na paralympijských hrách či cyklistickém mistrovství světa handicapovaných na handbiku. Na Ironmanu sice nevyhrál, ale zážitek ze závodu ho dojal.

„Fantazie. Tenhle den bude mít v mém srdci místo do konce života,“ rozplýval se sedmačtyřicetiletý Ital, který skončil na 272. místě absolutního pořadí v čase 9:47:14. Ve své kategorii byl devatenáctý.

Že si pro svou premiéru vybral zrovna Havaj, označil za značnou troufalost. „To je, jako kdybyste řekli: mám rád auta, chtěl bych závodit. Uvažuji o Velké ceně F1 v Monze,“ uvedl.