Legendární překážkový jezdec Richard Dunwoody navštívil Velkou pardubickou

Legendární překážkový jezdec Richard Dunwoody navštívil Velkou pardubickou | foto: Dan Materna, MAFRA

Došel na jižní pól, teď chce slavný žokej ujít tisíc mil za tisíc hodin

  • 1
Zkuste si představit, že byste každý den hodinu co hodinu chodili do obchodu nebo třeba na poštu, kterou máte zhruba 800 metrů od domova. Pořád po stejné trase, za světla i v noci. Spát byste mohli nejvýš tak 80 minut v kuse. To všechno po 42 dní. Před takovou výzvou nyní stojí slavný žokej Richard Dunwoody.

Vyhrál stovky dostihů, mezi nimi dvakrát Velkou národní v Liverpoolu. Loni došel na jižní pól. V hlubokém mrazu, se zátěží veškerého vybavení a zásob. "Nic tvrdšího jsem nezažil," říkal tehdy Richard Dunwoody.

Možná svůj komentář brzy upraví. V pátek se totiž pustil do projektu tisíc mil za tisíc hodin. Nemusí to znít tak hrozivě, ale zkuste si tuhle výzvu představit.

Každou hodinu se pětačtyřicetiletý Dunwoody vydá z hotelu Bedford Lodge v Newmarketu doprava, ujde zhruba 800 metrů k milníku a zase se otočí na cestu zpět. Stejnou trasou dokola a dokola chodí čtyřiadvacetkrát za den. Celkem ji při své misi pro čtyři charitativní organizace, která by měla skončit 10. července, ujde tisíckrát. Zdolá vzdálenost, která vzdušnou čarou téměř spojí Prahu a španělskou Valencii.

Richard Dunwoody

Narodil se 18. ledna 1964 v Belfastu. Slavný žokej vyhrál jen v Anglii 1 699 dostihů, dvakrát ovládl proslulou Velkou národní v Liverpoolu. Trojnásobný žokej šampion. Kariéru musel ukončit před deseti lety, po mnoha pádech už měl poškozené nervy v oblasti zad i pravé ruky.
Královna jej vyznamenala Řádem britského impéria. Loni došel na jižní pól, příští rok chce stanout na severním. Věnuje se poradenství ohledně sázek.

"Moje výprava na jižní pól byla těžká, ale tohle může dosáhnout naprosto jiné úrovně. Dvaačtyřicet dní s minimem spánku mě může dovést k bodu zhroucení. Ale mám ambiciózní charitativní plán. To je výzva," citovaly Dunwoodyho stránky spikesmag.com.

Nedostatek spánku bude nejspíš největším problémem. Dunwoody totiž může v kuse odpočívat nejdéle zhruba hodinu a dvacet minut. Jeho tělo bude trpět ohromnou únavou. "Chudák. To bude hrozné. Čeká ho ohromné psychické vypětí," líčí jachtař David Křížek.

Ten při své osamocené plavbě přes Atlantik zažil něco podobného. Na rozdíl od Dunwoodyho měl nevýhodu v tom, že na lodi byl úplně sám. Nikdo na něj nemluvil, žádný kamarád jej nemohl podpořit svou přítomností. To Dunwoody občas bude mít po boku jiné celebrity.

Ovšem oproti Křížkovi bude mít jiný "problém". Jachtař vysvětluje: "Nikam nespadne, nebude vystaven životnímu ohrožení, které udržuje člověka ve větší bdělosti. Bude upadat do letargie a chodit jako stroj."

Křížek i Dunwoody prošli testy spánkového režimu, žokeje budou sledovat vědci z univerzity v Ulsteru. "Doufám, že nebude spát hodinu a dvacet minut v kuse. Může to znít šíleně, ale dvacetiminutové cykly jsou lepší. Tělo upadne jen do krátkého spánku, ze kterého může vyskočit," popisuje Křížek.

Dunwoody opakuje výzvu, kterou v roce 1809 zdolal kapitán Robert Barclay Allardice. Vojáka, běžce, boxera a hazardního hráče tehdy hnala vidina vyhrané sázky, na niž se nabalily další. Údajně si díky svému odhodlání vydělal v přepočtu na dnešní dobu víc než 17 milionů korun. Celkem se prý na jeho pokus tehdy prosázelo asi 1,2 miliardy!

Zatímco Dunwoody má k dispozici pohodlné sportovní oblečení, kapitán Barclay chodil po téže trase v modrém kabátě, jezdeckých kalhotách a vlněných punčochách. Na konci na něm plandaly, zhubl 14 kilo. Chodil v dešti i pražícím slunci. Natáhl si kolenní vazy, rozbolel ho zub. Při míli číslo 607 jej prý přítel musel pobízet ranami holí, aby kapitán neusínal za chůze.

Ovšem Barclay vyhrál. Dunwoody touží po tomtéž. Však má další smělé plány. Příští rok by totiž chtěl pro změnu dojít na severní pól.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž