„Je moderní a jednoduché,“ ocenila dvojnásobná olympionička a česká ženská jednička Hana Matelová na čtvrteční tiskové konferenci.
„Moc se mi líbí originalita, je to něco nového, svěžího, nevím, jestli nějaká jiná země něco takového má. Udáváme trend,“ přidal se taktéž dvojnásobný účastník her Lubomír Jančařík.
„Nové logo spojuje všechny prvky sportu - stůl, pálku a míček, ale také českou vlajku či symbol vítězství. Zmapovali jsme prostředí sportu a snažili jsme se žonglovat s prvky relevantními pro značku s národní identitou a namíchali koktejl. Aby to fungovalo, aby to bylo jednoduché, zábavné a pochopitelné,“ vysvětlil Pavel Čada z agentury Triple Bang Agency, která novou vizibilitu vytvořila.
Tvorba nového loga trvala zhruba půl roku a svaz vyšla na statisíce korun. „Není to levná záležitost,“ přiznává předseda asociace Zbyněk Špaček.
Dosažení vytyčených cílů chce dosáhnout náborovými akcemi a prostřednictvím komunikace a marketingu: „Chceme mladým říct, že stolní tenis je velká zábava. Máme nové webové stránky, budeme intenzivně pracovat se sociálními sítěmi.“
Stolní tenis na OHNa hry v Riu a Tokiu se z Česka probojovali vždy dva hráči a dvě hráčky, což je maximální počet pro každou zemi. Družstvu mužů loni utekl postup o jediný zápas. |
Nové logo bude zastřešovat webové stránky svazu, oficiální komunikaci, sociální sítě, podcast, vlastní televizi či vysílání extraligy na programu ČT Sport.
Změnu identity oceňuje i nejlepší český hráč Pavel Širuček, zároveň ale připomíná, že pro úspěchy je nejdůležitější kvalitní práce s mládeží.
„Třeba Polsko, kde několik let působím v klubové soutěži, začalo se školením trenérů a s rozvojem akademií před pár lety a teď má velké úspěchy. Měli bychom si z něj vzít příklad.“
Sám bude od příští sezony bližším vzorem pro tuzemské stolní tenisty, vrací se totiž do české extraligy, hrát bude za HB Ostrov Havlíčkův Brod.
Stolní tenista Širuček: V Polsku jsem koupil dům, ale hrát budu za Brod![]() |
„Mám radost, že se Pavel vrací,“ říká Špaček. „Česká extraliga se bude rovnat nejlepším ligám v Evropě, pro mladé bude velkým přínosem, že uvidí naše nejlepší reprezentanty. Myslím, že máme velký potenciál a řadu nadějí. O naši budoucnost nemám strach.“
Právě Širuček by se měl starat o to, aby český stolní tenis dosáhl vytyčených cílů na mezinárodní úrovni. Kvalifikoval se už na loňské hry do Tokia, jenže do soutěže nezasáhl kvůli pozitivnímu testu na covid.
Devětadvacetiletý reprezentant proto doufá, že si olympijskou zkušenost napraví v Paříži 2024 a možná i o čtyři roky později v Los Angeles.
Oba sportovní svátky má v hledáčku i Jančařík. Čtvrtfinalistovi loňského mistrovství Evropy a hráči bundesligového Bad Homburgu už je ale 34 let.
„Opravdu se koukám i takhle daleko, mám cíl ještě dvě olympiády. Cítím se skvěle,“ poznamenal.
I proto je předseda Špaček přesvědčený, že za šest let do Los Angeles skutečně poletí šest českých stolních tenistu. „Vsadím se klidně o bednu šampaňského,“ vyhlásil s úsměvem.
Jančařík nehledí na věk, chce do první padesátkyLubomír Jančařík se navzdory přibývajícímu věku cítí stále silnější a věří, že by se mohl pokusit proniknout do elitní padesátky nejlepších hráčů světa. Čtyřiatřicetiletý reprezentant a dvojnásobný účastník olympijských her nyní léčí zraněný vaz v kotníku, už se ale těší na návrat do německé bundesligy a nadcházející mezinárodní akce. Do budoucna cílí nejen na olympiádu v Paříži, ale i na tu v roce 2028 v Los Angeles, kde by mu bylo takřka 41 let. „Ačkoliv letos není olympiáda, je tam pořád mistrovství Evropy nebo světa. Do toho mám také za cíl posouvat se ve světovém žebříčku. Těžko říct limit, ale myslím, že na první padesátku mám. I proto bych rád hrál ještě dvě olympiády, protože vidím, že se stále vyvíjím a zlepšuju,“ řekl Jančařík u příležitosti představení nové identity České asociace stolního tenisu. Hráč německého týmu Bad Homburg se aktuálně zotavuje ze zranění kotníku, které si přivodil při běhání o vánočních svátcích. „Jde o přetržený vaz. Chodím s tím k fyzioterapeutovi, dáváme elektroléčbu, magnetoléčbu a různá chlazení. Dělám maximum, co se dá,“ uvedl Jančařík. Léčba si ještě vyžádá pár týdnů. „Zatím můžu jen chodit a ne běhat. Je to ale na dobré cestě.“ Čtvrtfinalista mistrovství Evropy byl loni i na olympiádě v Tokiu, kde skončil ve druhém kole. Kvůli přítomnosti v charterovém letu, ze kterého byly všechny české pozitivní případy na koronavirus, musel opustit olympijskou vesnici. I tak ale bral olympijské hry jako vrchol. „Jel jsem tam připravený na vše, ale nečekal jsem, že nás vyhodí z vesnice. To mě dostalo do kolen. Naštěstí mě na instagramu nakopla podpora fanoušků. Nebylo to příjemné, ale v mém srdci to bude vždy olympiáda a ani tahle zkušenost ji nemůže škaredě ovlivnit,“ řekl. Rád by se probojoval jak na hry v Paříži v roce 2024, tak i do Los Angeles za šest let: „Fyzicky se cítím lépe než ve dvaceti nebo pětadvaceti letech. Podle mě jsem se posunul i po psychické stránce. Díky tomu mám dost možností.“ I proto vítá cíle České asociace stolního tenisu, která by ráda v Paříži měla i tříčlenné družstvo. Blízko byli Češi i v Tokiu, jenže prohráli poslední kvalifikační zápas s Hongkongem. „Za sebe si myslím, že je účast v Paříž reálná. S Pavlem Širučkem a Tomášem Polanským jsme ukázali, že to může jít a uteklo nám to až v posledním zápase. Věřím, že to příště vyjde.“ (ČTK) |