Rossi má tři tituly, Huleš dva body

• 2
Phillip Island - Ital Valentino Rossi vyhrál Velkou cenu Austrálie a stal se mistrem světa v závodech silničních motocyklů do 500 ccm. Má tak tituly ve všech třech kubaturách. Jaroslav Huleš získal dva body za čtrnácté místo ve stopětadvacítkách, Jakub Smrž skončil devatenáctý. Mezi dvěstěpadesátkami byl na Phillip Islandu nejrychlejší Japonec Daižiro Kató a ve třídě do 125 ccm se z vítězství radoval jeho krajan Jouiči Ui.

Výhra o tisíciny
Dvaadvacetiletý Rossi zvítězil o pouhých 13 tisícin sekundy před svým krajanem Maxem Biaggim, s nímž svedl v závěrečných okruzích závodu královské kubatury velký boj. Před dvěma zbývajícími díly seriálu MS, které se uskuteční v Malajsii a v Brazílii, má v čele již nedostižný náskok 72 bodů právě před Biaggim.

Rossi se tak stal prvním jezdcem od triumfů Brita Phila Reada v sedmdesátých letech, který dokázal vybojovat tituly ve všech třech kategoriích. Vítězí pravidelně v lichých letech: v roce 1997 vyhrál nejslabší kubaturu MS, předloni se stal mistrem ve třídě do 250 ccm.

Útok v pravou chvíli
Rossi na Biaggiho úspěšně zaútočil v posledním kole a získal minimální, ale nakonec rozhodující náskok. "Zkoušel jsem mu několikrát v závodě ujet, ale nešlo to. Proto jsem si vybral jedno místo a na něm jsem v posledním kole úspěšně zaútočil," radoval se Rossi z vítězství nad italským rivalem.

K zajištění titulu přitom mohl jet mnohem opatrněji, ve zbývajících třech dílech MS totiž potřeboval získat pouze osm bodů. Ale takový je Rossi, závodník s velkým srdcem.

Dort od Mamoly ve tváři
Okamžiky po závodu, který rozhodl o jeho třetím titulu mistra světa, označil Rossi za velmi emocionální. "Byl jsem pod velkým tlakem. Ale když pak vyhrajete mistrovství světa pětistovek, máte pocit, že nic důležitějšího už na motorce vyhrát nemůžete," dodal šťastně.

Nerozhodil ho ani zásah šlehačkovým dortem do obličeje, o který se na tiskové konferenci ke značnému pobavení osazenstva postaral bývalý jezdec Randy Mamola.

I poražený Biaggi byl nadšený
Biaggi byl rovněž spokojen, i když těsně prohrál. "Musím být pyšný na to, jak jsem jel," řekl. "Byl to fantastický závod. Dělal jsem všechno možné, abych Rossiho porazil, ale nepovedlo se to," přiznal.

Rossi se v kategorii do 500 ccm stal prvním mistrem světa z Itálie od roku 1982, kdy v královské třídě zvítězil Franco Uncini. Rossi je po Philu Readovi a Miku Hailwoodovi třetím nejmladším jezdcem, který získla tituly ve třech třídách.

Domácí mladík zahynul v předzávodě
Australský víkend byl poznamenán tragickou událostí ze soboty, kdy se v doprovodném závodu motocyklů třídy Supersport zabil jedenadvacetiletý domácí jezdec Clint Farr.

Během dnešního závodu pětistovek se zase Španěl José Luis Cardoso střetl u výjezdu z boxů s mechanikem týmu Yamaha; oba utrpěli blíže nespecifikovaná zranění a byli převezeni na vyšetření.

Poggiali vede stopětadvacítky
V průběžném pořadí MS do 125 ccm vede po australském závodu Manuel Poggiali ze San Marina s náskokem 16 bodů před Španělem Tonim Eliasem. Huleš je s 55 body patnáctý.

Jakubu Smržovi, který dojel na Phillip Islandu devatenáctý a nebodoval, patří celkově sedmnáctá pozice. V kubatuře do 250 ccm je první dnešní vítěz Kató o 29 bodů před krajanem Tecujou Haradou.

Výsledky:
Do 125 ccm:
1. Ui (Jap./Derbi) 38:14,688, 2. Poggiali (San Marino/Gilera) -4,709, 3. Elias (Šp./Honda) -4,743, 4. Azuma (Jap./Honda) -4,938, 5. Cecchinello (It./Aprilia) -4,974, 6. De Angelis (San Marino/Honda) -5,053, 7. Pedrosa (Šp./Honda) -5,562, 8. Sabbatani (It./Aprilia) -5,881, 9. Bataille (And./Honda) -9,506, 10. Borsoi (It./Aprilia) -17,165, ...14. Huleš (ČR/Honda) -18,375, 19. J. Smrž (ČR/Honda) -26,916.
Průběžné pořadí MS (po 14 z 16 závodů): 1. Poggiali 210 bodů, 2. Elias 194, 3. Ui 182, 4. Cecchinello 140, 5. Azuma 125, 6. Borsoi 119, 7. Sanna (It./Aprilia) 105, 8. Jenkner (Něm./Aprilia) 94, 9. Pedrosa 87, 10. Ueda (Jap./Honda) 86, ...15. Huleš 55, 17. J. Smrž 42.
Do 250 ccm: 1. Kató (Jap./Honda) 39:48,180, 2. Harada (Jap./Aprilia) -5,644, 3. Rolfo (It./Aprilia) -8,518, 4. McWilliams (Brit./Aprilia) -14,303, 5. Nieto (Šp./Aprilia) -
14,389, 6. Alzamora (Šp./Honda) -14,749, 7. Locatelli (It./Aprilia) -17,546, 8. Boscoscuro (It./Aprilia) -37,456, 9. Macudo (Jap./Yamaha) -50,872, 10. Yuzy (Maledivy/Yamaha) -53,951.
Průběžné pořadí MS: 1. Kató 272, 2. Harada 243, 3. Melandri (It./Aprilia) 169, 4. Rolfo 163, 5. Nieto 138, 6. Alzamora 127, 7. McWilliams 119, 8. Locatelli 105, 9. Macudo 96, 10. Battaini (It./Aprilia) 59.
Do 500 ccm: 1. Rossi (It./Honda) 42:22,383, 2. Biaggi (It./Yamaha) -0,013, 3. Capirossi (It./Honda) -0,581, 4. Barros (Braz./Honda) -0,714, 5. Ukava (Jap./Honda) -1,288, 6. Jacque (Fr./Yamaha) -2,534, 7. Nakano (Jap./Yamaha) -2,579, 8. Haga (Jap./Yamaha) -2,582, 9. Gibernau (Šp./Suzuki) -2,832, 10. Goorbergh (Niz./Proton) -19,443.
Průběžné pořadí MS: 1. Rossi 275, 2. Biaggi 203, 3. Capirossi 179, 4. Barros 160, 5. Nakano 135, 6. Abe (Jap./Yamaha) 124, 7. Checa (Šp./Yamaha) 111, 8. Gibernau 107, 9. Crivillé (Šp./Honda) 101, 10. Roberts (USA/Suzuki) 97.

Nový mistr světa mistrovství světa motocyklů do 500 ccm Valentino Rossi. Již ve svých dvaadvaceti letech se zařadil mezi velikány motorsportu, má tituly ve všech třech světových kubaturách.