Joan Mir, Jules Danilo a Darryn Binder (zprava) ve Velké ceně Francie,

Joan Mir, Jules Danilo a Darryn Binder (zprava) ve Velké ceně Francie, | foto: AP

Kornfeil poprvé v sezoně bodoval, ve Francii dojel jedenáctý

• 4
Český motocyklista Jakub Kornfeil obsadil ve Velké ceně Francie ve třídě Moto3 jedenácté místo a vybojoval první body v letošní sezoně mistrovství světa silničních motocyklů. Vítězství v restartovaném a zkráceném závodu slavil Joan Mir, jenž si díky třetímu triumfu v sezoně upevnil vedení v průběžném pořadí.

Za suverénním Španělem dojel s odstupem více než čtyř sekund na druhém místě krajan Aron Canet, na stupních vítězů je doplnil Ital Fabio Di Giannantonio. Kornfeil, jenž se dlouho držel ve skupině bojující o druhou příčku, nakonec ztratil kontakt a za Mirem zaostal o 7,5 sekundy.

„Do závodu jsme zvolili měkkou směs pneumatik, což se ukázalo jako skvělá volba. Takové dvě třetiny závodu jsem díky tomu dokázal jet stejné tempo jako čelo, což je super,“ pochvaloval si v tiskové zprávě český jezdec. „Posledních asi pět kol jsem zvažoval, jestli to poslat ještě dál, nebo dovézt body. Vzhledem k tomu, že ještě před pár hodinama jsem měl na kontě nulu, rozhodl jsem se pro bezpečnější variantu,“ dodal.

Závod na okruhu v Le Mans musel být zastaven ve druhém kole, poté co takřka polovina startovního pole vyletěla z trati v jedné ze zatáček na dlouhé olejové skvrně. Tu za sebou zanechal motocykl některého z jezdců poškozený při předchozí kolizi. Při ní skončil na zemi i Jakub Kornfeil.

Restartovaný závod, který byl vypsán na 16 kol místo původních 24, nezvládla řada favoritů. Z čelních pozic spadli vítěz kvalifikace Jorge Martín, Romano Fenati či Niccoló Antonelli, v posledním kole havaroval ze druhého místa Darryn Binder.

Závod královské třídy MotoGP vyhrál potřetí v sezoně Maverick Viňales, jenž se zároveň stal novým vedoucím mužem průběžného pořadí MS. Španěl předstihl dosavadního lídra Valentina Rossiho, který v závěru posledního kola upadl z druhého místa. Devítinásobný italský mistr světa, jenž jel v těsném závěsu za Viňalesem, se tak nedostal k případnému útoku v cílové rovince. V celkovém hodnocení ho předstihl i třetí Dani Pedrosa.

Český jezdec Karel Abraham, jenž po devátém místě z kvalifikace odstartoval z třetí řady, se během závodu postupně propadal. Zhruba v polovině pak kvůli technickým problémům zajel do boxů a skončil.

Velká cena Francie

závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans

MotoGP: 1. M. Viňales (Šp./Yamaha) 43:29,793, 2. Zarco (Fr./Yamaha) -3,134, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -7,717, 4. Dovizioso (It./Ducati) -11,223, 5. Crutchlow (Brit./Honda) -13,519, 6. Lorenzo (Šp./Ducati) -24,002, ...Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.
Průběžné pořadí (po 5 z 18 závodů): 1. M. Viňales 85, 2. Pedrosa 68, 3. Rossi (It./Yamaha) 62, 4. M. Márquez (Šp./Honda) 58, 5. Zarco 55, 6. Dovizioso 54, ...19. Abraham 9.

Moto2: 1. Morbidelli 42:17,557, 2. Bagnaia (oba It./Kalex) -1,714, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) -5,837, 4. Á. Márquez (Šp./Kalex) -6,212, 5. Pasini (It./Kalex) -13,537, 6. Aegerter (Švýc./Suter) -14,945.
Průběžné pořadí (po 5 z 18 závodů): 1. Morbidelli 100, 2. Lüthi 80, 3. Á. Márquez 62, 4. Oliveira (Portug./KTM) -59, 5. Bagnaia 53, 6. Nakagami (Jap./Kalex) 41.

Moto3: 1. Mir 27:37,830, 2. Canet (oba Šp./Honda) -4,252, 3. Di Giannantonio (It./Honda) -4,365, 4. Ramírez (Šp./KTM) -4,469, 5. Guevara (Šp./KTM) -4,845, 6. Bastianini (It./Honda) -5,463, ...11. Kornfeil (ČR/Peugeot) -7,504.
Průběžné pořadí (po 5 z 18 závodů): 1. Mir 99, 2. Fenati (It./Honda) 65, 3. Canet 63, 4. Martín (Šp./Honda) 59, 5. McPhee (Brit./Honda) 53, 6. Di Giannantonio 51, ...24. Kornfeil 5.