Tiger Woods v České republice by asi způsobil velký poprask

Tiger Woods v České republice by asi způsobil velký poprask | foto: AP

Flanagan nepřímo vyzývá vládu, aby „koupila“ do republiky Tigera Woodse

  • 15
Bývalý promotér velkého evropského turnaje v Čeladné Peter Kovarčík loni v březnu prohlásil, že do tří let přivede na českou půdu Tigera Woodse. Byl za blázna. Současný promotér Czech Open Stephen Flanagan se o to pokusil a nikdo si na hlavu neťuká. Startu světové jedničky se však diváci nedočkají. I proto, že politici nemají zájem.

Až na této úrovni se hraje o to, jaké postavení má golf v české společnosti. Flanagan poukazuje, že si politické špičky dosud nevšimly potenciálu tohoto sportu. "Golf má třetí největší auditorium ve sportu na světě," připomíná žebříček televizní sledovanosti.

Jinými slovy - jelikož se žádný sportovní podnik podobného významu a dosahu na českém území nekoná, je tu jedinečná příležitost udělat prostřednictvím Czech Open republice public relations. Vlastně bezplatně.

Na rozdíl od ženského evropského turnaje v Tálích, pořádaného stejnou promotérskou společností Quirit Alfa, je přístup domácích politiků vlažný. "Já osobně necítím, že by volby v tomto státě něco změnily, aspoň jako promotér to necítím," přiznal Flanagan, že se zklamal ve svých předvolebních nadějích.

Ladies Slovak Open 2010 - golfové hřiště Tále.

Ladies Slovak Open 2010 - golfové hřiště Tále.

K aktivní účasti slovenských politiků na Ladies Slovak Open podotkl: "Byl stoprocentně postaven na privátních penězích, slovenská vláda neinvestovala ani euro."

Název je na prodej, nikoli levně

Výhradně soukromé zdroje kryjí i nejméně stomilionový rozpočet Czech Open. Banka, mobilní operátor, automobilka, pivovar, velcí partneři pocházejí z předvídatelných oborů podnikání.

V mnoha evropských zemích je praxe odlišná. "V devadesáti procentech turnajů je stát jedním z hlavních partnerů, my jsme nedostali ani korunu. Jsem pyšný, že se našly české firmy," vyzdvihl rodák ze severoirského Belfastu.

Stephen FlanaganPromotérská agentura má i představu, za kolik by si případný generální partner mohl koupit místo v názvu turnaje. "Dva miliony eur. Dokud taková částka nebude na stole, hlavní partner nebude a turnaj se bude jmenovat Czech Open," uvedl Flanagan.

Podle něj je v zájmu českého byznysu, ale také českého státu, využít nabízející se prezentace v několika miliardách domácností po celém světě, kam obrázky z Čeladné půjdou.

Světová jednička za 80 milionů

Stejně tak by se měly státní instituce angažovat v případě Woodsovy účasti. "Bez takovéto podpory a zájmu až na vládní úroveň je nemožné přilákat Tigera do České republiky, i když peníze máte zajištěné," uvedl promotér pro magazín golf.idnes.cz.

Solventní zdroj k zaplacení Woodsova startu už prý letos měl. "Taková investice se vrátí za týden," dodal přesvědčeně Flanagan k částce 60 až 80 milionů korun, s jakou by na Woodse vedle dalších lákadel garantovaných státem musel zaútočit.

Příklad státu Victoria

Loni se to povedlo australskému státu Victoria. Sám jeho premiér John Brumby byl propagátorem myšlenky získat Woodse ke startu na Australian Masters v Melbourne. Tři miliony amerických dolarů poskládal napůl ze soukromých zdrojů, napůl z peněz daňových poplatníků.

Tiger Woods, Australian Masters

Tiger Woods na Australian Masters

Nejlépe placený sportovec planety po jedenácti letech na jižní kontinent skutečně přiletěl, a co víc - turnaj vyhrál. Podle pozdějších odhadů se vložené prostředky vrátily asi čtyřnásobně.