Budiž chaos. Jak Bernal a přírodní živly zadupali na Tour francouzský sen

Já vedu Tour? No když to říkáte... Egan Bernal po zrušení etapy. | foto: Reuters

27 2019
Tignes (Od našeho zpravodaje) - Tolik různých scénářů, jak by se mohla odehrávat 19. etapa Tour, se před jejím startem řešilo. Ale co se s ní nakonec skutečně stane, nemohl nikdo odhadnout. Závod se ocitl ve stavu chaosu. A vše se změnilo.

Thibaut Pinot v slzách slezl z kola a vzdal.

Trať zavalily ledopád krup, voda, štěrk a hlína.

Organizátoři zastavili etapu při sjezdu z Iseranu.

Za provizorní cíl dodatečně vyhlásili vrchol Iseranu.

Julian Alaphilippe byl vysvlečen ze svého žlutého trikotu.

Egan Bernal se stal jeho novým majitelem a lídrem Tour.

To vše v pouhých třech hodinách! Bláznivý, šílený, nepochopitelný den.

20. etapa Tour de France

Sledujte od 14.30 online.

Francouzský smutek z přervaných snů, protichůdné informace i nekonečné diskuse provázely druhý alpský den pelotonu. Jako by i Tour dostihl syndrom italského Gira, které se ve snaze zavést závod do závratných výšek mnohokrát muselo sklonit před přírodními živly, jež zatarasily cestu cyklistům. Jen vzpomeňte na letošní zrušení průjezdu zasněženou Gavií.

Kdo by si přál tak zmatené a nedokonalé vyznění dramatické 19. etapy Tour? Ale neexistovalo jiné řešení.

Film napjatě očekávaného dne tak dostal velmi podivné rozuzlení.

Co vše mu předcházelo?

Fotogalerie

Ještě v pátek ráno, po skvostných obranných pracích Juliana Alaphilippa při čtvrtečním sjezdu z Galibieru, titulek na první straně listu L’Equipe hlásá: „Zasažen, ale nesražen.“

Tehdy ještě celá země věří a doufá ve žluté orgie v Paříži. „Tato Tour je francouzský sen,“ zvěstuje list Dauphiné Libéré.

Desetitisíce fanoušků obsypají závěrečné stoupání 19. etapy do Tignes, aniž by tušily, že jejich idoly sem vůbec nevyjedou.

Od dopoledních hodin tu diváci vysedávají na zídkách i kamenech, na přímém slunci, čekají, těší se. „Alléz, Julian,“ visí transparenty i z okolních stromů. „Alléz, Thibaut,“ září z nápisů na slunečnících, vlajkách, autech. Na dalším z transparentů je mezi jmény Juliana Alaphilippa a Thibauta Pinota nakresleno obrovské srdce.

Brzy bude rozervané.

Dva mladíci převlečení do kostýmů kněze a jeptišky na dálku žehnají francouzským hrdinům. Ani jejich přímluva v nebi nepomůže.

26.července 2019 v 23:40, příspěvek archivován: 27.července 2019 v 02:57

PIC OF THE DAY Powered by @century21fr #TDF2019 - © A.S.O / Gruber https://t.co/wRBcguzfdd

Bolest, s jakou už v předchozím dni bojoval Thibaut Pinot, pátý muž pořadí, byla dlouho pečlivě střeženým tajemstvím stáje Groupama-FdJ. Až dodatečně sportovní ředitel Philippe Mauduit prozradí: „Během etapy do Gapu se Thibaut vyhýbal pádu a levým kolenem se praštil do řidítek. Způsobil si tím svalové zranění na stehně v oblasti kolene a bolest se neustále stupňovala.“

Po čtvrteční etapě do Valloire skoro už ani nemohl na hotelu vyjít do schodů. V noci na pátek dostalo Pinotovo koleno obří ledový zábal. Ráno prohlásil: „Je to o něco lepší. Zkusím to.“

Jenže bolest jej ničí od prvního kilometru ze Saint-Jean-de-Maurienne. Zpomalí, nechá se ošetřit oficiálním lékařem Tour, který mu zatejpuje postižené místo.

Bohužel, ani pak to nejde.

Pomocníci na něj chtějí počkat, mávnutím ruky je však posílá pryč, dopředu. Sleze z kola, týmový lékař mu upraví tejp. Zase se rozjede, jen velmi pomalu, za doprovodu kolegy Matthieu Ladagnouse. Oba vědí, co brzy přijde.

26.července 2019 v 15:04, příspěvek archivován: 27.července 2019 v 03:03

It’s over for Thibaut Pinot who suffers too much. Extremely sad. C’est fini pour @ThibautPinot qui souffre trop pour continuer. Un moment très difficile pour lui et son équipe. #TDF2019 https://t.co/qr7Bab0iPk

Ladagnous ho ještě obejme, načež plačící Pinot definitivně sesedne, vzdá a nasedne do týmového vozu.

Tolikrát v předchozích týdnech útočil. Teď je na dně.

Tak Tour požírá své hrdiny.

Odvážejí ho v předstihu na hotel v Tignes, kde předstoupí před novináře. Opět slzy v očích, zadrhávající se hlas.

„Dělal jsem, co jsem mohl... Věřil jsem, že mohu mít šanci, že to přejde... Ale nepřešlo... Víte, já opravdu věřil, že dokážu vyhrát Tour... Zato teď... Nevím... Bude tvrdé přenést se přes to.“

Je mi ho tak líto. Každému je ho líto.

Manažer Marc Madiot na lídra své stáje hledí a říká: „Jsem týmovým manažerem 23 let. Zažil jsem spoustu krásných chvil. Ale právě těžké chvíle, jako je tato, tým nejvíce posílí. Vrátíme se za rok a budeme nesmírně odhodlaní.“  

Za rok budou chtít znovu vyhrát Tour. Ale kdo vyhraje tu letošní?

Ti šťastnější, kteří stále závodí, se drápou po svazích Iseranu ke střeše letošního ročníku. Útočí Geraint Thomas. Útočí Steven Kruijswijk. A nic. Status quo.

Pak to přijde.

Třiačtyřicet kilometrů před původně plánovaným cílem v Tignes a pět a půl kilometru pod vrcholem Iseranu atakuje Egan Bernal a odjíždí skupině favoritů.

Dávno je tomu, co Tour viděla tak odvážný útok na celkové vítězství více než čtyřicet kilometrů před cílem horské etapy. Ale tenhle dvaadvacetiletý kolumbijský mladík si věří. Má proč.

Kolumbijský cyklista Egan Bernal útočí během 19. etapy Tour de France na Iseran.

A JE TO TADY: Egan Bernal (vlevo) útočí na Iseranu.

Přitahován magickou silou hory předstihuje jezdce z úniku dne, navyšuje náskok a dva kilometry pod vrcholem se stává virtuálním lídrem Tour.

Julian Alaphilippe s bolestnou grimasou ve tváři v tuto chvíli svoji Tour ztrácí. Pomocníka Enrika Mase potratil už drahnou chvíli předtím, není schopen následovat ani Thomase a spol.

Jazyk má vyplazený, mobilizuje zbytky sil.

Bernal ve 2 770 metrech jako první protíná nejvyšší bod celého závodu, o minutu před skupinou Thomase, Kruijswijka, Buchmana, Landy a Urana a o 2:02 minuty před Alaphilippem.

Znovu zkusím extrémně riskovat při sjezdu, tak jako z Galibieru, chystá se Francouz. Udělá to, jednou málem vyletí z trati, snaží se o nemožné.

Jenže to už vlastně není podstatné.

Prudká letní bouřka přinesla na spodní pasáže silnice z Iseranu do Val d’Isere závěje ledových krup, na asfalt se vyplavil štěrk, na dalším místě zavalil silnici sesuv půdy. Cyklisté by potřebovali JetSki a neoprénové dresy, aby ledová pole překonali, a odrazové můstky, aby přeskočili hliněné zátarasy.

26.července 2019 v 17:48, příspěvek archivován: 27.července 2019 v 02:58

VIDEO: The route of the race when the race has been stopped. L'?tat d'une partie du parcours lorsque la course a ?t? arret?e. #TDF2019 https://t.co/eHIxMR60RI

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

The route of the race when the race has been stopped. L'état d'une partie du parcours lorsque la course a été arrêtée. #TDF2019 https://t.co/eHIxMR60RI

Ředitel závodu Christian Prudhomme telefonuje i prezidentovi cyklistické federace Davidu Lappartientovi. Resumé je jasné: Musíme etapu zastavit.

Ale co s výsledky? Krátká debata s rozhodčími: Do celkového pořadí započteme časové odstupy na vrcholu Iseranu.

Zpráva letí éterem. A ne každý ji pochopí.

Momentka z 19. etapy Tour de France.

TO NEPŮJDE. Někde kroupy, někde voda, jinde hlína.

Komisař na motocyklu přijíždí k Bernalovi, který se společně s předchozím uprchlíkem Simonem Yatesem řítí do údolí, a snaží se jim sdělit informaci o ukončení etapy a zabrzdit tím jejich úsilí.

Bernal nerozumí, není dobrým angličtinářem. Cítí se stále dobře, nohy má silné, šlape dál. Komisař na něj křičí: „Stop. Zastav. Stop.“

Zmatený Kolumbijec odmítá: „Ne, nechci zastavit. Teď ne.“ Snaží se přece navýšit náskok. Yates se mu snaží vysvětlit, co se děje. Potom se zapojí vysílačkou i sportovní ředitel Ineosu Nicolas Portal a všem svým jezdcům oznamuje: „Etapa je ukončena kvůli kroupám ledu na silnici.“

Bernal si stále není jistý tím, co slyší. „Zopakujte mi to španělsky,“ žádá.

Až pak chápe. Zastavuje, slézá z kola. Přijíždí Portal, podává mu bundu a říká: „Jsi lídr závodu, Egane. Máš žlutý trikot.“

Znovu chvíli trvá, než mu dojde smysl slov. Usměje se, vezme si bundu a současně říká: „Nemohu tomu uvěřit.“ 

V ledovém zmatku právě vykročil za titulem z Tour.

Komisaři, Prudhomme i sportovní ředitelé mezitím zastavují další jezdce. Tolik věcí je ale týmům stále nejasných, narážejí do sebe různé protichůdné zprávy.

Bude vyhlášen vítěz etapy? (Ne, ale odstupy z Iseranu se započtou.) Dostane Bernal bonifikace? (Jen ty speciální, za vrchařskou prémii, nikoliv za etapu.) A jak vlastně rozhodčí odstupy určí, když na Iseranu nebylo měřící zařízení? (Ze záběrů kamer - a bude to velmi dlouho trvat.)

„Chaos,“ píše tým Mitchelton-Scott na Twitter a není sám.

Alaphilippe kvůli ukončení etapy nejdříve lamentuje, než také on pochopí sílu argumentů. „Nebyla jiná možnost,“ říkal mu Prudhomme.

Ve žlutém dresu, jehož faktickým majitelem už není, nasedá miláček Francie do automobilu stáje Deceuninck-Quick-Step.

„Vydal jsem dnes ze sebe všechno. Porazili mě silnější jezdci,“ svěří se ještě předtím. „Bylo neskutečné oblékat žlutý dres. Nosil jsem ho déle, než jsem si představoval. Bojoval jsem na každém stoupání, v každém sjezdu, nadnášen euforií, že mám ten dres stále na sobě. Výsledek není až tak podstatný, když vím, že víc jsem ze sebe dostat nemohl. Ničeho nelituju.“

Taková slova může doprovázet jen upřímný potlesk. A ten se skutečně ozývá. Od diváků, reportérů, fotografů, organizátorů. „Chapeau, Julian.“

Julian Alaphilippe z týmu Deceuninck-QuickStep nasedá do vozidla během 19....

NA HOTEL. Julian Alaphilippe z týmu Deceuninck-QuickStep nasedá do týmového auta.

Jen milovníci spekulací dál řeší, kolik času by asi dokázal stáhnout na Bernala ve dlouhém sjezdu. Pravděpodobně ne dost. Jen kolaps soupeřovy energie a zázračné znovunalezení jeho vlastní by patrně při závěrečném stoupání do Tignes vrátilo Alaphilippa do hry o titul. Spíše by se však na cílovém kopci mohla jeho ztráta zdvojnásobit.

Prudhomme zatím popisuje kroupy o velikosti pingpongových mičků, které se radlice bagrů marně snažily odstranit. „Záhy nám oznámili, že je odklidit nedokáží, speciálně se vším tím blátem na silnici.“

Naposledy musela Tour zkrátit horskou etapu kvůli špatnému počasí v roce 1996 v Alpách, tehdy ještě před startem. Jen 46kilometrový závod do Sestriere vyhrál Bjarne Riis. Rovněž on tehdy vykročil za vítězstvím na celé Tour. A také tehdy si mnozí jezdci postěžovali, že je verdikt poškodil.

Počasí dál trápí Tour, sesuvy půdy výrazně zkrátí sobotní etapu

Momentka z 19. etapy Tour de France.

„Chystal jsem se dnes k útoku na závěrečném stoupání do Tignes a najednou mi sportovní ředitel oznámí, že etapa skončila,“ vykládá Steven Kruijswijk z Jumba. „Říkáte si: Co je to za hovadinu? Kdy vám tu bizarní situaci konečně vysvětlí, pomyslíte si: Do pr..., kdybych to věděl, zaútočil bych už na Iseranu.“ 

Zatímco Kruijswijka i drtivou většinu ostatních jezdců vezou do týmových hotelů, Bernala dopraví autem až k pódiu u jezera v Tignes, kde na poněkud improvizovaném ceremoniálu přebírá žlutý dres.

Čeká tu na něj přítelkyně, políbí ho. V obličeji se mu usadí zmatený výraz: Co se to vlastně se mnou všechno děje? Pod pódiem přiznává: „Když mi dali trikot a plyšového lva, chtělo se mi plakat dojetím.“

V pouhých 22 letech se může stát historicky prvním kolumbijským vítězem Tour a jejím nejmladším poválečným šampionem. Může vyhrát závod, na němž před zraněním Chrise Frooma ani neměl jet jako jeden z lídrů.

„Štěstí odměňuje odvážné, říkali jsme si dnes ráno před etapou,“ připomene Dave Brailsford, manažer Ineosu. „Plánovali jsme útok na Iseranu. A měli jsme potom i štěstí.“

19. etapa Tour

Zpravodajství

Bernalova vrchařská forma je, zdá se, excelentní. Trůn má na dosah. Ale tato Tour je nevyzpytatelná. Zbývá třetí alpská etapa, jen 59kilometrová, zkrácená o Roseland i Longefoy, kde údajně hrozí rovněž sesuvy půdy.

Ale 33kilometrové stoupání do cíle ve Val Thorens se sklonem 5,5 procenta zůstalo. „Pořád nejsme v Paříži. Pořád je přede mnou těžká práce,“ říká Bernal.

26.července 2019 v 20:13, příspěvek archivován: 27.července 2019 v 03:00

The #TDF2019 GC has been slightly revised post-stage. Latest leaderboard heading into Saturday's decider: 1. @Eganbernal (@TeamINEOS) 2. Alaphilippe (DQT) +48’’ 3. @GeraintThomas86 (@TeamINEOS) +1’16’’ 4. Kruijswijk (TJV) +1’28’’ 5. Buchmann (BOH) +1’55’’ https://t.co/h4NhAkCmz1

„Cokoliv se tu může stát,“ zní věta, mnohokrát na Tour vyslovovaná během posledních týdnů.

Julian Alaphilippe, ztrácející na Kolumbijce 48 sekund, tvrdí, že k protiútoku už nenajde žádné síly.

Obhájce titulu Geraint Thomas, na třetím místě o 1:16 minuty zpět, na týmového kolegu Bernala útočit nebude.

Thibaut Pinot je mimo hru. A čtvrtý Steven Kruijswijk zaostává o 1:28 minuty, příliš mnoho vzhledem k délce etapy, Bernalově současné výkonnosti i kolektivní síle týmu Ineos.

Přesto... Stále se může stát cokoliv.

Autor:

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)
  • Nejčtenější

Lvi dožrali. Végh knokautoval Vémolu v prvním kole, Martínek zlomil Peštu

Hned třikrát slovenský bijec Attila Végh porazil českého zápasníka Karlose Vémolu. Kromě knokautu v prvním kole dlouho...

Premium

POHLED: Vémola vs. Végh. Zápas století, nebo prázdná show?

Souboj Karlose Vémoly s Attilou Véghem uvidí ve vyprodané O2 areně přes devatenáct tisíc lidí. Větší zájem vyvolaly jen...

Premium

Světové komplimenty pro českého mistra. Jak se Slavia proslavila

Představte si scénku, která se odehrála dvacet minut po zápase. Obrovitánský stadion Camp Nou už byl liduprázdný, přes...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wengerovi učarovala fyzička Slavie. Něco takového jsem neviděl, uznal

Před dvanácti lety po bezbrankové remíze na Strahově ocenil Arséne Wenger, tehdy trenér Arsenalu, slávistickou...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Dráhařský šampion Glaetzer chce po operaci rakoviny dál bojovat o hry

Dvojnásobný mistr světa v dráhové cyklistice Australan Matthew Glaetzer se minulý týden podrobil operaci rakoviny...

Cyklistický talent Kelemen bude závodit za farmářský tým CCC

Talentovaný český cyklista Petr Kelemen bude hájit barvy farmářského týmu elitní stáje CCC, s kterým podepsal smlouvu...

Tour ano, či ne? Kreuziger hledá vhodnou Grand Tour v olympijské sezoně

Šestnácté místo na Tour a 17. a 18. místo na klasikách série World Tour, ale také dva těžké pády, zranění a nemoci....

Cipollinimu operovali srdce pět hodin, čeká ho dlouhé léčení

Bývalá cyklistická hvězda Mario Cipollini se potýká s vážnými problémy se srdcem. Dvaapadesátiletý italský mistr světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz