Jedna ze serpentin při stoupání na Alpe d’Huez.

Jedna ze serpentin při stoupání na Alpe d’Huez. | foto: Profimedia.cz

Legenda Alpe d’Huez: vytvářeli ji i umělec a kněz

  • 1
Tehdy, roku 1953, tu byly jen tři hotely u lyžařského vleku, k nimž parta byznysmenů nechala z údolí vystavět 14kilometrovou klikatou úzkou silničku. Místní umělec Jean Barbaglia však měl vizi: Kdyby tu tak končila etapa Tour... A protože Barbaglia uměl přesvědčovat a páni hoteliéři byli ochotni platit, koupilo si neznámé středisko Alpe d’Huez první horský dojezd v historii Tour.

A už jsou tady. Cyklisté přijíždějí od vesničky Bourg d’Oisans. Před nimi jede motocykl s kameramanem, televize poprvé přenáší Tour. A před nimi je také 21 serpentin, jež se v budoucnu stanou legendárními. Jean Robic, šampion z roku 1947, útočí.

Slavný Fausto Coppi jej stíhá. Úchvatný souboj dvou tak kontrastních figur! Elegance Coppiho proti odvaze a sveřepému stylu Robika. V páté zatáčce před cílem Ital atakuje a najede na Robika 1:20 minuty. Ostatní jako by nebyli.

100 ročníků Tour

Před zahájením 100. ročníku Tour de France vám přinášíme příběhy z historie legendárního závodu, jak je zachycuje kniha redaktora MF DNES Tomáše Macka, ale i některé detaily, které se do knihy nevešly.

Čtvrtek 20. 6.:  Kominík (a podvodník?) Maurice Garin

Pátek 21. 6.:  Křížová cesta na Tour

Sobota 22. 6.: Věnuj titul Mussolinimu...

Neděle 23. 6. :  Obnovte Tour de France, žádali Němci

DNES: Legenda Alpe d’Huez

Dominantní Coppi se při Tour 1953 zapisuje zlatým písmem do historie závodu. Jenže zapisuje se do něj stejným písmem také Alpe d’Huez? Ne, zatím ne. Generalita Tour si stěžuje na chabé zázemí, ani diváci ještě nešplhají do 21 serpentin ve statisícových davech. Tour zpět nepospíchá. Opět tu vrcholí etapa až roku 1976. Teprve pak se rodí mýtus této hory.

Může za to nizozemský kněz a lyžař Jaap Reuten, jenž tu nechá postavit kostel. Pravda, peníze na jeho stavbu shání porůznu, třeba i tak, že se stane reprezentantem nizozemské pivní společnosti v této oblasti. Ale sežene je. 4. července 1976 nedaleko od něj projíždí Nizozemec Zoetemelk jako první cílem 9. etapy Tour.

Nadšený Reuten rozezní na počest krajana kostelní zvony a média tento čin barvitě vylíčí. Alpe d’Huez začíná dobývat povědomí fanoušků. Zvlášť když tu o rok později vítězí další Nizozemec Kuiper a zvony otce Jaapa opět vyzvánějí.

Tradice je založena a obnovována. Z prvních 11 výšlapů Tour do Alpe d’Huez jich nizozemští cyklisté vyhrávají šest. Turisty ze své země, kteří dřív v tomto koutu Francie vyhledávali spíš vinice v Bordeaux, najednou přitahují ve velkém (i s vínem a pivem) k okraji silnice do "huezů". A s nimi desetitisíce diváků z celého světa.

"Pro nás je triumf v Alpe d’Huez důležitější než na mistrovství světa," říká nizozemský profesionál Jan Jansen, zatímco Hennie Kuiper líčí: "Je to neuvěřitelně horoucí místo. Slunce nám tu praží do zad, když jedeme nahoru. Jak já toužil po kousku stínu." Ale stín nepřichází, zatímco sklon stoupání se stále drží kolem 10 procent.

Nejen Coppi, též Armstrong či Sastre si tady berou žlutý dres a dovezou ho až do pařížského cíle. "Pro každého fanouška cyklistiky je Alpe d’Huez vrchol," tvrdí Němec Erik Zabel. "Šílenství podél trati vhání jezdcům extra porci adrenalinu do žil."

A co teprve letos! Autoři jubilejní Tour přichystali lahůdku. Během jediné etapy vyšlou peloton na huezy dvakrát!


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa