Zemřel hlas Tour de France, kamarád Armstronga. Kdo byl Paul Sherwen?

Paul Sherwen (vpravo) v práci s Philem Liggettem. | foto: Profimedia.cz

5 2018
Pro mnoho fanoušků byl symbolem Tour de France posledních pětatřiceti let. Byl hlasem nejslavnějšího cyklistického závodu světa. V neděli večer v africké Ugandě Paul Sherwen po infarktu ve věku 62 let zemřel. A rozplakal tím celý cyklistický svět.

Paul Sherwen, kluk z Lancashiru, který našel domov v Africe, měl na obličeji neustále jen jeden jediný výraz.

Ať už procházel cílovou rovinkou na Tour de France, aby se posadil vedle dlouholetého komentátorského kolegy Phila Liggetta, nebo o dekády dříve, kdy bojoval proti všem nepříjemnostem jen aby přežil další den na Tour de France, vždy se usmíval.

Vždy a všude.

„Hodiny dokázal mluvit o svém domově v Ugandě, byl to báječný vypravěč. Jedno ráno jsem se ho v Alpách zeptal na Afriku a o hodinu později jsem stále poslouchal to dojemné vyprávění o zemi jeho srdce,“ popisoval Ned Boulting, který loni spolu s Davidem Millarem převzal po Sherwenovi v britské televizi štafetu v komentování Tour de France.

Třiatřicet let byl Sherwen hlasem francouzského závodu.

V neděli utichl.

„Včera večer jsem šel spát s těžkým srdcem. Cítil jsem smutek, jako nikdy předtím. Můj týmový kolega, se kterým jsem strávil 33 let, už se mnou není,“ napsal na Twitter kolega Liggett. „Třičtvrtě hodiny jsem procházel různé tweety o Paulovi. Za tu dobu jich přibylo dalších 600. Byl bys tak hrdý, kdybys věděl, kolik lidí na tebe myslí. Díky všem. Cyklistům, kamarádům, fanouškům, federaci i médiím za tyto projevy lásky.“

Vrchař, který neměl rád hory

Byť se narodil ve Velké Británii, vychováván byl v Ugandě a poté v Keni. Se sportem začínal jako plavec, v Keni patřil ke špičce ve své věkové kategorii. Po návratu do Británie se ale v šestnácti obrátil na cyklistiku.

Pod slavným manchesterským koučem Haroldem Nelsonem rostl. V devatenácti už vítězil všude, kam v Británii přijel. Ostrovy mu začínaly být malé. Upsal se anglické stáji ACBB, ve které rostli třeba i Stephen Roche, Phil Anderson nebo Robert Millar a dojel třetí na amatérském Paříž-Roubaix.

Následovaly kontrakty s Fiatem nebo francouzskou stájí La Redoute, ve které plnil hlavně roli domestika. Mezi profesionály vyhrál jen třikrát.

Kamarádi i fanoušci mu přezdívali „vrchař“. Pochopitelně ironicky, jelikož se v horách šíleně trápil a v každé náročnější etapě bojoval s časovým limitem.

Slavnou Tour de France jel celkem sedmkrát, pětkrát ji dokončil.

A v jakém stylu! Fanoušci milovali jeho nekonečnou touhu dojet až do Paříže. Jeho neuvěřitelnou vlastnost trpět ve vysokých průsmycích.

Památná je hlavně Tour 1985, kde v desáté etapě spadl na prvním kilometru. Zatímco Bernard Hinault v čele drtil tempo, Sherwen měl pramalou šanci dostat se zpět do balíku.

Sólo pak jel šest hodin přes šest náročných stoupání, více než 200 kilometrů přes pohoří Jury. Když se blížil do cíle, karavana Tour už se vracela zpátky a musela uhnout na stranu, aby mohl projet a dokončit etapu.

Cílem projel více než hodinu a půl za časovým limitem.

Jeho odvaha, vytrvalost a statečnost ale byla odměněna. Rozhodčí mu dovolili mu v Tour pokračovat. Dokončil ji na 141. místě. Tehdy naposledy jako aktivní cyklista.

Melodií sladkou jako med

V posledních letech aktivní kariéry už si odskakoval spolukomentovat cyklistické závody s Philem Liggettem pro Channel 4.

Jejich partnerství se nakonec stalo legendárním.

Nejprve své dojmy přinášeli britskému publiku, poté začali komentovat pro několik velkých televizních stanic – australskou SBS, americkou NBC, ESPN.

Před USA Pro Challenge v roce 2015 zpovídal i Romana Kreuzigera.

Před USA Pro Challenge v roce 2015 zpovídal i Romana Kreuzigera.

„Jejich místo mezi legendami Tour je nesporné. Oni jsou institucí. Pro mnohé je harmonie Paula a Phila melodií sladkou jako med, soundtrackem cyklistiky,“ napsal Wall Street Journal.

Jejich přátelské klábosení o zámcích Francie, kterými zaplňovali klidné momenty jinak vzruchem nabité Tour, jsou památné.

Sherwen učil lidi milovat cyklistiku tak, jak ji miloval sám. Byl to jeho hlas, díky kterému Tour znali po celém světě.

V Austrálii pracoval pro největší tamní závod Tour Down Under. Bojoval také za cyklistiku v Africe, podporoval Dimension Data, první africký tým ve World Tour.

Posledních dvacet let žil v ugandské Kampale, kde měl výnosy z těžby zlata.

Jeho africké zájmy ale nebyly jen finanční. Mluvil plynule svahilsky, pomohl dostat jízdní kola do Afriky a obhajoval africkou divočinu.

Právě v Ugandě v neděli v 62 letech po infarktu zemřel.

„Jeho dráždivá energie, láska ke sportu, kousavý smysl pro humor byly stejně tak součástí Tour jako jí jsou slunečnice. Pro ty, kteří ho znali, bude jeho absence nepříjemná. Pro ty, kteří mu naslouchali, Tour už nikdy nebude stejná,“ napsal komentátor Boulting.

A připojovali se i další. Třeba Lance Armstrong, dlouholetý kamarád, se kterým se Sherwen potkal v týmu Motorola na začátku devadesátých let

„Jsem naprosto šokován a zarmoucen z úmrtí Paula Sherwena. Potkali jsme se v roce 1992, kdy dělal mluvčího v Motorole. Byl vždycky třída a skvělý kamarád. Posílám nejhlubší upřímnou soustrast rodině. Odpočívej v pokoji, VRCHAŘI,“ napsal bývalý sedminásobný král Tour.

„Jako u mnoha dalších, i má první zkušenost s Tour de France byla skrz komentář Paula. Je neuvěřitelně smutné slyšet, že jsi odešel,“ připsal čtyřnásobný šampion nejslavnějšího závodu Chris Froome, který připojil i svahilský vzkaz „Pumzaki kwa amani rafiki“, neboli „Odpočívej v pokoji, příteli“.

Paul Sherwen byl v cyklistickém světě známý svou otázkou: „Užíváš si Tour?“

Díky němu si Tour každoročně užívaly miliony lidí. 

Giro d’Italia 2019

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia se jezdí každoročně během tří květnových týdnů v Itálii a v sousedních zemích. Trasa Gira 2019 měří 3518 kilometrů, závod odstartoval 11. května časovkou v Boloni a vyvrcholí v pořadí už třetí časovkou ve Veroně v neděli 2. června. Cyklisté absolvují pět vysokohorských etap včetně zcela nového stoupání na alpský Col del Nivolet.
11. 5. - 2. 6. (Boloňa - Verona)
7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Kudy vede cesta přes Německo. Hokejisty nesmí opět ovládnout strach

Čeští hokejisté slaví gól proti Švýcarsku, který vstřelil kapitán Jakub Voráček...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Když se dozvěděl, že kromě předpokládané výzvy ze zámoří se objevila reálná možnost vyfasovat i na...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí...

Češi jsou po čtyřech letech v semifinále, v něm narazí na Kanadu

Český kapitán Jakub Voráček slaví se svými spoluhráči vítězství nad Švýcarskem.

Čeští hokejisté zlomili tříleté prokletí a poprvé od domácího šampionátu v roce 2015 se probili do...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Exkluzivně Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se...

Další z rubriky

Těžce potlučený Ackermann. V hromadném finiši triumfoval Démare

Francouz Arnaud Démare z FDJ - Groupdama se raduje z triumfu v desáté etapě...

Po volném dni na Giru jezdci opět usedli do sedel. Desátou etapu, kterou v závěru poznamenal...

V Alpách aktivní Hirt i Černý. Giru dominují Slovinci, vede Polanc

Dvanáctou etapu cyklistického závodu Giro d'Italia ovládla jezdec týmu...

Dosud v rovinatých etapách pracoval při dvou vítězstvích sprinterského esa Pascala Ackermanna. Ve...

Válka slov na Giru. Pád je karma, říká Démare a viní Ackermanna z arogance

Potlučený německý cyklista Pascal Ackermann během 10. etapy Gira.

Zavadil o kolo kolegy, padl na zem, cílem pak projel v potrhaném dresu a celý od krve, přesto...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz