Okolo jižních Čech letos cyklisté nepojedou, policie neschválila trasu

Momentka z poslední etapy cyklistického závodu Okolo jižních Čech | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

6 2019
Měli vyšlapat z Českého Krumlova pod vysílač na Kleti. Měli připravenou jednu etapu v sousedním Horním Rakousku. Měli závodit na dlažbě historického centra Jindřichova Hradce a projíždět skrz Jihočeský kraj. To všechno měl být osmý ročník mezinárodního etapového cyklistického závodu Okolo jižních Čech. Ale nebude.

Organizátoři museli závod zrušit. Kvůli neshodám s policií. „Jako každý rok předtím, tak i letos jsme se chtě nechtě dotkli při přípravě tratí silnic prvních tříd. Součet dával pět kilometrů. Problém přišel až v poslední etapě vedoucí z Českých Velenic do Jindřichova Hradce,“ popisuje důvody konce nejdelšího českého etapového závodu jeho ředitel Jan Hájek. 

„V ní jsme léta před i minulý ročník přejížděli napříč silnici první třídy vedoucí z Třeboně do Hradce, a to ve směru z Pístiny do Stráže nad Nežárkou. Letos už to nešlo, prý kvůli negativním zkušenostem z loňska. My bychom přitom tu silnici kvůli našemu přejezdu cyklistů i doprovodných vozidel uzavřeli maximálně na patnáct minut, to je stanoveno pravidly,“ vysvětluje Hájek.

Krajská dopravní policie je však neoblomná. Pod žádost pořadatelů souhlasné razítko nedala. „Vzhledem k dopravnímu zatížení a ke skutečnosti, že závod je možné uspořádat pouze s vyloučením běžné dopravy, považujeme uzavření úseku u Stráže nad Nežárkou za přímé ohrožení zejména pro plynulost provozu,“ vysvětluje mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. 

Argumentuje za dopravní oddělení tím, že by se na silnici mezi Třeboní a Jindřichovým Hradcem tvořily dlouhé kolony. „Závod by znamenal zdržení pro enormně velký okruh lidí, kteří se závodem nemají nic společného. Z popsaných důvodů vždy preferujeme vedení tras závodů po komunikacích nižšího dopravního významu,“ dodává Bajcura.

Podle Hájka však musí pořadatelé splnit pro mezinárodní cyklistický závod daná kritéria a jedním z nich je i to, po kterých cestách se mají pelotony a jejich doprovod pohybovat. „Těch patnáct minut nám vlastně zrušilo celý závod. Jsme vycepovaní, snažíme se silnicím prvních tříd co nejvíce vyhýbat, ale ne vždy to jde. Jsem z toho hrozně moc zklamaný, navíc, když to v minulosti šlo, a teď už ne,“ tvrdí Hájek.

Cyklistické stáje měly startovat ve středu 4. září dvoukilometrovou časovkou týmů v Jindřichově Hradci. Další den následovala 150kilometrová etapa z Třeboně do Nové Bystřice, v pátek byla v plánu časovka jednotlivců, která měřila 13 kilometrů, z Českého Krumlova na Kleť. V sobotu se cyklisté podle plánů měli přesunout do Rakouska na 120kilometrovou etapu Gmünd-Litschau-Gmünd a na závěr se měla jet v neděli právě nejproblematičtější část závodu z Českých Velenic do Jindřichova Hradce o délce 150 kilometrů.

„Loni jsme jeli poprvé v Rakousku, kde byla jedna schůzka a na ní se vše dohodlo. Potom nás na trase čekalo šest motorek s policisty. Přejeli jsme k hranicím a tady byli jen dva,“ připomíná Hájek loňskou zkušenost. Spor mezi policií a hlavním pořadatelem trvá už od roku 2016, kdy se také závod nakonec nejel. Potom předseda jindřichohradeckého klubu podal stížnost na práci policie, která mu na poslední chvíli zamítla pustit cyklisty na pořadateli vybrané trasy.

„Je to arogance moci, policie si jen dokazuje, že může něco navíc. Samozřejmě, že to mohou obhajovat jakkoliv, že mají málo lidí, že nám nebudou asistovat v pořádání závodů a podobně. Já však za tím vším vidím hlavně nechuť a odplatu za to, že jsme si dovolili před třemi lety na práci policie stěžovat. Rok se tomu věnujeme a teď ze sebe před partnery a týmy děláme akorát tak blbce,“ zlobí se Hájek.

Je tak už téměř jasné, že se Okolo jižních Čech nepojede. „ Nevím, co by se muselo stát, aby se jelo. Přes policii závod neprojde, už tomu nevěřím,“ dodává Hájek.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Nebudu brát léky, nejsem idiot, říká Semenyaová. Atletika je na rozcestí

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová slaví zisk zlaté medaile v běhu na 800 m.

VIDEO Mezinárodní atletická federace IAAF nadále řeší problém, pro který neexistuje ideální řešení....

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější....

Hokejový lazaret v Bostonu. S utajeným zraněním hrál i Pastrňák

Bostonský obránce Zdeno Chára nastoupil kvůli zlomené čelisti do posledních tří...

Kdo může, jde na led. Zdravotním neduhům navzdory. Play off NHL znovu ukázalo, že jsou hokejisté...

Záhada zn.: Messi. Jako wi-fi bez signálu. Další pokus o změnu začal zle

Argentinský kapitán Lionel Messi leží na trávníku.

Lionel Messi + národní tým = zklamání. Jednou už v argentinské reprezentaci skončil. Od loňského...

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a...

Další z rubriky

Sánchez ve Švýcarsku ujel všem a porazil i Sagana. Slaví také Hirt

Momentka ze druhé etapy Kolem Švýcarska

Byl to Jan Hirt, kdo spolu s letkou Astany na předposledním kopci druhé etapy závodu Kolem...

Co ukázalo Dauphiné? Tour de France bude letos otevřená soutěž

Jakob Fuglsang (ve žlutém) a jeho parťáci ze stáje Astana v cíli Criterium du...

Spolu s Julianem Alaphilippem byl jasným mužem letošního cyklistického jara. Sice v sobě nemá...

Teenager začíná vítězit. Evenepoel se v Belgii zapsal do historie

PRVNÍ TRIUMF. Remco Evenepoel slaví první vítězství mezi profesionály. Vyhrál...

Loni absolutně vládl juniorské kategorii, na mistrovství světa v Innsbrucku suverénně vyhrál...

Najdete na iDNES.cz