DOMINANCE. Týmoví kolegové Wout van Aert (vlevo) a Christophe Laporte si jedou pro vítězství na klasice Gent-Wevelgem. | foto: AP

Exhibice Jumbo-Visma. Gent-Wevelgem ovládli po sólu Laporte a van Aert

  • 6
Že měli v nohách více než dvě stě kilometrů a do cíle stále třiapadesát zbývalo? Že byla zima, pršelo a kluzká vozovka? Nic z toho dvojici ze stáje Jumbo-Visma nezastavilo. 85. ročník cyklistické klasiky Gent-Wevelgem opanovali po dlouhém úniku Francouz Christophe Laporte a Belgičan Wout van Aert. Pásku jako první proťal Laporte.

Další cyklisté, mezi kterými chyběli druhý a třetí muž pátečního závodu E3 Nizozemec Mathieu van der Poel a Slovinec Tadej Pogačar, páskou projeli se ztrátou 1:56 minuty.

Věděli, že neměli nárok.

Dvojice Jumba byla zkrátka k nezastavení.

K rozhodujícímu nástupu zavelela při dlážděném stoupání Kemmelberg třiapadesát kilometrů před cílem. Jako první zabral van Aert, Laporte byl hned za ním.

Na dalších kilometrech se střídali, více práce možná dokonce odvedl i van Aert. Pronásledovatelé se nedokázali pořádně zformovat a jejich ztráta neustále rostla. Dvacet kilometrů před cílem už měli manko přes dvě minuty.

Dva muži ve žlutých dresech si tak jeli pro vítězství. Už daleko před cílem mohli slavit, bavili se, na závěrečné rovince se chytili za ruce.

Pásku jako první nakonec proťal Laporte. Byla to pro něj odměna. Tolikrát van Aertovi pomáhal, tolikrát mu rozjel vítězný nástup.

Tentokrát byl on mužem číslo jedna.

Třicetiletý Francouz si připsal 27. vítězství v kariéře. V letošní sezoně slavil poprvé, dosud byla jeho nejlepším umístěním třetí pozice z Omloopu.

Stáj Jumbo-Visma v tomto roce získala 19. triumf. V nejúspěšnějších letech 2019 a 2022 měla na konci sezony 47 prvenství.

Pro třetí místo si po spurtu malé skupinky dojel Belgičan Sep Vanmarcke z Israel-Premier Tech, čtvrtý byl další Belgičan Federik Frison z Lotta a pátý Dán Mads Pedersen z Treku.

Snad každý závodník, který dorazil do cíle, měl zabahněný dres. Ve tváři obrovskou únavu.

A není se co divit.

Gent-Wevelgem měří 260 kilometrů. První část vede víceméně po rovině, v poslední třetině ale následuje řada krátkých, ale strmých a dlážděných stoupání.

Aby toho nebylo málo, jeho 85. ročník doprovázely těžké podmínky. Prvních dvě stě kilometrů se jelo v dešti, v zimě. Klikaté silničky klouzaly a na zemi se ocitla řada závodníků včetně Itala Ganny či Poláka Kwiatkowského. Loňský eritrejský vítěz Girmay zase řešil technické problémy.

Do denního úniku se pustilo celkem čtrnáct jezdců, mezi nimiž figurovali i Belgičan van Avermaet nebo Nizozemec Teunissen.

Jejich náskok ale nijak vysoko nevyrostl. Maximálně měli k dobru kolem čtyř minut a od stého kilometru je peloton udržoval na dvou minutách.

Toho se 84 kilometrů před páskou rozhodla využít desítka jezdců, která se po výjezdu Kemmelberg vydala do úniku. Byla to zvučná jména: Dán Kragh Andersen, Francouz Laporte, další Dán Pedersen, Slovinec Mohorič, Brit Turner, Belgičan Vermeesch…

Jenže ani ta však nic výraznějšího nesvedla.

Padesát šest kilometrů před cílem tak peloton všechny uprchlíky sjel a hlavní pole bylo pohromadě.

Ne však na dlouho.

O tři kilometry později při dalším výjezdu na Kemmelberg ujeli týmoví kolegové van Aert a Laporte. Vzorně se střídali, postupně získávali sekundu za sekundou.

A když dvacet kilometrů před páskou náskok zvedli na více než dvě minuty, bylo víceméně rozhodnuto.

Cyklistický závod Gent-Wevelgem (WorldTour)

260,9 km

1. Laporte (Fr./Jumbo-Visma) 5:49:39, 2. Van Aert (Belg./Jumbo Visma) stejný čas, 3. Vanmarcke (Belg./Israel-Premier Tech), 4. Frison (Belg./Lotto Dstny), 5. Pedersen (Dán./Trek-Segafredo), 6. Bjerg (Dán./SAE Team Emirates) všichni -1:56, ...84. Štybar (ČR/Jayco AlUla) -11:18, Bittner (ČR/DSM) nedokončil.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa