Viviani slavil jen chvíli. Pak ho na Giru diskvalifikovali, vyhrál Gaviria

  18:16
V neděli byl Elia Viviani z porážky s Paskalem Ackermannem rozmrzelý. Tentokrát se za Němcem vyvezl, v hromadném spurtu neměl konkurenci a slavil na Giru prvenství ve 3. etapě. Ale ne nadlouho. Za křížení dráhy při spurtu rozhodčí italského cyklistu diskvalifikovali. Vítězem etapy se v Orbetellu stal původně druhý Fernando Gaviria z týmu Emirates.
Fernando Gaviria po triumfu ve třetí etapě Gira neroztál.

Fernando Gaviria po triumfu ve třetí etapě Gira neroztál. | foto: AP

Záludná šikana zkomplikovala v Orbetellu už tak chaotický dojezd třetí etapy. Tým Deceuninck-Quick-Step ji zvládl bravurně.

V neděli si ještě Elia Viviani stěžoval na sporadičtější týmovou podporu ve spurtu. Před pondělním startem tudíž tvrdil: „Musíme zajistit, abychom do koncovky přijeli vepředu ve větším počtu.“

A tak se i stalo. Za poslední zatáčkou měl muž v trikotu italského mistra stále k ruce dva pomocníky v dresech Quick-Stepu.

Zavěsil se za Paskala Ackermanna z Bory, prosmýkl se do čela, nedal soupeřům šanci a oslavoval.

Po deseti minutách však přišel pro něj zničující verdikt rozhodčích. Za křížení dráhy byl ve spurtu diskvalifikován a odsunut v pořadí etapy na konec pelotonu na 73. místo. Příčina? Vivianiho vlna doleva, kterou udělal Mateovi Moschettimu z Treku.

„Byly tam souboje na lokty, naštěstí jsem dokázal uhnout,“ říkal Moschetti. „Ty sprinty často takhle vypadají. Ale Elii je mi trochu i líto.“ 

Patrick Lefévere, šéf Quick-Stepu, se rozčiloval: „Velmi podivné rozhodnutí.“

Vítězství dodatečně připadlo Fernandovi Gaviriovi z týmu Emirates, který tak navázal na své čtyři etapové triumfy na Giru z ročníku 2017.

Kolubijec převzal cenu na pódiu, později však prohlásil, že osobně se za vítěze dne nepovažuje. „Mrzí mě, co se stalo, protože Elia vždy spurtuje férově a dnes neudělal nic zlého,“ řekl Gaviria. „Pro mě je Elia tím, kdo vyhrál tuto etapu. Pokud se podíváte na záznam, uvidíte, že nikoho neblokoval úmyslně, neohlížel se. Jen se snažil co nejlépe spurtovat.“

Druhý je v upraveném pořadí Arnaud Démare z týmu Groupama-FdJ, třetí příčka patří nedělnímu vítězi Ackermannovi.

DOJEZD. Elia Viviani se raduje po třetí etapě Gira, po jeho diskvalifikaci však připadla výhra Fernandu Gaviriovi (vlevo vedle Vivianiho).

Z pohledu celkové klasifikace se stal nejvíce postiženým týmem dne britský Ineos (bývalý Sky). Po dvou pádech v závěru etapy zaostal za pelotonem Tao Geoghegan Hart, sedmý muž průběžného pořadí. Do cíle si přivezl ztrátu půldruhé minuty.

Ještě hůře dopadl Ivan Sosa, další mladík, o němž se před startem také uvažovalo coby o potenciálním lídrovi Ineosu. Ten na bočním větru zaostal o 3:14 minuty.

Menší manko 46 sekund nabral kvůli dělení pelotonu po hromadném pádu rovněž Richard Carapaz z dua lídrů Movistaru, loni celkově čtvrtý.

Oč hektičtější byl závěr této etapy, tím víc relaxační byla naopak její první polovina. Takřka nikomu se nechtělo do úniku. A tak v něm od 2. kilometru šlapal osamocený Šo Hacujama, japonský cyklista druhodivizní stáje Nippo Vini Fantini, jenž v úvodních dvou etapách obsadil 169. a 170. místo.

Vydržel v čele 144 kilometrů. Pak jeho dobrodružství skončilo.

Nikdo další už neunikl. S blížícím se cílem u moře v Orbetellu se stupňovala aktivita sprinterských týmů, přicházely vítr, záludné zatáčky, pády.

Primoži Rogličovi nic z toho neuškodilo, odšlapal celou etapu bez většího vzrušení v pelotonu a dál si drží v růžovém dresu svůj 19sekundový náskok před Simonem Yatesem.

STÁLE RŮŽOVÝ. Primož Roglič vévodí Giru i po třetí etapě.

Dres fialový, určený pro nejlepšího sprintera, se naopak převléká, od Ackermanna jej přebírá Gaviria.

Oba čeští cyklisté Jan Hirt a Josef Černý dojeli se ztrátou 46 sekund ve druhé části rozděleného pelotonu na 97. a 99. místě. Celkově klesl Hirt na 62. místo, Černému patří 157. příčka.

Jak se vše odehrálo

Na jih, pořád na jih. Tak se vinula 3. etapa Gira, po nedělních 205 kilometrech nabízející ještě větší porci práce - 220 kilometrů. Startovalo se z městečka Vinci, rodiště Leonarda da Vinciho, zosobnění italské renesance. Organizátoři Gira tím připomínali, že letos uplynulo 500 let od smrti tohoto génia.

13.května 2019 v 17:21, příspěvek archivován: 13.května 2019 v 19:12

Strangers on a quiet street. #Giro102 Photo: @GettySport https://t.co/qImRWZTNKY

Tak si jeď, chlapče. Po dvou kilometrech vyrazil vpřed Šo Hacujama - a nikdo se nepřipojil. Na 15. kilometru už měl náskok dvě minuty.

Pomalu vpřed. Nebudeme to přehánět, vždyť na Giru nás ještě čeká tolik těžkých dnů, usoudil peloton. První hodinu absolvovali jezdci za 37,6 km/h, ve druhé hodině mírně zrychlili, pak naopak ještě více ubrali, takže po třech hodinách (ne)závodění byla průměrná rychlost 37,5 km/h.

Kolik mu necháme? Hacujamu nejprve pustily sprinterské týmy před sebe na pět minut, vzápětí stáhly jeho náskok na dvě a půl minuty, načež mu 135 kilometrů před cílem povolili dokonce sedm minut k dobru.

Alespoň nějaká show. Japonec se ujal i role baviče, mával divákům a motivoval je, aby ho povzbuzovali. Ve svých 30 letech zažívá mistr své země z roku 2016 debut na podnicích Grand Tour, nikdy v životě nebyl tak dlouho v centru pozornosti.

13.května 2019 v 13:02, příspěvek archivován: 13.května 2019 v 19:14

Sho Hatsuyama: 2016 Japanese road race champion and King of the Mountains at the 2017 Tour of Japan is currently 172nd in GC, 15:41 behind the Maglia Rosa @rogla. He finished 170th in Saturday's opening time trial and 169th in yesterday's stage. #Giro https://t.co/RD84mBFNKv

Dobře naladěný Černý. V pelotonu měl čas zamávat do kamery také Josef Černý v dresu českého šampiona. Tentokrát se pohyboval v zadní části „balíku“ a snad šetřil síly na pokus o únik v následujících klasikářských dnech.

Zrychlujeme. V čele pelotonu se usadil neúnavný pracant De Gendt z Lotta Soudal, potom další jezdci z týmu sprintera Ewana, ruku k dílu přiložil Trek. Trať klesala do roviny u Grosseta a 76 kilometrů před cílem klesl Hacujamův náskok na pouhých 30 sekund. Vyvěsil nohy a nechal se dojet.

Demárova prémie. Před prémiovým spurtem v Grossetu se aktivovaly na špici Bora a s ní překvapivě i stáje Bahrain Merida a Sunweb, ale byl to Arnaud Démare z Groupamy-FdJ, kdo si po zmatečném nájezdu dospurtoval pro prvenství na prémii.

Vítr a pád sedmého muže. Co mnozí očekávali, také přišlo, 50 kilometrů před cílem se dostavil boční vítr. Obzvlášť znepříjemňoval život Taovi Geogheganovi Hartovi z Ineosu, sedmému v celkovém pořadí, když musel po pádu celý odřený dojíždět peloton. Napoprvé to ještě zvládl.

Epizoda muže v modrém. Pro tři body za vítězství na jediné vrchařské prémii dne (4. kategorie) si dojel Giulio Ciccone z Treku, čímž potvrdil své vlastnictví modrého trikotu lídra vrchařské soutěže.

Trable Carapaze. Od 14. kilometru před cílem přišla další sekce s bočním větrem. Výměnu kola musel řešit Richard Carapaz z Movistaru. Se značným úsilím dojel peloton, jenže zůstal v jeho zadní polovině.

Zlý den pro Ineos. Při hromadném pádu pět kilometrů před cílem skončil na zemi znovu Geoghegan Hart, odstaveni zůstali i další jezdci včetně Enriko Battaglina, v minulosti vítěze dvou etap Gira. Peloton se rozdělil na více částí.

Chaos a dohady. Závěrečný spurt vyvolal ještě mnohem větší vzrušení a diskuze. Tým Deceuninck-Quick-Step pochopitelně z diskvalifikace Vivianiho nadšený nebyl. Sprinter sám si prohlédl videozáznam spurtu, načež beze slova odešel, naopak Gaviria kráčel coby vítěz dne na pódium.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia

3. etapa (Vinci - Orbetello, 220 km): 1. Gaviria (Kol./SAE Team Emirates) 5:23:19, 2. Démare (Fr./Groupama-FDJ), 3. Ackermann (Něm./Bora-hansgrohe), 4. Moschetti (It./Trek-Segafredo), 5. Nizzolo (It./Dimension Data), 6. Mareczko (It./CCC), 7. Cimolai (It./Israel Cycling Academy), 8. Belletti (It./Androni Giocattoli-Sidermec), 9. Knees (Něm./Ineos), 10. Modolo (It./EF Education First) všichni stejný čas, ...97. Černý (ČR/CCC), 99. Hirt (ČR/Astana) oba -46.

Průběžné pořadí: 1. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 10:21:01, 2. S. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -19, 3. Nibali (It./Bahrajn-Merida) -23, 4. López (Kol./Astana), 5. Dumoulin (Niz./Sunweb) oba -28, 6. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -33, 7. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -39, 8. Caruso (It./Bahrajn-Merida) -40, 9. Bilbao (Šp./Astana) -42, 10. De la Parte (Šp./CCC) -45, ...62. Hirt -2:13, 157. Černý -15:19.

Autor:
  • Nejčtenější

Program a výsledky MS v hokeji 2024: Češi prohráli s Kanadou, narazí na USA

10. května 2024,  aktualizováno  21.5 22:44

Česká hokejová reprezentace zahájila domácí světový šampionát vítězstvími nad Finskem a Norskem,...

Kanada - Česko 4:3P. Nejdřív vyrovnání, pak rozhodla chyba v přesilovce

21. května 2024  15:26,  aktualizováno  19:17

Defenzivně zodpovědné výkony nakonec vystřídala ve třetí třetině zběsilá přestřelka. Čeští...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hokejisté zabojují s Kanadou o první místo. Kdo jim hrozí ve čtvrtfinále?

18. května 2024  23:27,  aktualizováno  21.5 1:44

Pohodově si došli už pro pátou výhru na turnaji. S patnácti body si také pojistili nejhůře třetí...

Zase ti Američané, Čechy čeká odveta. Slováci ve čtvrtfinále vyzvou Kanadu

21. května 2024  15:16,  aktualizováno  22.5

Poslední skupinový den určil čtvrtfinálové dvojice na hokejovém mistrovství. Češi, kteří v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

USA - Česko 0:1. Zvládnuté čtvrtfinále, rozhodl Zacha, národní tým držel Dostál

23. května 2024  22:44,  aktualizováno  22:52

Aktualizujeme Čeští hokejisté si na domácím mistrovství světa zahrají o medaile. Spojeným státům americkým...

MS v hokeji ONLINE: Češi porazili USA a jsou v semifinále, Slováci končí

10. května 2024  9:34,  aktualizováno  23.5 22:51

Čeští hokejisté si na domácím šampionátu zahrají o medaile. Ve čtvrtfinále porazili Spojené státy...

Oznámkujte české hokejisty za výkon proti USA ve čtvrtfinále na MS

23. května 2024  22:47

Oznámkujte hokejisty za výkon na MS 2024 proti USA. Dávejte reprezentantům známky jako ve škole,...

Pětibojařka Hlaváčková bude na finále Světového poháru závodit o medaile

23. května 2024  21:54

Moderní pětibojařka Lucie Hlaváčková uspěla na finále Světového poháru v Ankaře v semifinále a v...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...