Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tak si dáme druhý úsek. Biatlonový pár Vinklárková a Mikyska se těší na štafetu

  9:01
Oberhof (Od našeho zpravodaje) - Jsou sympatickým párem na mistrovství světa biatlonistů. Tomáš Mikyska a jeho přítelkyně Tereza Vinklárková už v Oberhofu předvedli více, než se od nich očekávalo. V sobotu (pokud počasí dovolí) by se měli představit shodně i na druhém úseku mužské, respektive ženské štafety.

Tomáš Mikyska během stíhacího závodu na mistrovství světa v Oberhofu. | foto: Petr Slavík/Český biatlon

Pro Terezu Vinklárkovou, řečenou Vinky, to bude start nad plán. Vždyť původně měla do německého střediska přicestovat víceméně jen na otočku na vytrvalostní závod.

Ovšem plány jsou jedna věc a realita druhá.

Trenéři ji nečekaně povolali už těsně před sprintem. V něm sice po pádu skončila pětaosmdesátá, zato ve vytrvalostním závodě potěšila 34. místem a dobrou střelbou v náročných podmínkách. Toho dne byla za Markétou Davidovou druhou nejlepší Češkou.

„Jsem moc spokojená,“ zářila za cílem.

Ale aby hned myslela na štafetu?

„Vůbec jsem neuvažovala o tom, že by trenéři řešili, jestli do ní postaví mě nebo Elišku Václavíkovou, nebo že by třeba mezi námi měl rozhodovat páteční trénink,“ vyprávěla. „Takže nominace je pro mě milá zpráva.“

Vyčerpaná, ale šťastná. V cíli oberhofského vytrvalostního závodu:

⬇️
.
@slavikpetrcom
.
.
.
#poslednidva #bojeomedaile #sledujte
.

17. února 2023 v 10:05, příspěvek archivován: 18. února 2023 v 8:33

O sobotním štafetovém startu Tomáše Mikysky naopak nikdo nepochyboval. Vždyť v Oberhofu už skvěle zvládl finiš smíšené štafety, kterou dovezl do cíle na pátém místě. Po slabším dnu ve sprintu (60.) si velmi dobře vedl ve stíhačce (posun o 29 míst vpřed) a podobně jako jeho přítelkyně předvedl zatím životní výkon ve vytrvalostním závodě, v němž skončil čtrnáctý.

A to si ještě poslední ránou odstřelil elitní desítku.

„Měl jsem být nachystaný také na singl mix a klidně bych si ho i zajel, ale když mě do něj nenominovali, zase tolik mě to nevadilo,“ líčil.

„Tomášovy výkony jsou tu neuvěřitelné,“ chválila ho přítelkyně. „Věřím, že jestli předvede ve štafetě třeba jen půlku toho, co tu zatím dokázal, dopadne to výborně.“

SKVĚLÝ VÝKON. Tomáš Mikyska a čtrnácté místo ve vytrvalostním závodu v Oberhofu.

Vinklárková oslavila v prosinci 24. narozeniny, Mikyska je o rok mladší.

Vyrůstal ve východočeské biatlonové baště Letohradu, ale pozor, platil tu především za talentovaného fotbalistu. Pro biatlon měl nicméně rodinné dispozice. „Mamka jezdila na lyžích, teta byla v biatlonové juniorské reprezentaci. U mě sice nějaký čas vyhrával fotbal, ale jakmile jsme na biatlonových trénincích začali střílet, chytlo mě to.“

Ve dvanácti letech u něj biatlon vyhrál.

To Vinklárková měla cestu k lyžím a malorážce poněkud komplikovanější, její rodné Brno rozhodně neplatí za ráj biatlonistů. Což však neznamená, že by si tento sport nemohla oblíbit u televize, ve které ho se starším bráškou nadšeně sledovala.

Pak pomohla náhoda. Bratra zaujal na základní škole nábor do biatlonového klubu Střelka Brno. Malá Terka tam za ním chodila okukovat tréninky - a později je zkusila i sama. Za přípravou jezdili do Nového Města, odkud se ještě jako žákyně přesunula... ano, do Letohradu.

Hlavně, ať nás to baví

Ona i Mikyska se prosadili už na mládežnických světových šampionátech. Vinklárková pomohla v roce 2016 ke stříbru štafetě českých dorostenek, tehdy v sestavě s Davidovou a Jurčovou. O čtyři roky později dojela mezi juniorkami pátá a šestá, čímž si vysloužila nominaci na dospělé mistrovství světa v Anterselvě. Kde ve vytrvalostním závodě skončila dvaašedesátá.

MLADÁ LÉTA. Tereza Vinklárková v časech juniorských úspěchů.

Její oblíbený citát říká: „Důležitější než výsledek je, aby závodění člověka bavilo.“

Při pohledu na usměvavou ženu s občas i poněkud zasněným výrazem v obličeji, byste řekli, že ji skutečně baví. Jen kdyby nemusela tak často řešit zdravotní komplikace. Nemoci a zranění přibržďující jejich kariéru mají s Mikyskou také společné.

Přítel má doma z juniorského světového šampionátu bronz ze štafety v roce 2021, sám dojel nejlépe loni osmý ve stíhačce.

Do Světového poháru byl poprvé „vhozen“ v Kontiolahti 2020, ve sprintu skončil šedesátý, zato zaujal mladickým sebevědomím na prvním úseku štafety, kterou předal Ondřeji Moravcovi na sedmém místě.

KONTIOLAHTI 2020. Tomáš Mikyska (vpravo) předává štafetu Ondřeji Moravcovi.

„Bimbo (Michal Krčmář) mi předtím na pokoji furt říkal, že jsem hrozně v tenzi, ať se uklidním. A taky mi radili, ať si dám na mém úseku bacha na Kanaďana, že láme hůlky,“ vykládal tehdy.

V minulé sezoně se dlouhá rehabilitace po zranění kolenních vazů postarala o to, že mu zůstal tým pro Světový pohár uzavřený. Vrátil se do něj až loni v prosinci a hned pětkrát po sobě bodoval, nejlépe na 29. místě.

Trajektorie dospělé kariéry Vinklárkové byla odlišná. Do Světového poháru nakoukla premiérově v Oberhofu v lednu 2021, načež zkraje následující sezony v Östersundu poprvé a zatím naposledy bodovala 29. místem ve sprintu. Loni v lednu ji však trenéři A-týmu odeslali do béčka pro IBU Cup a v něm od té doby setrvala.

ÖSTERSUND 2021. První pohárové body Terezy Vinklárkové.

Loni v březnu si s Mikyskou zaběhli singl mix při finálovém kole IBU Cupu v Ridnaun a skončili pátí. Znovu si v této disciplíně společně zazávodili letos v lednu na mistrovství Evropy v Lenzerheide, kde se oba snažili po předchozím onemocnění znovu nabrat formu, a patřilo jim 9. místo.

„Před letošní sezonou jsme s Tomášem absolvovali společně i celou přípravu,“ vypráví Vinklárková. „Bylo to hrozně fajn, nejlepší příprava, co jsem mohla zažít. Také s mým trenérem Alešem Ligaunem jsme si výborně sedli. Škoda jen, že potom přišla ta onemocnění.“

Ig vs. reality ?
#dostaveníčkosrodinkou
#havenicedays
#oblíbenkyně

19. října 2022 v 0:03, příspěvek archivován: 18. února 2023 v 8:35

Vytrvalostní závod v Oberhofu jí psychicky pomohl k většímu sebevědomí. „Jenže štafeta je jiný závod, může se stát cokoliv,“ říká. „Doufám, že to klapne a nepokazím ji ostatním.“

Do osmého místa dobré

Na rozdíl od Mikysky ještě Vinklárková ve Světovém poháru štafetu nikdy neokusila. „Bude to tady má velká premiéra. Jsem ráda, že jsem konečně dostala šanci být součástí takového závodu, ale nějaké velké obavy snad mít nebudu.“

Je jí jasné, že se nesmí nechat vybláznit tempem mnohem zkušenějších a rychlejších biatlonistek. „Dřív jsem bývala docela šnek v prvních kolech závodů,“ nezastírá. „Teprve poslední dobou se to zlepšuje a ta kola mám rychlejší. Před střelnicí si podle potřeby trochu zvolním, neponechám nic náhodě.“

V pátek si vyzkoušela očekávané velké větrné hrátky na oberhofské střelnici. „Vleže jsem na vítr celkem dobře reagovala, vestoje jsem se schovávala na třicátý stav, kde moc nefoukalo. Každopádně při štafetě to bude pro všechny stejné,“ říká.

Mikyska by si v té mužské klidně zase zafinišoval, přijal však bez problémů i druhý úsek. „Je mi víceméně jedno, jaký jedu. Trenéři sestavu vymyslí a my se s tím musíme vypořádat.“

Štafetu mu předá Michal Krčmář, jeho přítelkyni Tereza Voborníková.

A až bude po všem a budou bilancovat?

V posledních letech pro české štafety platilo okřídlené: do 8. místa dobré, do 6. místa super.

„To souhlasí,“ odkývne Mikyska, přestože si uvědomuje: „Tady se všichni snaží být v té nejlepší formě. Noráci jsou úplně ustřelení od ostatních, ti by museli udělat nějaký hodně velký kiks, aby někoho pustili před sebe. Ale pro nás by byla šestka super.“

S kým nastoupí do štafet

Sestavy vybraných týmů - muži:

1 NORSKO - Christiansen, T. Bö, Lägreid, J. Bö.
2 NĚMECKO - Strelow, Kühn, Rees, Doll.
3 FRANCIE - Guigonnat, F. Claude, Jacquelin, Fillon Maillet.
4 ŠVÉDSKO - Femling, Ponsiluoma, Nelin, Samuelsson.
5 FINSKO - Ranta, Harjula, Seppala, Hiidensalo.
6 RAKOUSKO - KOmatz, Unterweger, Jakob, Lemmerer.
7 ITÁLIE - Bionaz, Giacomel, Zeni, Hofer.
8 ČESKO - Krčmář, Mikyska, Štvrtecký, Mareček.
9 UKRAJINA - Pryma, Pidručnyj, Cymbal, Dudčenko.
10 SLOVINSKO - Cisar, Dovžan, Fak, Vidmar.
11 ŠVÝCARSKO - Stalder, Finello, Hartweg, Wiestner.
Celkem startuje 22 štafet.

Ženy:
1 ŠVÉDSKO - Perssonová, Magnussonová, E. Öbergová, H. Öbergová.
2 FRANCIE - Jeanmonnotová, Bouchetová, C. Chevalierová, Simonová.
3 NĚMECKO - Vogtová, Kebingerová, Schneiderová, Herrmannová-Wicková.
4 NORSKO - Knottenová, Tandrevoldová, Femsteineviková, Röiselandová.
5 ITÁLIE - Comolová, Wiererová, Auchentallerová, Vittozziová.
6 ŠVÝCARSKO - Basergová, A. Gasparinová, E. Gasparinová, Häckiová.
7 ČESKO - Voborníková, Vinklárková, Davidová, Charvátová.
8 RAKOUSKO - Zdoucová, Gandlerová, Juppeová, Hauserová.
9 FINSKO - Minkkinenová, Ederová, Kinnunenová, Jankaová.
10 ESTONSKO - Ermitsová, Tomingasová, Kuelmová, Talihaermová.
12 UKRAJINA - Merkušinová, Džymová, Kypjačenkovová, Bilosiuková.
15 SLOVINSKO - Z, Klemenčičová, Repinčová, Lampičová, P. Klemenčičová.
Celkem startuje 16 štafet, například Slovensko nepustila na start velká marodka..

Autor:

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)

  • Nejčtenější

Program a výsledky MS v hokeji 2024: Češi prohráli s Kanadou, narazí na USA

10. května 2024,  aktualizováno  21.5 22:44

Česká hokejová reprezentace zahájila domácí světový šampionát vítězstvími nad Finskem a Norskem,...

Kanada - Česko 4:3P. Nejdřív vyrovnání, pak rozhodla chyba v přesilovce

21. května 2024  15:26,  aktualizováno  19:17

Defenzivně zodpovědné výkony nakonec vystřídala ve třetí třetině zběsilá přestřelka. Čeští...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Hokejisté zabojují s Kanadou o první místo. Kdo jim hrozí ve čtvrtfinále?

18. května 2024  23:27,  aktualizováno  21.5 1:44

Pohodově si došli už pro pátou výhru na turnaji. S patnácti body si také pojistili nejhůře třetí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zase ti Američané, Čechy čeká odveta. Slováci ve čtvrtfinále vyzvou Kanadu

21. května 2024  15:16,  aktualizováno  22.5

Poslední skupinový den určil čtvrtfinálové dvojice na hokejovém mistrovství. Češi, kteří v...

ONLINE: Horský test na Giru. Alaphilippe znovu v úniku, nastupoval i Hirt

22. května 2024  12:20,  aktualizováno  14:10

Sledujeme online Italské Giro ani v sedmnácté etapě nepolevuje. I tentokrát se cyklisté musí vypořádat s řadou...

Fantomas sundal masku. Napodobitelům říkám hoši z béčka, líčí

22. května 2024  9:55,  aktualizováno  13:56

Vysíláme V dalším dílu Zakázaného uvolnění se sešly celebrity z řad hokejových diváků. Pozvání přijal...

Největší hvězdou v gruzínské nominaci na Euro je Kvaracchelija z Neapole

22. května 2024  13:54

Křídelník Neapole Chviča Kvaracchelija je největší hvězdou v předběžné gruzínské nominaci na...

Trenér Zadina zůstává u týmu vicemistra, v Pardubicích podepsal novou smlouvu

22. května 2024  13:20,  aktualizováno  13:45

Trenér hokejistů Pardubic Marek Zadina povede tým úřadujících českých vicemistrů i v příští sezoně....

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....