MS v biatlonu: smíšená štafeta

Biatlon bohužel provází rovněž politická kauza týkající se ruského dopingu. A zatím se nedořešila ke spokojenosti závodníků ze zbytku světa. 

Martin Fourcade z Francie, lídr Světového poháru, atakoval při třetí předávce Alexandra Loginova, který se do závodů nedávno vrátil po dvouletém trestu za doping.

Rusové pak Francouzovi na stupních vítězů nepodali ruku. Fourcade v reakci na to pódium na moment opustil.

Je to tedy pokračování studené války? „Ta byla mezi Američany a Ruskem,“ reagoval na tiskové konferenci Fourcade.

Ale rozhodně se nezříkal úmyslu, byla to reakce na váhavý postoj Mezinárodní biatlonové unie IBU proti státem řízený doping v Rusku. 

„Není od něj hezké, když obviňuje člověka, který si trest odpykal. Jeho chování není správné a jako člověka už ho nerespektuji. Chová se špatně,“ řekl Anton Šipulin.

S Michalem Krčmářem si můžete přečíst rovnou celý rozhovor.

Finišmen Krčmář: Mrzí mě, že jsem nedokázal českému týmu pomoct

přečíst článek

Evě Puskarčíkové se rozklepala kolena při druhé střelbě na prvním úseku. Obrovskou ztrátu se snažila alespoň trochu zmenšit. „Docela jsem se cítila dobře, ale to poslední běžecké kolo, už vzhledem k těm dvěma trestným kolům už moc nešlo. Snažila jsem se, co se dalo stáhnout, ale ke konci mi bohužel došlo.“

Máme tu první ohlasy od reportérů iDNES.cz. Hovoří čeští biatlonisté.

Ondřej Moravec: „Výsledek je z pohledu vývoje závodu dobrý. I když jsme si v cíli s Michalem Krčmářem říkali, že do šestého místa by to bylo ještě lepší. Bohužel. A můj výkon? Kdybych měl ve sprintu skóre jedna jedna (na každé střelecké položce jednou dobíjel), tak rozhodně spokojený nejsem. Ale mix je psychicky daleko víc vypjatý. První kolo jsme jeli strašným tempem a na ležce z toho pramenila trošku chyba. Tím to bylo ovlivněné, ale to jsou štafety. Nebyl to špatný závod ode mne, ale na střelnici musím být úspěšnější, pokud chci uspět v individuálním závodu.“

Česká smíšená štafeta dojela při startu MS sedmá, vyhrálo Německo

přečíst článek

Ze stránek iDNES.cz rozhodně neodcházejte, už teď se začtěte do shrnujícího zpravodajství. A počkejte si taky na ohlasy, v Hochfilzenu je pro vás připravují naši reportéři Tomáš Macek a Matěj Tomíček. Hezký zbytek čtvrtečního odpoledne!

První závod mistrovství světa v biatlonu je u konce, díky za pozornost, kterou jste věnovali této on-line reportáži. Program šampionátu pokračuje zítra sprintem žen (závod začíná opět ve 14.45 SEČ), i toto klání budeme sledovat on-line.

SROVNÁNÍ S MS 2016: Titul obhajovali Francouzi, druzí byli loni Němci a třetí dojelo kvarteto Norska. Češi skončili šestí. A letos? Fourcade a spol. zlato neobhájili, vyhráli Němci, třetí pak bylo Rusko. Češi dojeli sedmí.

SHRNUTÍ: Čechy dostal do kolen nepovedený první úsek Evy Puskarčíkové, která předávala až na 21. pozici. Gabriela Koukalová stáhla manko na 8. místo, Ondřej Moravec vytáhl českou štafetu dokonce na pátou příčku. Michal Krčmář nakonec nezvládl finiš o šestou pozici a Češi skončili sedmí.

Konečné pořadí: 1. Německo, 2. Francie (+2,2), 3. Rusko (+3,2), 4. Itálie (+28,7), 5. Ukrajina (+35,6), 6. Švédsko (+41,6), 7. ČESKO (+41,9).

Český biatlonista

Itálie čtvrtá, pátá Ukrajina, finiš o šesté místo Krčmář nezvládl, Švédsko bylo o tři desetiny rychlejší.

Fourcade to dokázal, vytáhl Francii ke stříbru. Rusko má bronz.

Německo má zlato, Schempp je v cíli.

Čtvrtý úsek, kóta 6,4 km: ve stoupání zvýšil Fourcade tempo a prodral se na stříbrnou pozici. Šipulin na něho ztrácí šest desetin sekundy. Krčmář sedmý, na šestou pozici má manko dvě desetiny.

Čtvrtý úsek, kóta 6,1 km: Němec Schempp kraluje, bitva o druhé místo nabývá kosmických rozměrů. Šipulin ztrácí 15,9 vteřin, třetí Fourcade o půl vteřiny víc. Krčmář stále osmý.

Český biatlonista

Krčmář musel na stojce dvakrát dobíjet a je osmý (+57,8).

Fourcade zvládl stojku perfektně a Francie je druhá, v závěsu je Rus Šipulin. Ital Windisch dvakrát dobíjel a propadl se na čtvrté místo.

Schempp jednou dobíjel a jede pro německé zlato!

Schempp přijel na poslední střelbu s náskokem dvaadvaceti sekund...

Čtvrtý úsek, kóta 3,9 km: o tři sta metrů dál beze změny.

Čtvrtý úsek, kóta 3,6 km: dál suverénní Schempp, Šipulin drží bronzový stupínek a Krčmář je šestý.

Český biatlonista

Ondřej Moravec pro Českou televizi: „Na trati, myslím, to špatné nebylo, ale nějaká rezerva tam stále je. Je to velmi rychlý závod. Se střelbou jsem v rámci možností spokojený.“

Český biatlonista

Krčmář musel na ležce jednou dobíjet, ze střelnice odjel šestý (57,6 vteřin na Schemppa). Třetího Rusa Šipulina a čtvrtého Fourcada z Francie dělí 1,2 vteřin.

Na poslední ležce tohoto závodu si Němec Schempp počínal naprosto suverénně a jede dál. Zato další závodníci teprve dorazili.

Čtvrtý úsek, kóta 1,4 km: Němec Schempp si - zatím - jede vlastní závod, Krčmář se prodral na čtvrté místo! A Fourcade jede jako blesk.

Krčmář: Odmala jsem chtěl finišovat. Je to výzva, kterou mám rád

přečíst článek

Čtvrtý úsek, kóta 1,1 km: první Němec Schempp, druhý Ital Windisch ztrácí 23,8 vteřin. Francouz Fourcade je třetí a Krčmář pátý (+50,8).

Pořadí po třetím úseku: 1. Německo, 2. Itálie (+21,2), 3. Francie (+46,5), ... 5. ČESKO (+47,9).

Poslední předávka se blíží, na čtvrtém úseku bude kromě Michala Krčmáře bojovat kupříkladu i francouzský suverén Fourcade.

Český biatlonista

Třetí úsek, kóta 6,4 km: Pátý Moravec momentálně na třetího Rusa Loginova ztrácí vteřinu. První dvě místa (Peiffer, Hofer) beze změn.

Třetí úsek, kóta 6,1 km: Němec Peiffer první, druhý Ital Hofer ztrácí devatenáct vteřin. Moravec už je pátý, mezi 3.-6. místem je pouze čtyřvteřinový rozestup.  

Český biatlonista

Moravec na šestém místě ztrácí necelých šest vteřin na třetího Fillona Mailleta!

Český biatlonista

Stojka na třetím úseku: Francouz Fillon Maillet musí na trestné kolo, vede Němec Peiffer, jenž byl bezchybný. Ondřej Moravec musel dobíjet pouze jednou a ze střelnice odjíždí šestý!

Český biatlonista

Koukalová pro Českou televizi: „Na bolavý palec jsem zapomněla hned, jak jsem šla na start. Do štafety jsem dala všechno, co jsem mohla, snad i víc.“

Třetí úsek, kóta 3,9 km: i zde je to beze změny, Moravec má manko necelých 49 vteřin.

Třetí úsek, kóta 3,6 km: první tři příčky beze změn, to samé Moravec na devátém místě.

Ležka na třetím úseku: Němec Peiffer byl bezchybný a je první. Ital Hofer jednou dobíjel a odjel ze střelnice druhý, třetí Fillon Maillet dobíjel rovněž jednou a je třetí. A Ondřej Moravec také dobíjel jen jednou, Česko je dál deváté, ztráta na čelo narostla na 48,7 vteřin.

Muže čeká první střelecká položka, konkrétně vleže.

Třetí úsek, kóta 1,4 km: Peiffer se propadl na třetí místo, v čele je Francouz Fillon Maillet. Moravec dál devátý se ztrátou 37,2 vteřin.

Najdete na iDNES.cz