Eva Puskačíková (vlevo) předává štafetu Gabriele Koukalové.

Eva Puskačíková (vlevo) předává štafetu Gabriele Koukalové. | foto: Česká biatlon/Petr Slavík

Česká smíšená štafeta dojela při startu MS sedmá, vyhrálo Německo

  • 1438
Už po prvním úseku se zdálo, že jindy parádní disciplína českým biatlonistům na startu mistrovství světa v biatlonu radost neudělá. Eva Puskarčíková musela na dvě trestná kola. Jenže pak Gabriela Koukalová spolu s Ondřejem Moravcem vytáhli štafetu znovu do bitvy o stupně vítězů. V té na nejlepší Michal Krčmář nestačil, české kvarteto dovezl do cíle na sedmém místě. Závod ovládlo Německo.

V rakouském biatlonovém středisku svítilo sluníčko, vypadalo to na ideální podmínky pro biatlon. Jenže českým fanouškům zamrzl úsměv hned na prvním úseku.

Eva Puskarčíková nezvládla svou první smíšenou štafetu v roli „rozjížděčky“.

Nejdřív to bylo v jejím podání klasická rychlopalba za 23 sekund, po střelbě vleže odjížděla pátá s minimální ztrátou 3,9 sekund.

Ve stoupání se držela Chevalierové z Francie, Němky Hinzové a italské závodnice Vitozziové.

Jenže při stojce se úplně odstřelila. Třikrát minula terč, nezvládla opravu a musela na dvě trestná kola. Rozklepala se jí kolena. „Mně přišlo, že čím déle tam stojím, tím více se klepu, takže to pro mě bylo lepší, čím rychleji odstřílet, tím líp, protože jsem cítila, jak se každou ránou a vteřinou klepu víc a víc,“ řekla Puskarčíková zpravodaji iDNES.cz na místě.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži.

Na medailové vzpomínky českého mixu z mistrovství světa v Kontiolahti 2015, domácího šampionátu před čtyřmi lety i stříbra na olympijských hrách v Soči 2014, padl střelný prach z kulek české střelkyně.

Nešťastná Puskarčíková předávala až na 21. místě, o medaile se bojovalo jinde. Přitom česká dvojka mezi biatlonistkami má bohaté zkušenosti s rozbíháním ženské štafety. Cítila snad rozdíl? „Těžko říct, je to podobné. Ale mrzí mě, že jsem to takhle pokazila.“

Jenže jako druhá vyrazila na trať Gabriela Koukalová a i přes problémy s prstem táhla český tým nahoru. V přehlídce hvězd se snažila co nejvíce snížit ztrátu na Dorinovou-Habertovou (Francie), Wiererovou (Itálie) a Dahlmeierovou (Německo), uhánějící v čele závodu.

Nakonec se jí to povedlo náramně - s jediným dobíjením na trati stáhla půl minuty na vedoucí Německo. Česko se posunulo o třináct míst, na bronz chybělo 38 sekund.

Česká biatlonistka Eva Puskarčíková na trati závodu smíšených štafet na MS v...
Česká biatlonistka Gabriela Koukalová na střelnici v závodě smíšených štafet na...
Český biatlonista Ondřej Moravec na trati závodu smíšených štafet na MS v...
Český biatlonista Michal Krčmář (vzadu) na trati závodu smíšených štafet na MS...

„Snažila jsem se nechat v závodě všechno a o kus víc než jindy,“ řekla v televizním rozhovoru Koukalová. Se střelbou, která jí v tréninku tolik nesedla, byla spokojená.

Muži se snažili pořadí ještě vylepšit. Ondřej Moravec uháněl ve vysokém tempu závodu, po první střelbě byl na 9. místě se ztrátou 48 sekund, po druhé stoupal pořadí mnohem výš.

V závěru se měl o medaili poprat Michal Krčmář, aktuálně nejlepší český biatlonista. Moravec na něj klepl jako pátý - pouhou sekundu od bronzu.

„Tenhle závod byl - při pohledu do startovky - hodně vyrovnaný, všechny týmy byly silné. Bylo to o tom, kdo kdy udělá chybu a druhý toho využije,“ konstatoval Ondřej Moravec.

Martin Fourcade

Francouzský biatlonista získal 21. medaili z mistrovství světa, vyrovnal tak Emila Hegleho Svendsena z Norska v historickém pořadí.

Na prvním místě trůní norský král a legenda tohoto sportu - Ole Einar Björndalen, posbíral už 44 cenných kovů.

Stříbrná francouzská šfateta. Zleva Martin Fourcade, Quentin Fillon Maillet,...
Fillon Maillet z Francie se soustředí na střelbu v závodě smíšených štafet.

Francie skončila zásluhou Martina Fourcada na druhém místě.

Avšak Krčmář, objev této sezony, soupeřil s velkými biatlonovými jmény.

Němec Simon Schempp si jel vlastním tempem s dostatečným náskokem.

Krčmář se na 3. - 5. místě držel Rusa Šipulina s Martinem Fourcadem, ale Fourcade v kopci zabral a oba přespurtoval.

Zkušený Francouz i Rus na střelnici přestříleli Itala Windische a udělali tak ze souboje o stříbro pouze dvoučlennou záležitost.

Krčmář se při poslední zástavce na střelnici propadl kvůli dvěma dobíjením o tři příčky. V závěru už nestihl ve finiši porazit švédského soupeře. Česko tak začalo šampionát v Hochfilzenu na sedmém místě. Jednačtyřicet vteřin od zlata a se střeleckým skóre 2+9.

Po hrůzném začátku je umístění české čtyřky ještě docela solidní - oproti loňskému mistrovství světa v Oslu si biatlonisté pohoršili o jednu příčku. Za nimi zůstali i velmi silní Norové.

„Mrzí mě, že jsem nedokázal českému týmu víc pomoct,“ prohlásil po závodě Michal Krčmář. (Celý rozhovor čtěte ZDE.)

Schempp dokonal práci německých kolegů a vyhrál nakonec s minimálním náskokem 2,2 sekundy před Francií. Neustále se ohlížel za sebe, ale mohl se radovat.

V pátek pokračuje velká biatlonová akce sprintem žen.

Mistrovství světa v biatlonu

Hochfilzen (Rakousko)

Smíšená štafeta: 1. Německo (Hinzová, Dahlmeierová, Peiffer, Schempp) 1:09:06,4 (0 trest. okruhů + 7 dobíjení), 2. Francie (Chevalierová, Dorinová Habertová, Fillon Maillet, M. Fourcade) -2,2 (1+8), 3. Rusko (Podčufarovová, Akimovová, Loginov, Šipulin) -3,2 (0+4), 4. Itálie -28,7 (0+6), 5. Ukrajina -35,6 (0+8), 6. Švédsko -41,6 (0+8), 7. Česko (Puskarčíková, Koukalová, Moravec, Krčmář) -41,9 (2+9), 8. Norsko -46,2 (2+10), 9. Rakousko -1:20,2 (1+8), 10. Finsko -1:38,9 (0+9).


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)